3 maj 2026

JUST NU: Statsministern ger besked om Anders Ygemans (S) uttalande

2022 08 07

Statsminister Magdalena Andersson (S) ger stöd till Anders Ygemans linje om att motverka områden där en majoritet har utomnordiskt ursprung.

Integrationsminister Anders Ygeman fick hård kritik efter sitt uttalande om att det är dåligt att ha områden där majoriteten har utomnordiskt ursprung.

Han öppnade för ett möjligt kriterium som utgörs av att andelen av de boende med utomnordisk bakgrund i utsatta områden kan ha en viss gräns.

MP, C och V upprörda

Men Miljöpartiet, Centern och Vänsterpartiet gick i taket. 

MP-ledaren Märta Stenevi kallade det djupt förödande att dela in människor baserat på etnicitet och Centerns migrationspolitiska talesperson Jonny Cato gav också tummen ned.

– En väldigt farlig och beklaglig väg, sa han till DN.

Även Vänsterpartiets migrationspolitiska talesperson Tony Haddou dömde ut Ygemans förslag i SVT Aktuellt.

– Det är rasistiskt, det är inte ansvarsfullt och det är inte seriöst, sade han.

Statsministern stödjer Ygeman

Men Sveriges statsminister ger nu sitt stöd till Anders Ygemans (S) inriktning om färre utomnordiskt födda i särskilt utsatta områden. Aftonbladet har i dag frågat Magdalena Andersson (S) om det skulle kunna bidra till att minska gängskjutningarna.

– Det skulle kunna bidra till att minska segregationen, säger hon till tidningen.

– Och att alla som bor i Sverige också känner att man är en del av Sverige, ser sina föräldrar gå till jobbet. Det är på så sätt som vi också kan göra att ungdomar inte dras in i kriminalitet, betonar statsministern.

Avvisar inte

Magdalena Andersson framhåller också att Socialdemokraterna alltid varit positiva till blandade bostadsområden och hon understryker att det är viktigt att svenska är det huvudsakliga språket i bostadsområden i Sverige.

På en direkt fråga om det behövs regler för att se till att majoriteten har utomnordiskt ursprung svarar hon inte avvisande.

ANALYS

Socialdemokraterna har en helt annan politik än till exempel Miljöpartiet när det gäller integrations- och migrationsfrågorna.

Opinionsmätningarna har under flera år varit tydliga när det gäller att Socialdemokraterna kan vinna på att gå en annan väg än Miljöpartiet i integrations- och migrationsfrågan och partiets uppgång efter att Miljöpartiet lämnade regeringen lär ytterligare ha stärkt S i den inriktningen.

Här finns det både en styrka och en svaghet för S.

Socialdemokraterna i Danmark

När partiet kan föra en egen valkampanj med en stramare inriktning än MP, Centern och Vänsterpartiet så gynnas S av det. Men samtidigt finns det stora frågetecken för vad S kan leverera av sin politik i ett läge där partiet kan bli beroende av stödet från de tre andra partierna i eventuella regeringsförhandlingar.

Socialdemokraterna i Danmark lyckades med konststycket att få stöd från partierna till vänster samtidigt som de fick igenom en mycket stramare invandringspolitik.

Kan sända signaler

Huruvida Socialdemokraterna i Sverige kan lyckas med samma sak beror bland annat på hur tydligt S betonar den frågan i valkampanjen.

Om S är mycket tydliga så sänder det en signal till MP-C-V om att S inte kommer att kompromissa vilket ökar sannolikheten för att MP-C-V får inrikta sig på att få igenom andra profilfrågor och att S får styra inom integrations- och migrationsområdet.

Foto: Magnus Liljegren, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen