Stefan Löfven har fått nog – “nu är det slut”

2025 04 01

Sveriges tidigare statsminister Stefan Löfven har fått nog.

Nu loggar den tidigare S-ledaren ut från Facebook för gott.

Det meddelar Löfven i ett inlägg på tisdagen.

– Nu är det slut med mitt deltagande på Facebook, framhåller den forne statsministern.

"Kan inte vara delaktig"

Stefan Löfven understryker att skälet är för att de globala medieföretagen blivit en fara för demokratin.

– Jag kan inte längre vara delaktig i eller vara med och stödja medieplattformar som bidrar till att undergräva demokratin, menar han.

Löfven vidareutvecklar inte sitt resonemang i inlägget utan avslutar kort.

– Medveten om att många goda krafter finns här vill jag samtidigt säga: tack alla vänner, vi träffas i andra sammanhang. 

– Så länge du finns med här – gör ditt bästa för att stå upp för det goda!

Inte ensam

Stefan Löfven är inte den enda tidigare statsministern att lämna Facebook.

För några veckor sedan gjorde Thorbjørn Jagland, statsminister i Norge mellan 1996 och 1997, samma sak.

Norrmannen menade att han inte vill vara en del av “de amerikanska teknikjättarnas algoritmmanipulerade plattformar”.

– De är en stor fara för världen, uttrycker Thorbjørn Jagland i ett långt inlägg med rubriken “Farväl till Facebook”.

"Mer hat och fundamentalism"

Enligt Jagland var det techmiljardärerna Elon Musk och Mark Zuckebergs vurmande för USA:s president Donald Trump och uppmaningar om att ansluta sig till Trumps “modiga nya värld” som blev startskottet på bojkotten.

– Sociala medier delar upp världen i ekokammare där det blir mer och mer hat och fundamentalism. Ungdomarna tror att politiskt engagemang sker på sociala medier, skriver Jagland och fortsätter:

– Men en lag kan inte “twittras”, den måste antas. En institution kan inte “twittras”, den måste byggas genom politiska beslut. Fred kan inte “twittras”, den måste uppnås genom diplomati och kompromisser.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Facebook delar ut pengar till användare – miljardbelopp

2025 09 13

Facebook-användare får pengar efter stor dataskandal.

Miljoner användare kan snart få utbetalningar från Meta efter en rättslig uppgörelse kopplad till Facebooks hantering av personuppgifter.

Facebook-användare med ett aktivt konto mellan 24 maj 2007 och 22 december 2022 kunde lämna in en ansökan, även om kontot senare tagits bort, uppger CNN.

Miljontals ansökningar

Nästan 29 miljoner ansökningar har skickats in och cirka 18 miljoner har godkänts enligt Meta.

– Vi tackar på förhand för ert tålamod under utbetalningsperioden, säger Meta i ett pressmeddelande riktat till sina användare.

Av de 725 miljoner amerikanska dollar som avsattes går cirka 540 miljoner av dessa till godkända anspråk.

Så fungerar utbetalningarna

Utbetalningen baseras på hur länge användaren har haft ett konto på Facebook.

Varje månad ett konto varit aktivt ges en “poäng” som avgör hur stor del av pengarna man får.

– Medlemmar som varit aktiva längre, och därmed kan ha mer värdefulla anspråk, får en större del av uppgörelsen, skriver Meta i ett juridiskt dokument.

Skandalens bakgrund

Cambridge Analytica-skandalen började uppmärksammas 2018 när det avslöjades att data från upp till 87 miljoner Facebook-användare hade samlats in utan deras medgivande.

Dataanalysföretaget Cambridge Analytica använde informationen för att bygga detaljerade profiler som sedan användes i bland annat politiska kampanjer.

Facebook kritiserades hårt för att ha tillåtit tredje part att få tillgång till användardata och för bristande kontroll över hur informationen användes.

Skandalen har lett till omfattande rättsprocesser, utredningar och slutligen en uppgörelse där Meta gått med på att betala ut belopp till berörda användare.

E-post för betalning

Godkända ansökningar meddelas via e-post upp till fyra dagar innan utbetalningen sker.

För de som är osäkra på statusen för sitt anspråk går det att kontakta uppgörelsens administratör på [email protected] med sitt ansöknings-ID.

Foto: B Jordan

Text: Redaktionen


JUST NU: Ulf Kristersson öppnar för helt nytt samarbete

2025 09 13

Statsminister Ulf Kristersson (M) sträcker ut handen till oppositionspartiet Centerpartiet.

Moderatledaren har skickat ett brev till C-ledaren Anna-Karin Hatt där han föreslår en gemensam tillväxtpakt för Sverige. Övriga partier som föreslås ingå i det nya samarbetet är KD, SD och L.  

Tillväxtpakten kommer att bestå av följande punkter, rapporterar DN:

- Ett skattestopp – skattehöjningar på arbete, företagande och sparande ska stoppas

- Stärkt samarbete för frihandel i både Norden och Europa

- Ökade resurser till satsningar på forskning

- Värna äganderätten och förbättra villkoren för gröna näringar

Ska kontakta C-ledaren

Statsministern kommer att kontakta partiledarna för C, L, KD och SD för att diskutera förutsättningarna för det nya samarbetet.

– Med positiva besked från flera partier om dessa för Sverige centrala inriktningsfrågor kan investeringsklimatet förbättras och reformkraften under nästa mandatperiod stärkas. En tydlig tillväxtpakt till 2030 skulle bidra till framtidstro och optimism bland hushåll och företag, skriver Kristersson i brevet enligt DN.

Centerpartiet har inte kommenterat inbjudan. C har tidigare sagt nej till allt samarbete där Sverigedemokraterna ingår.

LÄS MER: Trump har bestämt sig: ”Massivt” besked om Ryssland

”Ödesfråga”

Ulf Kristersson beskriver tillväxtpakten som en ”ödesfråga för Sverige”.

– Jag riktar mig till dem som i den här oroliga tiden ser tillväxt som en ödesfråga för vårt land och vår kontinent. Som trots skilda åsikter i andra frågor, kan enas om reformer som långsiktigt ökar den svenska tillväxten, säger han i ett tal enligt Expressen.

– Tillväxtpakten behövs också för att motverka skadliga beslut, som höjda skatter på arbete, som höjda skatter på sparande, som höjda skatter på företagande, fortsätter statsministern.

LÄS MER: Villapriser rusar – med nästan 2 000 kronor om dagen

Foto:  Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen