JUST NU: Statsministern ryter ifrån

2022 06 14

– Det är respektlöst mot riksdagen.

Det säger statsminister Magdalena Andersson (S) under ett möte på tisdagen med de nordiska statsministrarna på Bommersvik i Södertälje.

Hon går till hårt angrepp mot högerpartierna efter att vänstersidan och Centerns pensionskompromiss stoppats av oppositionen i finansutskottet.

Respektlöst mot svenska folket

- Det är också respektlöst mot valresultatet och därmed mot svenska folket. Det finns två förslag, låt förslagen ställas mot varandra, och så får folkviljan som den uttrycks i Sveriges riskdag komma till uttryck. Högeroppositionen vet att de kommer att förlora den omröstningen och då försöker de stoppa omröstningen, säger statsministern. 

Extra ändringsbudget

Enligt uppgifter till Expressen förbereder Socialdemokraternas finansdepartement en extra ändringsbudget som bygger på den nya uppgörelsen mellan de rödgröna partierna. 

Den nya, uppdaterade varianten av budgeten kommer offentliggöras inom de närmsta veckorna för att därefter behandlas av riksdagen innan politikerna går på sommaruppehåll, erfar tidningen.

När Magdalena Andersson får frågan vill hon inte svara.

– Vi kommer att kunna återkomma till det, det rimligaste är att detta får prövas i kammaren.

Kritiserar regeringen

Moderaternas ekonomisk-politisk talesperson och vice partiledare Elisabeth Svantesson tycker att regeringen har hanterat pensionsförslaget på ett slarvigt sätt.

Moderaterna pekar på att dagens situation är ett stort svaghetstecken för Magdalena Anderssons regering.

– Regeringen har hanterat den här frågan väldigt oseriöst. Det här handlar om landets pensionärer. Vi jobbade ju under flera veckor, lade vårt förslag får en och en halv månad sedan, säger Elisabeth Svantesson enligt Expressen.

Oppositionen har hänvisat till att regeringens, V, C och MP:s förslag stoppades för att de lämnades in för sent och bröt mot riksdagsordningen. 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen