Soldater flyttas till gränsen – Ukraina blixtagerar

2025 01 09

Den ryska lydstaten Belarus har flyttat mängder av soldater till den ukrainska gränsen.

Enligt landets försvarsdepartement kommer militärerna att delta i flera militärövningar längs gränsen. 

Övningarna kommer pågå till 31 januari, uppger departementet i ett inlägg på Telegram.

En stor del av Belarus försvarsstyrkor kommer att delta.

– Övningarna kommer inkludera kontrakterade soldater, reservister, och militär personal, står det i Telegram-inlägget.

Ukraina blixtagerar

Nu reagerar Ukraina på den belarusiska aktionen.

Den ukrainska militären stärker gränsbevakningen med omedelbar verkan, rapporterar nyhetsbyrån United24Media.

Enligt Ukrainas gränsmyndighet SBGS kommer nya befästningar att byggas i närheten av den norra gränsen mot Belarus. Bland annat kommer nya eldställningar, skyttegravar och barriärer att upprättas.

Vidare uppger myndigheten att övervakningskapaciteten kommer stärkas på olika vis.

"Kan reagera snabbt"

SBGS talesperson Andrii Demchenko beskriver gränsen mot Belarus som ett ”potentiellt hot”.

– Förutom fysiska befästningar har vi bland annat byggt ut vårt övervakningssystem. Vi har installerat kameror för att övervaka varje del av gränsen. Detta innebär att vi kan reagera snabbt på eventuella intrångsförsök, säger Demchenko i ett tv-uttalande.

Följer Moskvas order

Sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina har Belarus aktivt stött den ryska regimen.

I dagsläget har Moskva mängder av trupper, stridsflygplan och militär utrustning på belarusiskt territorium.

Belarus har dessutom mottagit ett dussintals taktiska kärnvapen från Ryssland.

De ryska massförstörelsevapnen har utplacerats i olika delar av landet, enligt diktatorn Alexandr Lukasjenko.

I slutet av maj genomförde ryska och belarusiska trupper gemensamma kärnvapenövningar.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Agnes Wold mycket upprörd – ”Vidrigt”

2025 05 30

Agnes Wold är mycket upprörd över en lögnkampanj.

Läkaren och professorn i klinisk bakteriologi Agnes Wold är en person som åtnjuter stort förtroende i den svenska offentligheten.

Många människor lyssnar på henne och tar till sig hennes råd och åsikter.

Men det finns även människor som utnyttjar Agnes Wolds namn, vilket nu får läkaren att rasa.

Utnyttjas i lögnkampanj

I sociala medier sprids en AI-genererad video som har tagits fram av bedragare, rapporterar Expressen.

I videon ser man en fejkad intervju med Agnes Wold, där Wold varnar för att människor har parasiter i kroppen och att man behöver köpa ett visst läkemedel för att råda bot på det problemet.

- Den renar och vitaliserar de inre organen, lever, lungor och hjärna, hörs den falska, AI-genererade ”Agnes Wold” säga i fejkvideon.

Den riktiga Agnes Wold har reagerat starkt på bedragarnas lögnkampanj, enligt tidningen. Hon har gjort en polisanmälan och har även försökt få bort videon från Facebook, dock utan resultat.

– Jag tycker att det är vidrigt. Hela min passion är ju att folk inte ska gå på en massa myter och kvacksalverier och så använder de mig till detta. Det känns väldigt otrevligt, säger Agnes Wold till tidningen.

Populär åsiktsmaskin

Videon har spritts under maj månad och många har hört av sig till Wold och frågat om det är hon i videon.

Vissa har också köpt läkemedlet, som uppges kosta mellan 2 000-3 000 kroonor.

Agnes Wold är en mycket känd och populär läkare och professor i Sverige, och ger ofta råd som har med hälsa och sjukdomar, hygien och livsstil att göra.

Hon är inte rädd för att sticka ut hakan. Hon har fällt uppmärksammade uttalanden om sådana saker som huruvida det är nödvändigt att duscha varje dag, och hur ofta man ska dricka vatten.

Hon har även uttalat sig om sådant som att man bör tvätta alla sina kläder i 40 grader och att de flesta kosttillskott är onödiga.

Wold älskar att slå hål på vanliga hälsomyter som påverkar vår vardag, men hon uttalar sig också ibland om ämnen som uppfattas som mer känsliga, exempelvis könsdysfori.

Agnes Wold är bland annat känd från podden ”Fråga Agnes Wold” på SR.

Men nu har hennes namn och ansikte alltså utnyttjats av bedragare i en AI-genererad fejkkampanj, vilket har fått henne att göra en polisanmälan om förtal.

Arkivfoto: A Eriksson, Wikipedia

Text: Redaktionen


Mardrömsbesked för Ulf Kristersson

2025 05 30

Statsminister Ulf Kristersson (M) har fått ett mardrömsbesked.

Ulf Kristersson har snart varit statsminister i Sverige i tre år.

Men det går trögt för Kristersson och regeringen i opinionen, enligt en ny undersökning.

Tuffa siffror för Kristersson

En tydlig majoritet av väljarna vill se ett regeringsskifte i Sverige efter valet 2026.

Det visar en ny mätning från DN/Ipsos, där 1 396 röstberättigade väljare har fått svara på hur de ser på ett regeringsskifte.

52 procent av de tillfrågade i mätningen svarar att de vill se ett regeringsskifte.

Samtidigt svarar bara 34 procent att de vill ge Kristerssons regering förnyat förtroende.

Det är tung läsning för regeringspartierna M, KD och L samt för samarbetspartiet SD.

– Det är en tydlig majoritet som tycker att den här regeringen bara ska få en mandatperiod vid makten, säger Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring till tidningen.

En lång rad andra mätningar har gett liknande resultat.

Högt förtroende för Andersson (S)

Enligt DN/Ipsos har man sett liknande siffror sedan man började göra den här typen av mätning hösen 2023.

Samtidigt har också undersökningar från andra mätinstitut bekräftat bilden av att det går trögt för regeringspartierna och bättre för oppositionen.

Enligt majmätningen från Indikator har väljarnas förtroende för Magdalena Andersson (S) ökat rejält, från 51 till 58 procent, rapporterade SR i onsdags. Andersson ligger därmed långt före tvåan Kristersson.

Även TV4 Novus väljarbarometer har visat att Magdalena Andersson är den partiledare som åtnjuter störst förtroende, rapporterade kanalen i veckan.

Den mätningen visade dock också att det är Jimmie Åkesson (SD) och Ebba Busch (KD) som ökar mest i väljarförtroendet, vilket ger lite hopp åt Tidöpartierna inför valet 2026.

Den sammantagna bilden är ändå att regeringen och Tidöpartierna har uppförsbacke inför det kommande valet.

Bland de väljare som förespråkar ett regeringsskifte i DN/Ipsos mätning, uppger 84 procent att de vill se S ingå i en ny regering. 53 procent vill ha med MP medan 47 procent vill ha med V respektive C.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen