14 jun 26

Sommarvärme drar in – blir 29 grader

2024 07 19

Nu kommer sommarvärmen tillbaka och det blir 29 grader varmt.

Det ostadiga vädret har gjort många svenskar besvikna den senaste tiden.

Men nu blir det åter sol och värme, meddelar SMHI.

Lågtrycket från tidigare i veckan har fortsatt vidare till Finland.

Nu blir det istället högtryck med vackert väder i stora delar av landet.

Förstärkt högtrycksrygg

Över norra Europa finns det redan under fredagen ett högtryck med en rygg upp över södra och mellersta Sverige. Det har lett till att det varit soligt på många håll.

Och i helgen blir det ännu bättre.

– Under helgen förstärks högtrycksryggen längre norrut och hela landet får soligt eller växlande molnighet, uppger SMHI:s meteorolog Sverker Hellström.

Även temperaturerna förväntas bli höga.

Högsommarvärme på många håll

På vissa håll i landet blir det väldigt varmt, enligt SMHI:s prognos.

På lördagen blir det 28 grader på sina håll i exempelvis östra Götaland, och runt 25-26 grader i stora delar av södra och mellersta Sverige.

På söndagen blir det ännu varmare.

I Skåne blir det 28 grader.

På Västkusten, till exempel i Halmstad och Varberg, blir det 29 grader varmt, enligt prognosen.

Varmt i stora delar av landet

Även i östra Götaland och uppåt Stockholm blir det temperaturer runt 26 grader.

På andra håll i landet, i mellersta och norra Sverige, blir det också höga temperaturer. I Norrland kan det dock bli mer molnigt och regnskurar här och där.

Hela Sverige kommer troligtvis att ha temperaturer över 20 grader, i de flesta fall över 23 grader.

Ostadigt igen nästa vecka

Den som hoppas på att solen och värmen har kommit för att stanna riskerar dock att bli besviken.

Efter helgens sommarvärme väntar återigen ett mer ostadigt väder, även om en del av sommarvärmen kan bli kvar över måndagen.

– På måndag börjar ett område med regn och skurar ta sig in över landet västerifrån, med början över västra Götaland och västligaste Svealand, enligt Sverker Hellström.

Foto: Herbert Goetsch

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen