Stefan Löfven rasar – “Tror han är Gud”

2025 01 09

Stefan Löfven rasar mot Elon Musk.

Under den senaste tiden har techmiljardären tillika Donald Trumps högra hand Elon Musk gjort flera utspel mot europeiska politiker.

Musk har bland annat gett sig in i brittisk och tysk inrikespolitik - någonting som många av politikerna har uttryckt sitt missnöje med.

Nu vädrar även Sveriges tidigare statsminister Stefan Löfven sitt missnöje med Musks ambitioner.

“Tror han är Gud”

Löfven menar att Musk har “tappat markkontakten”, rapporterar Dagens Nyheter.

– Musk tror att han är gud nu. Han förolämpar förbundskanslern och presidenten i Tyskland, säger han till DN.

Flera exempel

Löfven tar även upp Musks utspel mot Storbritanniens premiärminister och andra händelser där techmiljardären gett sig in i europeisk politik.

Vidare menar den tidigare svenska statsministern att Musks beteende liknar fascism.

– Jag anklagar inte någon för att vara fascist, men det här är de metoder som används.

Ger sig in

Elon Musk har varit mycket aktiv på sociala medier - inte minst hans egna plattform X - och pekat ut ett antal händelser i Europa.

Tesla- och SpaceX-chefen har bland annat uttryckt sitt stöd för det tyska ytterhögerpartiet Alternative for Germany, krävt att den fängslade brittiska islamkritiska extremisten Tommy Robinson ska friges och kallat den brittiske premiärministern Keir Starmer för en ond tyrann som borde sitta i fängelse.

Det rapporterar AFP.

Många oroade

Många europeiska politiker har blivit oroade av uppmärksamheten. 

Andrew Chadwick, professor i politisk kommunikation vid Loughborough University, säger att Musk använder X ”lite som en gammaldags tidningsmogul” för att sprida sina politiska åsikter.

– Vi har sett hur Musk mycket tydligare har börjat liera sig med en internationell rörelse på yttersta högerkanten, säger Chadwick till AFP.

– Om man tittar på vilka människor som Musk själv boostar på sin plattform har han i allt högre grad börjat samla en grupp av olika högerinfluencers, många av dem med stora följarskaror, och presenterar deras bevis som en grund för sina ingripanden i europeisk politik.

Foto: PES Communications

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin hotar att ”förinta Natosoldater”

2025 09 05

Rysslands diktator Vladimir Putin håller tal på den internationella konferensen Eastern Economic Forum som årligen anordnas i ryska Vladivostok.

I sitt tal riktar Putin ett militärt hot mot de Natoländer som överväger att skicka fredsbevarande styrkor som en del av säkerhetsgarantier till Ukraina.

Enligt diktatorn kommer Natosoldater i Ukraina  att vara ”legitima mål” för den ryska militären.

– Om Natosoldater dyker upp, särskilt mitt under militära operationer, då utgår vi från att dessa är legitima måltavlor att förinta, säger Putin enligt Sky News.

Diktatorn tillägger att han inte ser ”någon som helst anledning” att utländska soldater stationeras i Ukraina, även om ett fredsavtal undertecknas.

Putins uttalande kommer efter att 26 Natoländer i den så kallade ”koalitionen av villiga” enats om att skicka fredsbevarande trupper till Ukraina efter ett fredsavtal.

Vädjar till Zelenskyj

I ett senare skede av sitt tal vänder sig Vladimir Putin direkt till Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Putin ber Zelenskyj att komma till Moskva för att inleda ”fredsförhandlingar”.

– Den ukrainska sidan vill ha detta möte och jag är redo att anordna det. Snälla kom hit, vi kommer definitivt skapa förutsättningar för framtida säkerhet, säger han.

Zelenskyj har öppnat för att träffa Putin i ett neutralt värdland. Den ryske diktatorn anser dock att ett möte måste äga rum i Moskva.

– Den bästa platsen för ett möte är Ryska federationens huvudstad, säger Putin.

LÄS MER: Fientliga stridsflygplan vid USA-fartyg

Ingen respekt för fredsavtal

Ryssland har en tradition av att bryta mot olika fredsavtal. År 1994 undertecknade landet Budapestmemorandumet, som fastslog att Ryssland, USA och Storbritannien skulle garantera Ukrainas territoriella integritet. Tjugo år senare annekterade Ryssland den ukrainska krymhalvön och i dag för landet ett anfallskrig mot hela Ukraina.

LÄS MER: Trumps besked – ”Putin kommer att fatta ett beslut” 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Fientliga stridsflygplan vid USA-fartyg

2025 09 05

Utländska stridsflygplan har flugit nära ett amerikanskt krigsfartyg.

Enligt USA:s försvarsdepartement handlar det om två stridsflygplan från Venezuela. Planen ska ha befunnit sig över missiljagaren USS Jason Dunham.

– I dag flög två stridsflygplan från Maduroregimen nära ett amerikanskt marinfartyg i internationellt vatten. En mycket provokativ åtgärd, avsedd för att störa våra operationer mot terroristerna i drogkartellerna, framhåller försvarsdepartementet i ett uttalande.

Efter incidenten utfärdar USA en skarp varning till den venezuelanska regimen.

– Kartellen som styr Venezuela avråds starkt från att hindra, avskräcka eller störa operationer som den amerikanska militären utför mot narkotikasmuggling och terrorism.

F 16-flygplan

De venezuelanska stridsflygplanen var enligt uppgift av modellen F 16 – ett amerikanskt stridsflyg som används av flygvapen världen över.

USS Jason Dunham är en tungt beväpnad missiljagare som tjänstgjort i den amerikanska flottan sedan 2010. I augusti beordrades fartyget till vatten utanför Venezuela som en del i president Trumps operation mot narkotikahandel i regionen.

LÄS MER: USA svarar diktaturen – går samman med två andra länder

Flera krigsfartyg patrullerar

USA har utökat sin militära närvaro i närheten av Venezuela. Flera krigsfartyg har satts in för patrullering i farvattnen runt Latinamerika och Karibien.

Kampen mot den venezuelanska regimens påstådda narkotikasmuggling enar ett politiskt splittrat USA. Ledande demokrater har utryckt sitt stöd för militära insatser mot drogkarteller kopplade till Venezuela.

–  Jag stöder fullt ut kampen mot den plåga som drogkartellerna utgör mot vår nation, skriver den demokratiska senatorn John Fetterman på X.

LÄS MER: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Arkivfoto: Ryuno

Text: Redaktionen