Statsministern varnar tusentals svenska resenärer

2024 06 26

Ulf Kristersson (M) varnar tusentals svenskar som har åkt eller är på väg att åka på utlandssemester.

Statsministern vänder sig till alla som trotsar UD:s avrådan om att besöka vissa länder.

Det är helt och hållet upp till dessa individer att klara sig själva.

Att svenskar till exempel fortsätter att åka till Iran är “djupt provocerande”, hävdar Ulf Kristersson.

– Det här är ingen lek. Mitt budskap är att den som trotsar en skarp avrådan från UD inte kan få hjälp om det händer någonting, säger statsministern i sitt tal i Almedalen.

Känsligt läge

Ulf Kristerssons skarpa budskap kommer i ett känsligt läge.

För några dagar sedan gick Utrikesdepartementet ut med att minst 5 000 svenskar planerar att åka till Libanon kommande veckor – ett land där Israel har planer på att inleda en militär offensiv.

Att åka dit är direkt farligt menar UD.

Säkerhetsläget i Libanon är allvarligt och oförutsägbart. Situationen kan komma att förvärras mycket snabbt, framhåller departementet.

– Sedan oktober 2023 avråder UD från alla resor till Libanon. UD uppmanar också alla svenskar som trots avrådan befinner sig i landet att lämna så snart som möjligt.

Omfattande förhandlingar

I april uppskattade UD att flera hundra svenska medborgare befann sig i Iran. Det är rimligt att tro att den siffran ökar under sommaren.

Nyligen kom Johan Floderus och Saeed Azizi tillbaka till Sverige efter att ha suttit fängslade i just Iran.

– Två helt oskyldiga svenskar där Johan hade suttit inlåst i 790 dagar, understryker Ulf Kristersson från Almedalen.

– Som ni alla vet ställdes vi i den svenska regeringen inför ett dilemma. Antingen förhandla med en regim som bryter mot allt Sverige står för, eller av ren princip vägra förhandla och därmed låta två svenskar tyna bort i ett iranskt fängelse.

"Utsätt inte Sverige för fara"

Svante Liljegren, chef för UD:s konsulära och civilrättsliga enhet, uttryckte redan i våras sitt bekymmer över att folk inte följer departementets avrådan.

– Det är förstås med oro som vi har noterat att flera svenskar väljer att resa till Iran, trots den skarpa avrådan som vi har haft sedan ganska länge nu, sade han till Sveriges Radio vid tillfället.

Nu betonar Ulf Kristersson att “alla måste ta sitt personliga ansvar”.

– För att inte utsätta sig själva eller Sverige för fara, säger statsministern.

Foto: Y. Alfuhigi resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


15 maj 26

Ring direkt – polismeddelande till svenska folket

2026 05 15

Alla svenskar uppmanas att vara extra vaksamma.

Detta med anledning av en pågående stöldvåg.

På kort tid har tre husbilar stulits i Linköping, Bankeryd och Ulricehamn.

– Två av husbilarna stod på uppställningsplatser, medan husbilen i Ulricehamn stals från ett företag, uppger polisen.

Nu varnas alla med husbil.

– Från polisens sida vill vi varna husbilsägare för att nya stölder kan komma att ske, det gäller även andra märken och modeller, skriver polisen.

Uppmanar alla: Ring direkt

Polisen vädjar även om hjälp från allmänheten.

Myndigheten betonar att man efterlyser vittnen till stölderna och välkomnar tips som kan underlätta utredningarna och förhindra nya stölder.  

– Om du har sett något som avviker vid uppställningsplatser, exempelvis obehöriga som åker runt och rekognoserar för framtida stölder, hör av dig till polisen på telefonnummer 114 14! skriver polisen.

Kan ha lämnat landet

Det finns en betydande risk att de stulna husbilarna redan har lämnat Sverige.

– Historiskt har stulna husbilar förts ut ur landet med manipulerade chassinummer och falska registreringsskyltar, uppger polisen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

”Går i vågor”

Under 2025 efterlystes 32 husbilar i Sverige jämfört med 72 året tidigare.

Flera av ägarna får aldrig tillbaka sina fordon. Återfinnandegraden ligger på 41 procent, rapporterar Husbil.se.

– Det går lite i vågor gällande stölder av husbilar i Sverige. När kriminella ligor ligger bakom husbilsstölden är det ofta svårt att hitta husbilarna igen men man ska aldrig ge upp och tänka att den husbilen ser jag inte igen, säger Mats Carlsson, utredare på Larmtjänst, till sajten.

I Sverige finns det omkring 120 000 registrerade husbilar, enligt Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF),

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: . Leupe resp Koyos

Text: Redaktionen