Sociala medier-jätte kan gå i konkurs – redan nästa år

2023 12 30

Ett av världens ledande sociala medier-företag spås gå i konkurs under 2024.

Det kan vara svårt att navigera dagens landskap vad gäller teknik och sociala medier.

Det finns mängder av alternativ att välja mellan, allt från Tiktok och Instagram till Facebook och Snapchat.

Nu ser dock en av jättarna ut att få det så pass svårt nästa år att konkurs kan vara nära.

Det skriver Financial Times.

“Stor chans”

Enligt tidningen råder stora problem för Elon Musk efter hans övertagande av X, tidigare känt som Twitter.

Det bedöms finnas en stor chans att företaget kommer att gå i konkurs.

– Ja. Elon Musk använder ofta varningar om konkurs för att motivera; han gjorde det på Tesla och SpaceX. Men den här gången, när X:s reklam sjunker och försöken att skapa nya inkomstkällor faller platt, finns det en god chans att det kommer att hända, framhåller Financial Times.

Riktat kritik

Företaget har haft återkommande problem med annonsörer och från flera håll har det riktats kritik mot hur Elon Musk driver X.

– Efter den senaste tidens känslomässiga utbrott mot X:s annonsörer kan han vara hänsynslös nog att tro att han kan gå i konkurs och ändå komma ut som vinnare. Musk, som kämpar för kontroll över X i konkurs, skulle vara en gripande uppföljare till det dramatiska Twitter-förvärvet.

Pengarna försvinner

Mark Gay, som arbetar med hundratals företag via marknadsföringsbyrån Ebiquity, menar att det finns stora utmaningar.

– Pengarna har kommit ut och ingen har infört en strategi för att återinvestera där, säger han till BBC.

Behöver inkomstkällor

Ett av de stora problemen för Elon Musk handlar just om att säkra inkomstkällor om problemen med annonsörerna fortsätter att ställa till det.

Han har själv erkänt att direktinkomster via avgifter inte kommer att kunna ersätta annonspengarna.

Företaget kan nu behöva omförhandla med banker för att sänka sina räntekostnader.

Elon Musks position som ägare har lett till stora förändringar inom företaget och många ifrågasätter nu hur finansieringen kommer att fungera framöver.

Foto: L. Villasmil

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 21

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen