15 april 2026

”Stanna hemma” – över 500 000 svenskar uppmanas

2025 12 17

Över 500 000 svenskar uppmanas att stanna hemma.

Det handlar om invånare i Västerbotten och Norrbotten.

SMHI har utfärdat en gul varning för ishalka i länen.

– Under onsdagen passerar ett nederbördsområde med blötsnö och regn österut och norrut. Regnet kan vara underkylt eller falla på kalla vägytor med ishalka som följd, varnar myndigheten.

”Stanna hemma”

Nu uppmanas invånare att inte ge sig ut på vägarna.

– Man ska helst stanna hemma, men ska man ut och köra så se till att hålla avstånden och håll inte så hög hastighet, säger Magnus Nyberg, räddningsledare vid Skellefteås räddningstjänst, till lokaltidningen Norran.

Buss har kraschat

Ishalka har orsakat flera olyckor under onsdagen. Längs E12 i höjd med Vännäsby har en buss fått sladd och kört rakt in i en busskur. En person som befann sig i busskuren fick delar av konstruktionen över sig och har förts till sjukhus. Skadeläget uppges inte vara allvarligt.

– Chauffören är omskakad och lite chockad och är tagen ur tjänst, säger Camilla Nordlund, affärschef på Transdev som trafikerar sträckan, till SVT Nyheter.

– Bussen glider in i busskuren som går sönder. Men alla resenärer i bussen mådde bra, tillägger hon.

LÄS MER: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart

Uppmanar bilister: Tänk på det här

Trafikverket uppmanar bilister att tänka på följande i vintertrafiken:

- Följ väderleksrapporten och ta vädervarningar på stort allvar. Det ger dig en möjlighet ta beslut om du verkligen behöver ge dig ut när vädret är som sämst. Lokalt kan det vara stora skillnader och snabba förändringar i vädret.

- Sänk hastigheten och ändra ditt körsätt så att du kan bemästra olika typer av situationer som kan uppstå när det är vinterväglag.

- Öka avståndet till bilen framför, bromssträckan är betydligt längre vid halt väglag.

- Om du hamnar i en plötsligt uppkommen kö eller upplever akuta hinder på vägen, ring Trafikverkets kundtjänst på 0771 - 921 921. Det hjälper oss att skapa en lägesbild och gör det lättar att agera rätt.

LÄS OCKSÅ: Kanadas folk slår tillbaka – mardröm för amerikansk delstat 

Foto: Linkedin 

Text: Redaktionen


Ryssland får Finland att dra sig ur – Sverige står kvar

2026 04 25

Finland gör ett starkt ställningstagande.

Finland har valt att inte längre arrangera internationella mästerskap.

Landets handling är en protest mot att ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla fullt ut igen, rapporterar Reuters.

Tar tydlig ställning

– Aquatics Finland har beslutat att inte ansöka om att arrangera internationella simmästerskap så länge kriget pågår, säger finska simförbundets ordförande Ville Riekkinen.

Beslutet markerar en tydlig protestlinje inom Norden för vattensporter där Finland menar att det handlar om etik och solidaritet med Ukraina.

Idrottare från både Ryssland och Belarus har varit avstängda från internationella tävlingar inom World Aquatics, det internationella simförbundet, sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina i februari 2022, men fick börja delta igen från den 14 april.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Sverige väntar

Till skillnad från Finland har Sverige ännu inte tagit ställning i frågan.

Reuters uppger att det svenska simförbundet respekterar Norges beslut, men att landet inte fattat någon egen ståndpunkt ännu.

Sverige beskriver även frågan som hypotetisk eftersom landet inte planerar några större internationella mästerskap inom den närmaste tiden.

Därmed väljer Sverige en mer avvaktande linje jämfört med flera grannländer.

Splittring i Norden

Samtidigt har Norge och Polen redan valt att inte arrangera tävlingar under nuvarande regler, vilket skapar en tydlig spricka i för de nordiska länderna, menar Reuters.

Flera länder uttrycker oro över beslutet från det internationella simförbundet World Aquatics.

De står dock fast vid sin linje och menar att idrotten ska fungera som en mötesplats även i en tid av konflikt.

– Vi är fortsatt fast beslutna att säkerställa att bassänger och öppna vatten förblir platser där idrottare från alla nationer kan mötas och tävla i fred, säger organisationen i ett uttalande.

LÄS MER: 12 ryska FSB-agenter döda

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


26 april

Varnar om vädret i veckan – ”mycket oroande”

2026 04 26

Våren och värmen sprider sig över Sverige.

Och även om de senaste dagarna har inneburit något kyligare temperaturer i stora delar av landet, är en vändning snart på ingång.

– Blickar vi framåt Valborg och 1 maj kan vi konstatera att den varmare luftmassan som redan idag befinner sig över brittiska öarna närmar sig Skandinavien lagom till siste april, säger Erik Höjgård-Olsen, meteorolog vid SMHI.

– Vid månadsskiftet kan temperaturen i söder stiga till omkring 20 grader och i norr omkring 15.

Varnar för solen

I takt med att solen och värmen återvänder söker sig allt fler utomhus.

Men det allt starkare solskenet kommer också med en risk och inför att vårvärmen nu är på ingång kommer en varning för en växande trend.

Allt fler följer UV-index för att lapa sol när solen skiner som starkast.

– Vi är mycket oroade över trenden där människor använder detta index för att maximera strålningens effekt, säger generalsekreteraren för Norska Cancersällskapet, Ingrid Stestadvold Ross, till Dagbladet.

LÄS MER: Sverige går miste om jätteaffär

”Svämmar över”

Nio av tio hudcancerfall orsakas av överdrivet solande, enligt det Norska Cancersällskapet.

Och även om den brända huden läker på ytan, så ackumuleras skadorna.

–  Huden glömmer inte. Den sparar på intensiva solanfall, säger Ingrid Stestadvold Ross, till tidningen.

– Till slut svämmar det över, och då blir det cancer.

Ökar i Sverige

I Sverige syns också den växande trenden att sola när UV-index ligger högt. En farlig utveckling, enligt Cancerfonden.

– Att medvetet söka stark sol för att bli brun snabbare ökar risken för hudcancer, och även om man inte får cancer så åldras huden snabbare om man är ute mycket i solen vilket många inte tänker på, säger Fanny Pontan på Cancerfonden.

Hudcancer tillhör de vanligaste och snabbast ökande cancerformerna i Sverige, med över 17 000 fall varje år.

– Sverige har bland de högsta incidenstalen för hudcancer i världen, säger Fanny Pontan.

– I dag råder en norm i Sverige där solbränna ofta förknippas med hälsa och ideal. Det är något vi behöver förändra på, svenskar behöver bli bättre på att njuta av solen och värmen samtidigt som de är i skuggan mer.

LÄS MER: Europas rikaste man varnar för ”världskatastrof” 

Foto: Herbert Goetsch

Text: Redaktionen