Samarbetspartner ställer ultimatum till Ulf Kristersson

2023 11 13

Ett flertal mätningar pekar på att Sverigedemokraterna just nu är Sveriges näst största parti.

Bland annat visar DN/Ipsos senaste siffror att SD når 21 procent – två procentenheter mer än Moderaterna.

Detta samtidigt som Kristdemokraterna och Liberalerna ligger under riksdagsspärren.

Jimmie Åkesson (SD) har tidigare flaggat för att hans parti måste in i regeringen efter nästa val, vilket allt mer betraktas som "oundvikligt" inom borgerligheten enligt Expressen.

Ultimatumet: Måste välja

Men då måste statsminister Ulf Kristersson (M) välja.

Liberalerna eller Sverigedemokraterna.

Det ultimatumet ställer Johan Pehrson (L) nu på måndagen.

– Jag kommer inte att sitta i regeringen Sverigedemokraterna, säger partiledaren till Expressen.

"Har inte kemi"

Liberalernas ledare vänder sig direkt mot den bild som återgivits i media om att Johan Pehrson och Jimmie Åkesson skulle komma bra överens.

Bland annat har partierna hittat gemensamma ståndpunkter i kärnkraften, utrikespolitiska fårgor och skolpolitiken.

– Jag kan samarbeta med både Ebba, Ulf och Jimmie. Men jag har inte mer kemi med Jimmie, säger Johan Pehrson och tillägger att han tror att Åkesson upplever honom som en “jobbig jäkel”.

"Remarkabel uppgång"

Enligt mätningar från början av november anser tre av fyra väljare att Sverige är på väg mot fel håll.

Det är en ny rekordnivå, skriver Dagens Nyheter.

Ökningen har särskilt koncentrerats de senaste sex månaderna.

– Det är en remarkabel uppgång, säger Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring till tidningen.

"Skifte i rangordningen"

Den utvecklingen är också skäl till siffrorna som visar sig i väljarbarometern, enligt analytikern.

SD ökar för tredje mätningen i rad och huvudsakligen kommer de nya väljarna från Moderaterna.

– Sverigedemokraterna har varit det största Tidöpartiet två mätningar i rad, så vi har fått ett skifte i rangordningen, säger Nicklas Källebring.

Åkesson vill bli statsminister

Jimmie Åkesson själv har nyligen uttryckt att han ser sig som en statsministerkandidat till valet 2026.

– Alla argument mot att ha oss i regeringen faller.  Ett efter ett. Efter nästa val kommer det inte att finnas några argument kvar, sade SD-ledaren till Bloomberg i oktober.

Men enligt Johan Pehrsons besked idag skulle det alltså i så fall ske utan Liberalerna, som i så fall går i opposition förutsatt att partiet är kvar i riksdagen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 19

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen