Ställer krav på Systembolaget – “Är rimligt”

2025 01 09

Nu framförs nya krav på Systembolaget.

Debatten om Systembolagets roll i samhället fortsätter att rasa.

Vissa menar att den behövs för en säker alkoholpolitik, medan andra anser att den begränsar vardagen på ett onödigt sätt.

Nu framför Stockholmsmoderaterna nya krav på Systembolaget, rapporterar Sveriges Radio.

Söndagsöppet

En av prioriteringarna som Stockholmsmoderaterna har är att utöka Systembolagets öppettider.

Det kan exempelvis handla om att börja hålla öppet även på söndagar.

– Om du ska bjuda till middag på en söndag så ska du inte vara tvungen att bestämma vad du ska äta redan före klockan två på lördagen så du kan handla vin i tid, säger Christofer Fjellner, partiets gruppledare i Stockholm, till SR.

“Är rimligt”

Vidare menar Stockholmsmoderaterna att vanliga matbutiker ska tillåtas sälja öl och vin.

– Vi tycker att det är rimligt att köpa öl och vin i vanliga mataffärer. Sverige är ju inte bara udda i Europa när det kommer till det utan vi är ju även udda i Norden.

“Därför finns vi”

Systembolaget understryker att det finns en anledning till den mångåriga restriktiva svenska alkoholpolitiken.

– Alkoholens baksidor drabbar inte bara de som dricker utan även deras familjer, barn och andra nära och kära, framhåller Systembolaget.

– Det är mot den bakgrunden svensk alkoholpolitik och Systembolaget finns. Alkoholpolitiken har som mål att begränsa den totala alkoholkonsumtionen, eftersom forskningen visar på ett tydligt samband – ju mer som dricks, desto större blir alkoholskadorna. 

Tre verktyg

Vidare förklarar Systembolaget att i Sverige så används tre huvudsakliga verktyg som rekommenderas av Världshälsoorganisationen för att begränsa alkoholens skadeverkningar.

Det första är priset på alkohol, det andra är begränsning av tillgängligheten av alkohol och det tredje reglerad marknadsföring för alkohol.

– I Sverige används alla tre verktyg och staten har gett Systembolaget ensamrätt att sälja starköl, vin och sprit för att begränsa tillgängligheten. Begränsningarna sker i antal butiker och i öppettider. Öppettiderna beslutas av riksdagen.

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Trumps drag i natt – publicerar bildbevis

2025 04 19

Donald Trump väljer att publicera en bild som enligt honom bevisar att deporterade Kilmar Ábrego García är gängmedlem.

Förra månaden skickades Kilmar Ábrego García av misstag ut ur USA. 

Detta när han deporterades från landet tillsammans med fler än 260 venezuelaner och salvadoraner, som sägs vara gängmedlemmar.

Erkände misstaget

Efter att regeringen Trump erkänt att ett administrativt misstag ledde till att Ábrego García fördes ut ur landet har nu USA:s högsta domstol bestämt att 29-åringen ska återföras.

Detta eftersom Ábrego García riskerar förföljelse av kriminella gäng i sitt hemland.

Praxis från 2019 gör nämligen gällande att personer som riskerar förföljelse inte ska deporteras.

Kom till USA illegalt 2011

Trumptjänstemän har dock fortsatt att motsätta sig ordern, och pekar på att Ábrego García ändå kom till USA under illegala former 2011.

Dessutom menar man att det nu vore "omöjligt" att ta tillbaka honom.

El Salvadors president Nayib Bukele meddelade också i veckan att han inte tänker låta Ábrego García återvända till USA.

Läs mer: Blytungt besked för Trump i natt

Publicerar bildbevis

Under fredagsnatten svensk tid väljer Donald Trump att publicera en bild på Truth Social, som enligt presidenten bevisar att Ábrego García är medlem i det ökända gänget MS-13.

– Detta är handen på den man som demokraterna anser bör föras tillbaka till USA, eftersom han är en sådan ”fin och oskyldig person”. De sa att han inte är medlem i MS-13, trots att han har MS-13 tatuerat på sina knogar, och två högt respekterade domstolar fann att han var medlem i MS-13, misshandlade sin fru, och så vidare, skriver Trump i inlägget.

Se bilden här

Trump påpekar också att en av anledningarna till att det amerikanska folket valde honom till president var just för att han skulle städa upp på gatorna.

– Jag valdes bland annat för att ta bort dåliga människor från USA. Jag måste få göra mitt jobb. GÖR AMERIKA STORT IGEN, skriver presidenten.

Se bilden Trump publicerat genom att klicka på den här länken.

Läs vidare: Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

Foto: Official White House Photo

Text: Redaktionen