25 januari 2026

JUST NU: Statsministern rasar – tydligt budskap till helgens våldsmakare

2022 04 20

Statsminister Magdalena Andersson går till hårt angrepp mot det våld som riktades mot polisen under påsken.

Under tisdagen åkte statsministern till stadsdelen Navestad i Norrköping för att träffa kommunrepresentanter, poliser, barn och andra boende i staden, rapporterar Expressen.

Där mötte hon även media och tog till hårda ord för att beskriva händelserna som utspelades bland annat i den besökta staden.

“Hatar vårt samhälle”

– Det var grov kriminalitet orkestrerad av gäng som hatar vårt samhälle. De vittnesmål vi fick av polisen var fruktansvärda. Att gå till sitt jobb och mötas av stenar och brandbomber när det enda man försöker göra är sitt jobb, säger Magdalena Andersson vid en pressträff.

“Vill splittra Sverige”

Magdalena Andersson riktade sig även direkt till den danska politikern Rasmus Paludan samt hans parti Stram Kurs. Statsministern anklagade Paludan för att försöka splittra Sverige och svenska folket.

– Tillsammans ska vi stå upp mot både högerextremism och andra krafter som vill splittra vårt samhälle, säger hon.

Regeringen lovar resurser

Regeringen har efter påskhelgens kravaller och upplopp lovat att stärka polisen och dess insatser. 

– Nu är tiden att ge polisen resurser. Tids nog får vi utvärdera insatserna, sade justitieminister Morgan Johansson till SVT på annandagen. 

Förtroendet i topp

Förtroendet för polisen är fortsatt intakt enligt regeringen. 

– När man hamnar i dessa kritiska och aggressiva situationer finns det inget annat för poliser än att sätta hårt mot hårt. Vi kan inte acceptera att våldsverkare begår den här typen av våld, sade Morgan Johansson i samma intervju.

Utländsk påverkan

Det har även spekulerats i att utländska krafter har bidragit till att eskalera upploppen, bland annat genom hetsande inlägg på sociala medier.

Till exempel avslöjades i en granskning av Dagens Nyheter att samma konton som triggade upp stämningen vid helgens demonstrationer i flera fall var samma som drev påverkanskampanjer mot Socialtjänsten tidigare i år.

Myndigheten förnekar

Myndigheten för psykologiskt försvar (MPF) har förnekat att det skulle finnas någon riktad påverkanskampanj.

– Vi har beredskap för att det kan ske, men vi kan inte konstatera att det pågår någon enskild påverkanskampanj mot Sverige nu, säger Mikael Östlund som är kommunikationschef på myndigheten, enligt SVT.

Polisen med annan bild

Däremot har polisen insinuerat att så kan vara fallet.

– Vi vet inte med säkerhet men vi vet att det också finns information till uppvigling till våld mot poliser på sociala medier som också orkestreras från utlandet, sade kommenderingschef Jonas Hysing på en pressträff i måndags.

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen


”Förkrossande nederlag” hotar Trump

2026 02 09

En ny rädsla har uppstått inom Donald Trumps republikanska parti.

Sedan valet 2024 har republikanerna haft majoritet i både representanthuset och senaten.

Men inför höstens mellanårsval ser situationen ut att förändras.

– Hittills har representanthuset förväntats tillfalla demokraterna i nästa mellanårsval, men republikanerna har ansetts vara vinnaren av senaten, uppger finska Iltalehti.

På väg att ändras

Men nu ser det ut att förändras.

– Enligt opinionsundersökningar skulle republikanerna inte bara förlora delstater som tidigare ansågs klara, utan också de "röda delstaterna" som de senaste åren lutat åt republikanerna, såsom Alaska, Iowa och Ohio, uppger tidningen med hänvisning till amerikanska Axios.

– USA:s president Donald Trump kan trots allt möta ett verkligt förkrossande nederlag i november.

Andra toner

Inom det republikanska partiet hörs nu andra toner.

Och de är inte lika segervissa som tidigare.

– För ett år sedan skulle jag ha sagt att segern i senaten var nästan säker. Idag måste jag säga att det är mycket mer osäkert, uppger en republikansk tjänsteman till Axios.

LÄS MER: ”Jag har rätt om allt” – Trumps nya superprognos

”Jordbävning”

Det faktum att representanthuset väntas tillfalla det demokratiska partiet har beskrivits som problematiskt för Donald Trump.

Om även senaten skulle få demokratisk majoritet är det betydligt värre.

– Kongressen stiftar lagar, så en demokratkontrollerad kammare kan i praktiken blockera alla förändringar som Trump driver igenom, uppger Iltalehti.

– Ett nederlag i representanthuset skulle vara dåligt för Trump, men Axios beskriver en situation där senaten också skulle falla under demokraternas kontroll som ”en ren jordbävning".

Trumps ord

Donald Trump har själv målat upp ett möjligt nederlag i mellanårsvalet med dystra ord.

– Om vi förlorar mellanårsvalen kommer vi att förlora så många saker vi pratar om, så många medel vi pratar om, så många skattesänkningar som vi pratar om, och det skulle leda till mycket dåliga saker, säger Trump.

Presidenten fruktar också för risken att ställas inför riksrätt om demokraterna får ökat inflytande.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


09feb26

Mikael försvunnen – polisen går ut med bild

2026 02 09

Mikael från Borås har rapporterats försvunnen.

Mannen har inte setts sedan han lämnade sitt hem i söndags.

Nu går polisen ut med en efterlysning.

– Mikael ska ha lämnat sitt hem i Viskafors under söndagseftermiddagen. Han tros ha lämnat till fots och ska vid tillfället troligen haft med sig campingutrustning, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Signalement och bild

Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp. 

Myndigheten har gått ut med flera signalement på Mikael. Det handlar om följande:

- Han tros ha på sig en mossgrön dunjacka i märke J-Lindeberg och gröna sneakers

- Campingutrustningen uppges bestå av ett militärfärgat tält, grönt liggunderlag och en svart campingryggsäck

Polisen har också publicerat en bild på mannen.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Uppmanas kontakta polisen

Det finns i nuläget ingen misstanke om brott, uppger polisen.

Den som sett Mikael eller har information som kan leda till att han hittas uppmanas att kontakta polisen på numret 114 14.

– Bedöms läget vara akut hör du av dig till 112, skriver polisen.

SE BILDEN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

Misstänkt brandattack

Under måndagen har polisen också larmats om en brand i en lägenhet i stadsdelen Adolfsberg i Helsingborg.

Polis, räddningstjänst och ambulans har larmats till platsen.

Flera personer har förts till sjukhus, rapporterar Expressen. Enligt uppgift rör det sig om en misstänkt brandattack.

– Någonting har slängts in genom brevinkastet, säger polisens talesperson Leif Fransson till tidningen.

FAKTA: Polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

LÄS OCKSÅ:

Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre” 

Rysk region massevakuerar 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen