VAL 2022: Statsministern vädjar till svenska folket

2022 09 07

Sveriges statsminister går nu ut med en vädjan till allmänheten.

Uppmaningen riktas närmare bestämt till den specifika del av befolkningen som brukar rösta på tre av de åtta riksdagspartierna.

”Du är inte ensam”

– Jag vill vända mig till dig som brukar rösta på Moderaterna, Liberalerna eller Kristdemokraterna. Men som känner tvivel på grund av deras samarbete med Sverigedemokraterna, säger Magdalena Andersson (S).

Hon menar att det finns många som röstar på de tre högerpartierna som nu känner likadant.

– Du är inte ensam utan jag vet att det finns många svenskar som känner precis som du, säger statsministern.

Handlar om SD

Hennes vädjan berör Sverigedemokraterna.

– Det är oerhört jämnt i opinionen just nu och du kan avgöra om Sverigedemokraterna ska få bestämma över Sverige eller inte.

– Du kan skicka en tydlig signal till ett parti du brukar rösta på och säga ”Här går gränsen!”, betonar Magdalena Andersson (S).

– Jag röstar gärna på er men inte när jag får ett parti som Sverigedemokraterna på köpet, säger hon.

Facebook och Instagram

Socialdemokraternas partiledare hoppas istället att väljare som brukar rösta på M, KD och Liberalerna men som nu känner oro och osäkerhet på grund av Sverigedemokraternas medverkan i Ulf Kristerssons regeringsunderlag ska gå över och rösta på Socialdemokraterna på valdagen.

– Därför ber jag dig att låna ut din röst till mig, säger statsministern.

– I gengäld lovar jag förvalta ditt förtroende och fortsätta arbeta för Sverige och svenska folkets bästa i alla lägen, avslutar Magdalena Andersson sin vädjan.

Hennes uppmaning återfinns nu i videoformat på bland annat Facebook och Instagram.

Avser 3,8 procentenheter

En mätning av TV4 visar att 79 procent av Moderaternas väljare säger ja till en M-ledd regering där Sverigedemokraterna ingår i regeringsunderlaget.

Samtidigt säger 21 procent av M-väljarna inte ja till det alternativet.

21 procent av Moderaternas cirka 18 procent motsvarar 3,8 procentenheter av väljarkåren.

Kan avgöra valet

Om Socialdemokraterna kan locka över hälften av dem – vilket motsvarar 1,9 procentenheter – så kan det avgöra valet, hoppas Socialdemokraterna.

Foto: Regeringskansliet, Ninni Andersson

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen