Statsministern sätter ned foten – går emot Johan Pehrson

2023 09 14

Liberalernas partiledare får inget stöd av statsministern.

På grund av den svaga svenska valutan, vilket spätt på inflationen och ställt till det för många som rest utomlands, har många argumenterat för att införa euron.

Ett parti som står bakom ett valutaskifte är Liberalerna, och partiledare Johan Pehrson är mycket positiv till euron.

Liberalerna driver på frågan ordentligt, men Pehrson kommer inte att få något stöd av Ulf Kristersson (M) angående skiftet.

– Regeringen kommer inte att driva den frågan, säger Ulf Kristersson till Dagens Nyheter.

Det skulle krävas

Vidare förklarar statsministern att det skulle krävas ett ordentligt stöd för att man skulle agera i frågan.

– Nej, vi har ingen sån ståndpunkt. Det fattades ett beslut i en folkomröstning och det har legat fast sedan dess. Jag tror att det skulle krävas ett mycket starkt folkligt stöd för att man skulle ändra på den saken, säger han.

“Dags för euron”

Liberalerna framhåller i en ny satsning att det är “dags för euron”.

Partiet menar att arbetet med att Sverige ska införa euron måste påbörjas så snart som möjligt.

– Euroländerna är Sveriges viktigaste handelspartners och varje dag köps och säljs varor och tjänster över Sveriges gränser. Euron används idag av 350 miljoner européer. Euron skulle förenkla för svenska företag och stärka svensk konkurrenskraft och tillväxt, förklarar partiet.

Enighet avgörande

Partiet motiverar även satsningen med att det kan bidra till enighet i Europa.

– Enighet inom EU är avgörande för att stoppa Putin och få slut på kriget. Ett svenskt medlemskap i euron skulle stärka Europa samarbetet: sammanhållningen är vårt vassaste vapen mot Putin.

Fler vill byta

Enligt en ny mätning från DN/Ipsos ökar stödet för euron i Sverige.

Andelen som vill byta från krona till euro har stigit från 19 till 30 procent, där en större ökning har skett i storstadsregionerna.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 20

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen