JUST NU: Statsministern kommenterar Natouppgifter

2022 04 13

– Vi måste analysera situationen väldigt noggrant och sedan ta ett beslut.

Det säger statsminister Magdalena Andersson (S) på en gemensam pressträff med Finlands statsminister Sanna Marin på onsdagen.

Hon ville inte svara på trovärdigheten i uppgifterna som gör gällande att Sverige kommer att lämna in en ansökan till Nato i slutet av juni, vilket SvD var först med att rapportera om.

Vill inte skjuta på beslutet

Statsministern poängterade att den säkerhetspolitiska analysen kommer att ta tid. Samtidigt konstaterade hon att ett svenskt besked kommer att förhålla sig till den utstakade tidsplanen.

– Jag ser ingen anledning att skjuta på beslutet. Vi har val senare i september och måste även kunna fokusera på det då, säger hon.

Om vikten av Finlands beslut

Magdalena Anderssons kommenterade även ett scenario där Sverige och Finland tar olika beslut om Nato.

– Det finns risker och möjligheter med alla olika säkerhetsalternativ och alla olika scenarier, säger Magdalena Andersson och tillade:

– Varje land fattar sina beslut, men de beslut som ett av våra länder fattar påverkar det andra landet. Det är därför det är så viktigt att vi har kunnat ha de här diskussionerna de senaste veckorna och att vi kommer kunna fortsätta att ha dem. Det vägval som Finland gör kommer såklart att påverka oss

En politisk allians

Finlands statsminister Sanna Marin framhävde att Finland har gjort en grundlig analys om vad ett medlemskap i Nato skulle betyda för landet. Hon menar att ett medlemskap i alliansen inte bara skulle stärka Finlands ställning militärt, utan även politiskt.

– Nato är inte bara en militärallians, det är också en politisk allians, säger hon.

Risker

Samtidigt konstaterade den finska statsministern att med ett Natomedlemskap kommer även risker.

–  Det finns såklart flera risker som vi måste vara redo för. Hot från Ryssland kan innebära cyberangrepp, hybridattacker och så vidare. Det måste så klart tas i beaktning.

Finlands besked kommer inom kort.

– Jag kan inte ge någon exakt tid för ett beslut, men det kommer att gå snabbt. Det handlar om veckor och inte om månader, säger Sanna Marin.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: USA redo att “krossa” Ryssland – kan ske inom ett par dagar

2025 07 11

Donald Trump öppnar för att slå stenhårt mot Ryssland.

Det meddelar den amerikanska presidenten natten till fredagen.

USA:s tålamod med Vladimir Putin tryter. I dagarna gick Trump hårt åt den ryska diktatorn och anklagade honom för skitsnack.

– Vi får en massa bullshit kastad mot oss av Putin, om ni vill veta sanningen. Han är väldigt trevlig hela tiden, men det visar sig vara helt meningslöst, sade Trump i tisdags.

“Krossande” sanktioner

Nu öppnar Trump för att använda sig av det mycket kraftfulla sanktionspaket mot Ryssland som i månader förberetts i senaten. Den amerikanska senatorn Richard Blumenthal har tidigare beskrivit paketet som “benkrossande”.

Trump förväntar sig att åtgärden kommer att få grönt ljus.

– Det är ett lagförslag som senaten godkänner som mycket respektfullt låter presidenten göra vad han vill, som ni vet, säger republikanen i en intervju med NBC News.

– Med andra ord, det är upp till mig om jag vill använda den. De kommer att anta ett mycket stort och svidande sanktionspaket, men det är upp till presidenten om han vill använda det eller inte.

Kan ge besked på måndag

Den senaste tiden har den republikanska senatorn Lindsey Graham, som framför allt drivit på för det kraftfulla paketet, signalerat att lagförslaget har stöd från såväl Trump som senatens majoritetsledare John Thune.

Enligt Trump själv kan ett stort besked komma redan inom ett par dagar.

– Jag är besviken på Ryssland, men vi får se vad som händer under de närmaste veckorna.

– Jag tror att jag kommer att ha ett viktigt uttalande om Ryssland på måndag, säger presidenten utan att gå in på detaljer.

LÄS MER: Stor prischock – ryssar drabbas vid middagsbordet

Nytt avtal med Nato

Det sanktionspaket som kan aktiveras har tidigare rapporterats rikta in sig på utländska företag som importerar rysk energi. 

Paketet har initialt uppgetts innehålla planer på att införa 500 procentiga tullar på varor från alla länder som handlar energi med Ryssland.

Under natten gav Trump även besked om att USA har nått en ny överenskommelse med Nato och Ukraina om vapenleveranser.

Vi skickar vapen till Nato, och Nato betalar för de vapnen, 100 procent. Så vad vi gör är att vapnen som skickas ut går till Nato, och sedan kommer Nato att ge de vapnen [till Ukraina], och Nato betalar för de vapnen, säger presidenten till NBC.

LÄS MER: Trump slår till med full kraft – rasar mot ”häxjakt”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Förbjuden hamburgare ska säljas i Sverige

2025 07 11

Hamburgare som förbjöds så sent som i juni har nu fått klartecken att säljas i Sverige.

International Food Festival, den återkommande internationella matmarknaden, är på turné genom landet igen. Just nu pågår festivalen i Helsingborg.

Men mattältet Down under som bland annat säljer krokodil- och känguruburgare har stött på patrull.

Burgarna förbjöds nyligen av kommunens inspektörer när festivalen var på plats i Jönköping i slutet av förra månaden, rapporterar Jönköpings-Posten.

Anledningen var att det till exempel inte gått att fastställa att det verkligen var krokodil i köttet.

– Enligt intyget så rörde det sig om krokodilkött, men man sålde det som hamburgare med krokodil och inslag av kalv. Därför sa vi att det här är inte tillräckligt säkert för konsumenter och förbjöd dem att sälja det, säger Niclas Purfürst, chef för miljö- och hälsoskyddskontoret i Jönköpings kommun, till lokaltidningen.

"Inget underlag överhuvudtaget"

Samma mattält har även strutskött på menyn. Inte heller dessa eller känguruburgarna fick säljas. Enligt kommunen hade företaget inte uppvisat “något underlag på övriga köttslag överhuvudtaget”.

– Så de fick inte heller säljas. Det stängdes ned helt och hållet, det här ståndet, säger Niclas Purnfürst.

Jönköping hade fått tipset från Lidköping där matmarknaden hade varit veckan innan.

Där hade inspektörerna även synpunkterna på bristen på god handhygien. Kommunen påpekade dessutom att “ingen spårbarhet inkommit för exotiska köttslag såsom känguru, struts eller krokodil”, skriver JP.

Vändningen: får grönt ljus

Följden blev att köttet fick slängas.

Efter ett stopp i Ystad har festivalen nu dragit vidare till Helsingborg.

Och där har burgarna fått grönt ljus, rapporterar SR. Kommunens inspektörer har nu kunnat verifiera varifrån köttet kommer. Klartecknet kommer efter att företaget fått ordning på dokumentationen, bekräftar Lotten Johansson, tf miljödirektör i Helsingborg.

Patrik Kjörling, ägare till Becano AB som står bakom ståndet, välkomnar beskedet. Att företaget till slut har fått rätt beskriver han som viktigt.

Han är dock kritisk till att kommunernas inspektörer varnat varandra för burgarna. Kjörling menar även att kommunernas krav på att ta fram rätt uppgifter kom med för kort varsel.

– De får stanna upp och lyssna så de får rätt information. Så där är det i ett nötskal, det spelar ingen roll om det är en hälsomyndighet eller arbetsmiljöverk, de lyssnar inte, säger Patrik Kjörling till SR.

Foto S. Dalhuisen

Text: Redaktionen