23 sep 2026

Stänger gränsen – vissa turister inte välkomna

2024 05 23

Från och med nästa vecka stängs gränsen för ryska turister.

Det beskedet ger Norge på torsdagen.

Enligt justitieminister Emelie Enger Mehl (Sp) handlar det om en rejäl skärpning av gränskontrollen.

– Ryska medborgare som har Schengenvisum i syfte att turista, eller så kallade icke-nödvändiga resor, kommer inte längre att kunna ta sig in i Norge, säger ministern till VG.

Hon tillägger:

– De kommer att utvisas om de försöker ta sig över gränsen. Det gäller både vid Storskogs gränsstation och vid Norges yttergräns i övrigt.

Inför semestern

De nya restriktionerna gäller från och med onsdag den 29 maj.

Förändringen innebär att Norge tar rygg på en praxis som flera andra Schengenländer redan har infört vid sina yttre gränser.

Att det sker nu beror på att semestersäsongen står inför dörren.

– Sommaren närmar sig. Och då är det lämpligt att göra en ny skärpning som drabbar turister från Ryssland, för vi vill inte att den här gruppen ska ha tillgång till Norge, säger Emelie Enger Mehl.

– Och så kommer en reaktion och en åtstramning till följd av det brutala kriget i Ukraina.

Finns undantag

Redan i maj 2022 genomförde Norge en första åtgärd för att stoppa ryska turister. Men praxisen mellan Schengenlängder har varit annorlunda.

– Den skärpning vi gör nu drabbar främst de som har visum för flera resor eller med lång varaktighet, eller de som har fått ett visum utfärdat av andra länder, säger den norska justitieministern.

Det finns dock vissa undantag som kan tillåta en begränsad grupp ryska besökare att få tillträde till Norge, till exempel om man fått ett Schengenvisum utfärdat efter den 30 maj 2022. Men det är en mycket liten grupp, enligt Mehl.

– Då finns det en öppning för den som ska besöka föräldrar, makar, sambor eller barn i Norge. Men besökare till mer avlägsna släktingar kommer inte längre att få inresetillstånd.

Finland skärper också

Även diplomater och deras familjer samt personer som bor eller arbetar på Svalbard kan tilldelas undantag, precis som de som bjudits in av norska myndigheter.

För närvarande jobbar även Finland på skärpta gränskontroller. Det handlar då om nya regler för att vägra ta emot asylansökningar från personer som reser in från Ryssland.

Den åtgärden är inte aktuell i Norge än.

– Finland har upplevt vad de ser som kontrollerad migration. Och det är ett hot som även kan drabba Norge. Därför är det viktigt för Sp-Ap-regeringen att ha en väldigt låg tröskel för att eventuellt stänga gränsen eller skärpa om vi skulle utsättas för detsamma. Men vi har inte sett samma sak på Storskog som Finland har upplevt, säger Mehl.

Diskuterats i Sverige

Sverige har inte infört någon liknande sanktion om att porta ryska turister.

Frågan har dock varit uppe på bordet flera gånger.

– Det är möjligt att vi ska skärpa sanktioner i den här riktningen. Hittills har vi valt att inte göra det på grund av att vi har velat rikta sanktionerna mot den ryska ekonomiska och politiska eliten, inte vanliga ryssar, sade Sveriges dåvarande migrations- och integrationsminister Anders Ygeman (S) i augusti 2022.

Foto: J. Rosolino

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 24

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen