Solcellsbolag i konkurs – stora i Sverige

2024 12 30

Ett solcellsbolag som hjälpt många kunder i Sverige kastar in handduken.

Det rör sig om giganten Sunroof, som varit en stark aktör på den svenska marknaden de senaste åren.

Bolaget har tillhandhållit installation av soltak till privata hem, kommersiella anläggningar och offentliga byggnader. 

Nu lämnar Sunroof den svenska marknaden.

Bolagets svenska dotterbolag Sunroof Sverige AB begärs i konkurs, rapporterar Di.

Kan inte betala

Kenneth Nilsson vid Setterwalls Advokatbyrå i Göteborg är konkursförvaltare.

Han berättar att bolaget har tampats med ekonomiska problem.

– Orsaken är att man inte kan betala sina skulder. Den vanliga konkursgrunden, säger han till tidningen.

Röda siffror

Det svenska dotterbolaget gick med 45 miljoner kronor i förlust under 2023.

Sunroofs medgrundare och vd Lech Kaniuk har tidigare sagt att förlustmarginalen skulle halveras under 2024.

Men det hjälper inte.

Den ekonomiska situationen är ohållbar och Sunroof Sverige AB går i konkurs.

– Vi har själva beslutat att försätta det svenska dotterbolaget i konkurs, delvis på grund av den rådande marknadssituationen i Sverige samt för att vår kommande finansieringsrunda blir mindre än planerat. Detta gör att vi kommer fokusera på andra marknader där vi har tillväxt och tydligt momentum, säger Lech Kaniuk till Di.

Vidare uppger vd:n att förhandlingar pågår med en extern aktör i Sverige. Förhoppningen är att den externa aktören ska ta över Sunroofs installation av soltak i Sverige.

Kändisar finansierade

SunRoof har genom åren samlat in mer än 35 miljoner euro från ledande investerare som Klima Energy Transition, World Fund, Nordic Alpha Partners, Legal & General Capital och några andra, såsom Level2 VC och SMOK Ventures. 

De svenska skidprofilerna Jon Olsson och Jens Byggmark har bidragit med 460 miljoner kronor i riskkapital.

Sunroof Sverige AB är det andra svenska solcellsbolaget som gått i konkurs i december.

LÄS MER HÄR:

Solcellsföretag går i konkurs

Arkivfoto: M. Winkler

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen