3 december 2025

JUST NU: Socialdemokraterna redo att ta över regeringsmakten

2022 09 25

Socialdemokraterna måste vara redo att ta över makten i Sverige om den mycket svajiga högerregeringen faller.

Det är beskedet från justitieminister Morgan Johansson nu när regeringsskiftet närmar sig.

Väldigt, väldigt oförberett

I egenskap av det statsråd som har flest antal år som minister är Morgan Johansson den som skall ta över som statsminister om Magdalena Andersson (S) av okänd anledning faller ifrån.

Och han markerar att Ulf Kristerssons regeringsunderlag är väldigt skört.

– Det vi ser nu, det är någonting som är väldigt, väldigt oförberett, säger Morgan Johansson (S) till SR.

– Och som dessutom mycket väl kan sluta i att det blir en väldigt svag minoritetsregering, betonar han.

När som helst
Han klargör att Socialdemokraterna står beredda att ta över styret i Sverige om och när Regeringen Kristersson faller omkull.

– Vi måste ju vara ett parti som är beredda att när som helst under den här kommande mandatperioden vara en del av en lösning för Sverige, säger Morgan Johansson (S).

Han framhåller att Socialdemokraterna tillsammans med Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Centerpartiet då ska kunna kliva fram och regera landet.

Bryta sig ur högerburen

Dessutom betonar han att att det finns ett av partierna i högersidans regeringsunderlag som kanske kan ansluta till vänster-mittensidan.

– Kanske Liberalerna också, poängterar justitieministern.

– Om de bryter sig ur den här högerburen som de nu är på väg att sätta sig i.

Liberalerna väntas inom några dagar eller möjligen veckor meddela att man kommit överens med Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna om att bilda regering och styra Sverige de kommande fyra åren.

Regeringen ska lyda

Socialminister Lena Hallengren (S) blir Socialdemokraternas nya gruppledare som ska leda partiets arbete i riksdagen. Hon framhäver att partiet kommer att driva en stark och rak politik mot högerregeringen.

– Nu är det ju faktiskt fortsatt så som Ulf Kristersson har sagt några gånger att det är riksdagen som bestämmer och regeringen som lyder, säger hon till SR.

Främja demokratin

Hon indikerar att Socialdemokraterna avser att använda misstroendeinstrumentet på ett sätt som kan få större uppskattning hos allmänheten jämfört med hur högerpartierna har hanterat det mot Socialdemokraterna under den senaste mandatperioden.
– Vi ska göra det på ett sätt som gör att det främjar demokratin säger hon.

Talmansbesked under dagen

Moderatledaren Ulf Kristersson (M) väntas tillsammans med Jimmie Åkesson (SD), Ebba Busch (KD) och Johan Pehrson (L) i dag söndag meddela vem regeringsunderlaget nominerar som talman samt vilka partier och personer som skall besätta de olika ordförandeposterna i riksdagens olika utskott.

Foto: Magnus Liljegren, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen