Socialministern “förtvivlad” – efter polisens larm
2025 03 24
Socialminister Jakob Forssmed (KD) upprörs av polisens larm om att psykiskt sjuka och självmordsbenägna i Sverige inte får den hjälp de behöver.
En ny rapport från polisförbundet gör gällande att personer som lämnas på psykakuten av polisen ofta skrivs ut efter bara några timmar.
När socialminister Jakob Forssmed (KD) konfronteras med uppgifterna reagerar han kraftigt.
– Man blir ju helt förvtivlad när man hör det. Så ska det ju inte vara, säger Forssmed till SR.
Forssmed menar att det är mycket som kan förbättras – och vill nu se att regionerna prioriterar psykiatrin.
“Uppenbara psykoser”
Av 1600 tillfrågade svenska poliser svarar bara sju procent i fackets undersökning att samarbetet med psykiatrin fungerar bra.
Man larmar vidare om att personer med “uppenbara psykoser” får åka polisbil “flera gånger i veckan” och att dessa sedan skrivs ut efter bara timmar.
– Vi måste också bli bättre på att göra riskbedömningar för personer i den psykiatriska vården och tillföra resurser till psykiatrin, säger Forssmed till radiokanalen.
“Gör fantastiska arbeten, men …”
Även polisförbundet vill se större satsningar – och mer resurser – till psykiatrin.
Förbundsordförande Katharina von Sydow uppger att hon känner av en stor frustration i poliskåren.
– Kollegerna får ett larm, hämtar, kör in till vården och lämnar, bara för att några timmar senare få hämta dem igen – eller i värsta fall, hämta en död människa, säger hon till SR.
Så får man stöd
Många föreningar och organisationer erbjuder råd och stöd på nätet och telefon.
– Det kostar ingenting och du behöver inte berätta vem du är, om du inte vill, förklarar 1177 under rubrikerna Psykisk hälsa samt Att söka stöd och hjälp.
Foto: Elina Helte, Regeringskansliet
Text: Redaktionen