Steve Bannon säker på Trump 2028 – ”Vi har många alternativ”

2025 04 26

Den amerikanska högerprofilen Steve Bannon tror att Donald Trump blir omvald 2028, trots att det strider mot USA:s konstitution.

President Donald Trump har flera gånger antytt att han vill bli omvald för en tredje mandatperiod i Vita huset.

Detta trots att den amerikanska konstitutionen gör gällande att en president bara kan sitta i två mandatperioder.

Nu säger högerprofilen Steve Bannon, som tidigare varit rådgivare åt Trump och har jobbat åt hans kampanj, att det finns flera sätt för Trump att bli omvald.

Tror på Trump 2028

Steve Bannon är ett känt ansikte inom den amerikanska högern, och har bland annat gjort sig känd genom podcasten ”War Room”.

I en intervju med NewsNation säger Bannon att Trump har en stor chans att bli omvald 2028.

Han menar bland annat att skattereformer som Trumpadministrationen har föreslagit, kommer att medföra att folket vill rösta på Trump igen 2028.

– Politiskt sett kommer det att hjälpa honom i hans omval 2028, som han just lade upp merchandise till härom kvällen, säger Steve Bannon, enligt Newsweek.

Det sistnämnda syftar på att Trump Store har börjat sälja bland annat kepsar och t-shirts med texten ”Trump 2028”.

Och Steve Bannon är säker på att den amerikanska presidenten kommer att kunna sitta kvar en tredje mandatperiod.

– Vi har många olika alternativ för att se till att president Trump på eftermiddagen i januari 2029 är USA:s president, många olika alternativ. Och vi kommer att lansera dem med tiden, säger Bannon, enligt tidningen.

Så säger Trump

Donald Trump har själv vid flera tillfällen antytt att han vill kandidera igen 2028.

De flesta juridiska experter är dock eniga om att det inte kommer att vara möjligt för honom att kandidera.

Det har emellertid spekulerats i att Trump skulle kunna kandidera till posten som vicepresident, med en lojal presidentkandidat som sedan kliver åt sidan och lämnar plats åt Trump. Experter menar dock att även detta scenario skulle möta stora juridiska hinder.

I en intervju med Time Magazine på fredagen sade Trump att det finns ”vissa kryphål som har diskuterats”, men tillade att han ”inte tror på att använda kryphål”.

– Jag har många som ber mig att kandidera, men jag har inte ens tittat på möjligheten, säger Donald Trump.

När han tidigare har fått frågan har han sagt att ”vi har en lång väg att gå” och ”det är väldigt tidigt i den här administrationen”.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


Klagomål väller in mot SVT – alla upprörda över samma sak

2025 06 17

Granskningsnämnden riktar kritik mot SVT – nu ifrågasätts kvaliteten på undertexterna i direktsändningarna.

Granskningsnämnden har i sin årliga utvärdering av public service-bolagen konstaterat att kvaliteten på SVT:s AI-genererade undertexter under förra året var otillräcklig.

Flera klagomål har inkommit, och nämnden anser nu därför att de tekniska bristerna har lett till en försämrad tillgänglighet för personer med funktionsnedsättning.

– Nämnden anser att SVT endast delvis har uppfyllt kravet på att samtliga tillgänglighetstjänster ska hålla hög kvalitet och användbarhet. Det står klart att det har förekommit betydande kvalitetsbrister i textningen av direktsända program, framhåller de.

Undertexter under utveckling

I två år har SVT delvis förlitat sig på AI för att texta sina direktsända program. Trots kritiken menar SVT att tekniken fortfarande utvecklas, och att vinsterna hittills varit tillräckligt betydande för att fortsätta använda AI i skarpt läge.

– I flera fall där AI-textning använts har SVT tills vidare bibehållit möjligheten att övergå till manuell textning, vilket är en av flera åtgärder för att bibehålla en tillräckligt god kvalitet i direkttextningen under introduceringen av AI-textning, skriver Granskningsnämnden i sin rapport. 

Lagbrott enligt Mediemyndigheten

Enligt Radio- och tv-lagen ska medietjänster vara utformade för att vara tillgängliga för personer med funktionsnedsättning, exempelvis genom korrekt textning.

Mediemyndigheten bedömer därför att SVT:s AI-textning kan ha varit så bristfällig att det utgör ett lagbrott, vilket innebär att SVT inte har uppfyllt sina skyldigheter enligt lagstiftningen.

SVT:s svar på kritiken

SVT:s teknikdirektör Adde Granberg har kommenterat kritiken via mejl till Kulturnyheterna och betonar att bolaget tar frågan på allvar. Han uppger att arbetet med att förbättra AI-tekniken är på agendan och att SVT kontinuerligt arbetar med att höja kvaliteten på undertexterna.

LÄS MER: Har precis kommit till SVT Play – direkt en av de mest populära serierna

Foto: Clement M

Text: Redaktionen


Saab får jättebeställning från Sverige

2025 06 17

Försvarskoncernen Saab får en order värd cirka 1,4 miljarder kronor på sitt radarsystem Giraffe 4A av Försvarsmakten.

Giraffe 4A, det avancerade radarsystemet från Saab, kommer att spela en central roll i Sveriges sensorsystemsprogram och ge landet ett betydande lyft i den markbaserade luftövervakningen.

Det gör systemet anpassningsbart för framtidens krav och hotbilder, samtidigt som det ger omedelbar förstärkning till Sveriges medelräckviddiga sensorförmåga. Leveransen förväntas ske under både 2026 och 2027.

En viktig del i försvarets utveckling

– Vi är stolta över att fortsätta stödja svenskt försvar med en viktig pusselbit i det nya sensorsystemsprogrammet och därmed det nationella försvaret. Giraffe 4A stärker Sveriges medelräckviddiga sensorkapacitet och möjliggör en långsiktig förmågeutveckling, säger Carl-Johan Bergholm, chef för Saabs affärsområde Surveillance i ett uttalande.

Långsiktig strategi för nationell säkerhet

Systemet är inte bara en teknisk uppgradering, utan också en strategisk investering.

Det stärker förmågan att upptäcka och hantera hot i luften på längre avstånd, vilket enligt Saab möjliggör en långsiktig förmågeutveckling för Sveriges försvar.

Tidigare beställning av Saab

Det är inte första gången som Försvarets materielverk (FMV) gjort en liknande beställning hos Saab.

Under fjärde kvartalet 2022 tilldelades de en order av Försvarets materielverk värd cirka 170 miljoner kronor för att fortsätta supporten av svenska Försvarsmaktens luftvärnssystem – ett avtal som när det skrevs skulle pågå mellan 2023–2025 med möjlighet till förlängning.

Under avtalsperioden uttryckte Saab att ansvara för drift, underhåll och teknisk support av system och arbetet utfördes vid Saabs anläggningar i Halmstad, Växjö och Göteborg, samt direkt hos kunden på plats.

– Genom vårt fortsatta stöd av Försvarsmaktens luftvärnssystem bidrar vi till att Sveriges luftvärnsförmåga bibehåller sin effektivitet, fungerar som den ska och att Försvarsmakten kan fortsätta hålla Sveriges luftrum säkert, uttryckte Michael Olofsson, chef för Saabs affärsenhet Tactical Support Solutions, vid tillfället.

Foto: Saab AB

Text: Redaktionen