Snövarning på flera håll i Götaland

2023 10 18

Vintern är på väg att presentera sig även i södra Sverige.

I norra delarna av landet har årets första snö redan fallit och det med besked.

Nu pekar prognosen på att även sydligare delar av landet redan nu i veckan kan se fram emot snö och problematiskt väglag som följd.

Snöbyar sannolikt

Det är natten mellan torsdag och fredag som det riskerar att falla snö över delar av Götaland.

Tilltagande ostliga till nordostliga vindar drar in över södra Sverige som kan föra in regnskurar från havet, framför allt över ostkusten.

– Det är inte uteslutet att det även kan bli snöbyar på sina håll, framhåller SMHI:s meteorolog Kristin Hallberg i en kommentar på myndighetens hemsida.

– Under helgen försvagas högtrycket och ett nederbördsområde sprider sig upp över södra Sverige. Åtminstone i framkanten kan det ha inslag av snö.

Vit fredagsmorgon

Men även längre in i landet i Östergötland kan invånarna enligt nuvarande prognos räkna med att vakna upp till snöfall på fredag morgon.

Det är ett stråk som börjar byggas upp från Finska viken som sedan rör sig mot oss. Det är precis det stråket och via den sträckan som det under vintern kan byggas upp snökanoner, säger Alexandra Ohlsson, också meteorolog på SMHI, till Norrköpings tidningar.

En decimeter i Småland

Enligt en väderprognos från SVT kommer även sydligare delar av landet än Östergötland att få uppleva årets första snö i veckan.

Det är nordöstra delarna av Småland som omfattas av den prognosen.

– Även här skulle det kunna lägga sig en decimeter blötsnö, informerar tv-kanalens väderavdelning på sin hemsida.

Varnar för halka

Om snön skulle lägga sig kommer den sannolikt att regna bort på lördagen.

Det innebär att det finns risk för halka under flera dagar och polisen uppmanar nu allmänheten att göra sig beredda på att byta till vinterdäck.

Från och med 1 december är det ett krav, men det är tillåtet redan från och med 1 oktober.

– Det är en stor fördel att lägga på dem snart man kan. Och framför allt, ta det lugnt i trafiken när snön och halkan kommer, betonar polisens presstalesperson Marcus Anefur till NT.

Foto: Orva Studio

Text: Redaktionen


JUST NU: Rubios besked om Ukrainakriget – “nytt tillvägagångssätt”

2025 07 10

USA:s utrikesminister Marco Rubio möter Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov i Malaysia.

Under ett 50 minuter långt möte i Kuala Lumpur diskuterade Marco Rubio och Rysslands Sergej Lavrov nya idéer för att bland annat få slut på kriget i Ukraina.

– Det är ett nytt och annorlunda tillvägagångssätt. Jag skulle inte karakterisera det som något som garanterar fred, men det är ett koncept som jag, ni vet, tar tillbaka till presidenten, säger Rubio om mötet, enligt PBS News.

USA:s President Donald Trump uppges, enligt Rubio vara frustrerad över att Ryssland inte varit mer villigt att kompromissa.

– Vi behöver se en handlingsplanplan för hur den här konflikten kan slutföras. Och så delade vi några idéer om hur det kan se ut.

– Vi kommer att fortsätta att vara engagerade där vi ser möjligheter att kunna göra skillnad, säger han till samma tidning.

Flera konflikter på bordet

Rysslands utrikesdepartement kallade mötet för ett “ärligt och djupgående samtal” där även situationerna i Iran och Syrien togs upp.

Det var andra gången Marco Rubio och Sergey Lavrov träffades sedan Rubio blev utrikesminister.

Första mötet hölls i februari i Riyadh, Saudiarabien, då Trumps administration ville se hur villiga Ryssland och Ukraina var att inleda fredssamtal. De har även haft flera telefonsamtal sedan dess.

Båda länderna vill se fredliga lösningar och återuppta samarbeten, bland annat genom att återinföra direktflyg och stärka diplomatiska relationer.

Oro för handelskrig

Samtidigt ökar spänningarna kring handel. Trump har meddelat att flera länder i Asien, inklusive nästan alla i ASEAN, kommer få höjda tullar från 1 augusti om inga nya handelsavtal sluts.

Enligt amerikanska utrikesdepartementet kommer tullar och handel dock inte vara Rubios huvudfokus under mötena.

Istället vill Trumps regering lägga tonvikten på säkerhet till havs, där Kina har agerat allt mer hotfullt mot mindre grannländer, samt på att bekämpa gränsöverskridande brottslighet.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


SVERIGE: Bransch slår larm – “Det här är inte normalt”

2025 07 10

Det råder kris inom vården i sommar.

Personalbrist hotar patientsäkerheten under sommarmånaderna, där vårdpersonal slår larm om pressade sommarscheman. Detta enligt en ny undersökning från Vårdförbundet.

Enligt den nya undersökningen saknas det personal för var tredje sommarschema inom vården. Allra värst är det inom akutsjukvård och intensivvård.

– Vi går verkligen på det minsta möjliga vi kan just nu. Är det så att någon blir sjuk, ja då går vi underbemannade, säger Cecilia Asp Paulrud, sjuksköterska och fackligt förtroendevald till TV4.

Hon berättar att hon ofta väntar på ett sms om att jobba extra, någonting som gör att arbetet blir mer än krävande.

Facket kräver åtgärder

Många anställda upplever också press att avbryta eller flytta sina semestrar – 28 procent enligt undersökningen.

Sineva Ribiero, ordförande för Vårdförbundet menar att det krävs mer pengar och bättre villkor. Det behövs hållbara scheman där personalen vet i förväg hur man ska jobba.

Hon varnar för att dagens läge är ohållbart.

– Det här är inte normalt. Det får inte bli standard att vården går på knäna varje sommar, säger hon till samma kanal.

Vårdförbundet flaggar för lösning

Enligt Vårdförbundet behövs kortare veckoarbetstid, tydligare semesterregler och mer paus i schemat – så kallade "hållbara heltider". Om alla kunde arbeta heltid, skulle vården kunna få in upp till 8 000 fler heltidsanställda.

– Medlemmar i Vårdförbundet ska kunna ta semester utan att vården riskerar att krascha. Att vi år efter år får rapporter om tomma schemarader och påtryckningar kring ledighet är ett systemfel, säger Sineva Ribiero i rapporten.

SKR: Patienter får den vård de behöver

Trots larmen tonar Sveriges kommuner och regioner (SKR) ner oron. De menar att det inte finns några tecken på att svenskar inte får den vård de behöver, även om de medger att regionernas ekonomi är pressad.

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen