3 maj 2026

JUST NU: Statsministern ger besked om Anders Ygemans (S) uttalande

2022 08 07

Statsminister Magdalena Andersson (S) ger stöd till Anders Ygemans linje om att motverka områden där en majoritet har utomnordiskt ursprung.

Integrationsminister Anders Ygeman fick hård kritik efter sitt uttalande om att det är dåligt att ha områden där majoriteten har utomnordiskt ursprung.

Han öppnade för ett möjligt kriterium som utgörs av att andelen av de boende med utomnordisk bakgrund i utsatta områden kan ha en viss gräns.

MP, C och V upprörda

Men Miljöpartiet, Centern och Vänsterpartiet gick i taket. 

MP-ledaren Märta Stenevi kallade det djupt förödande att dela in människor baserat på etnicitet och Centerns migrationspolitiska talesperson Jonny Cato gav också tummen ned.

– En väldigt farlig och beklaglig väg, sa han till DN.

Även Vänsterpartiets migrationspolitiska talesperson Tony Haddou dömde ut Ygemans förslag i SVT Aktuellt.

– Det är rasistiskt, det är inte ansvarsfullt och det är inte seriöst, sade han.

Statsministern stödjer Ygeman

Men Sveriges statsminister ger nu sitt stöd till Anders Ygemans (S) inriktning om färre utomnordiskt födda i särskilt utsatta områden. Aftonbladet har i dag frågat Magdalena Andersson (S) om det skulle kunna bidra till att minska gängskjutningarna.

– Det skulle kunna bidra till att minska segregationen, säger hon till tidningen.

– Och att alla som bor i Sverige också känner att man är en del av Sverige, ser sina föräldrar gå till jobbet. Det är på så sätt som vi också kan göra att ungdomar inte dras in i kriminalitet, betonar statsministern.

Avvisar inte

Magdalena Andersson framhåller också att Socialdemokraterna alltid varit positiva till blandade bostadsområden och hon understryker att det är viktigt att svenska är det huvudsakliga språket i bostadsområden i Sverige.

På en direkt fråga om det behövs regler för att se till att majoriteten har utomnordiskt ursprung svarar hon inte avvisande.

ANALYS

Socialdemokraterna har en helt annan politik än till exempel Miljöpartiet när det gäller integrations- och migrationsfrågorna.

Opinionsmätningarna har under flera år varit tydliga när det gäller att Socialdemokraterna kan vinna på att gå en annan väg än Miljöpartiet i integrations- och migrationsfrågan och partiets uppgång efter att Miljöpartiet lämnade regeringen lär ytterligare ha stärkt S i den inriktningen.

Här finns det både en styrka och en svaghet för S.

Socialdemokraterna i Danmark

När partiet kan föra en egen valkampanj med en stramare inriktning än MP, Centern och Vänsterpartiet så gynnas S av det. Men samtidigt finns det stora frågetecken för vad S kan leverera av sin politik i ett läge där partiet kan bli beroende av stödet från de tre andra partierna i eventuella regeringsförhandlingar.

Socialdemokraterna i Danmark lyckades med konststycket att få stöd från partierna till vänster samtidigt som de fick igenom en mycket stramare invandringspolitik.

Kan sända signaler

Huruvida Socialdemokraterna i Sverige kan lyckas med samma sak beror bland annat på hur tydligt S betonar den frågan i valkampanjen.

Om S är mycket tydliga så sänder det en signal till MP-C-V om att S inte kommer att kompromissa vilket ökar sannolikheten för att MP-C-V får inrikta sig på att få igenom andra profilfrågor och att S får styra inom integrations- och migrationsområdet.

Foto: Magnus Liljegren, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen