Snövarning i åtta län – 30 cm snö på ett dygn

2023 11 27

I morgon tisdag drabbas flera delar av Sverige av kraftigt snöoväder.

På sina håll väntas upp emot tre decimeter snö inom loppet av 24 timmar varnar SMHI.

Allra värst i Västerbotten
Vintern tar nu ett allt stadigare grepp om landet och inför tisdagen utfärdar nu SMHI varning för kraftigt oväder i åtta olika län och landskap.

Allra värst väder väntas i Västerbotten län där SMHI går ut med orange varning, den nästa högsta varningsnivån.

– Från tisdag morgon snöfall som kan vara ymnigt i och detta i kombination med vind.

– Under ett dygn kan det komma 15 till 30 centimeter snö och det fortsätter snöa ytterligare något dygn, uppger SMHI.

Orange varning

Den orangea varningen avser en stor del av Västerbotten, från Umeå upp till Skellefteå och det handlar inte bara om snöfall. Det blir även rejält blåsigt.

Framkomligheten på vägar riskerar att bli mycket begränsad och allmänheten kan också vänta sig strömavbrott.

– Sannolikt elbortfall i områden med luftburna elledningar, vilket även påverkar mobila nät för telekommunikationer, varnar SMHI.

Buss, tåg och flygtrafik löpet stor risk att drabbas av förseningar och inställda avgångar.

Ovädret väntas pågå fram till onsdag morgon.

Hela kusten

Snövarning utfärdas även för Medelpad, Ångermanland, Hälsingland och Gästrikland och det gäller kuststräckorna i samtliga landskap.

– Det blir även en lokalt frisk nordostlig vind. Det kan komma 15 till 30 centimeter snö under ett drygt dygn, enligt SMHI som utfärdar gul varning.

Uppland och Stockholm

Det utfärdas även snövarning längre söderut. Det gäller Uppsala län och Stockholms län.

– Kraftigare snöfall väntas från tisdag förmiddag till tisdag kväll och kan medföra problem i trafiken.

Ovädret väntas dra in vi 07-tiden på morgonen.

Det kan bli upp till 15 centimeter nysnö.

Småland, Värmland, Dalarna

Även östra halvan av Gotland väntas få så pass mycket snö att SMHI går ut med en snövarning.

– Från måndag eftermiddag till natt mot tisdag snöbyar som tidvis kan vara kraftiga och medföra problem i trafiken, varnar SMHI.

Det blir snöfall också på många andra håll i landet inklusive Norrbotten, Jämtland, Värmland, Dalarna, Närke och Småland.

Men i nuläget inte i så stor skala att snövarning utfärdas.

Foto: K. Ritvanen

Text: Redaktionen


1dec2025

JUST NU: Dagestan under attack

2025 12 01

Drönare har slagit ner i en stad i ryska Dagestan.

Attacken ägde rum under natten till måndag och explosionerna skadade bostadshus i staden Kaspiysk.

– Drönare riktade in sig på Rysslands republik Dagestan på morgonen den 1 december, med explosioner rapporterade i staden Kaspiysk, uppger den ryske ledaren för regionen, Sergey Melikov, rapporterar Kyiv Independent.

Flicka skadad

Enligt rapporter och bilder från staden ska flera höga bostadshus skadats allvarligt av attacken.

– Baserat på bilder från platsen uppger lokala medier att attacken skadade flera höga bostadshus och fordon i närheten av en skyskrapa i staden. På byggnadskomplexets innergård ligger en förskola, uppger tidningen.

– Myndigheter i Dagestan uppger att en tolvårig flicka fick lindriga skador och lades in på sjukhus. Hennes tillstånd är inte livshotande.

Läs också: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Nära militär anläggning

I närheten av staden Kaspiysk i Dagestan ligger en militärindustriell anläggning som ägs av det ryska företaget Dagdizel.

– Lokala medier spekulerar att drönarattacken kan ha varit tänkt mot Dagdizels anläggning som ligger 3,5 kilometer från staden, framhåller tidningen.

Ukraina har vid upprepade tillfällen attackerat mål djupt inne i Ryssland i ett försök att försvaga den militära kapaciteten och slå mot den ryska krigskassan.

Den ukrainska militärledningen har tagit på sig ansvaret för många av dessa attacker och beskriver dem som en del av en bredare strategi.

”Avgörande vecka”

Den kommande veckan kan bli avgörande för att få till en vapenvila och en långvarig fred i Ukraina.

Det slår EU-toppen Kaja Kallas fast.

– Det här kan bli en avgörande vecka för diplomatin. Vi hörde igår att samtalen i Amerika var svåra men produktiva, säger hon, rapporterar RBC-Ukraine.

Uttalandet syftar på gårdagens möte mellan Ukraina och USA som ägde rum i Florida.

– Efter mötet sa USA:s utrikesminister Marco Rubio att parterna hade gjort framsteg men att förhandlingarna är komplexa, uppger tidningen.

– Samtidigt rapporterar flera medier att Trumps särskilda sändebud Steve Witkoff kommer resa till Moskva för att förhandla med den ryska sidan.

Läs också: BEKRÄFTAT: “Sveriges sämsta bank” – har flera miljoner kunder

Foto: A. Korshunov

Text: Redaktionen


1dec2025

Ändrade avgifter för svenska bilägare – från 1 januari

2025 12 01

Transportstyrelsen har nu slagit fast avgifterna för 2026.

Många av ändringarna påverkar främst yrkestrafik av olika slag, men en avgiftshöjning påverkar många privata bilägare.

Bakom höjningarna ligger ambitionen att avgifterna ska skapa en ekonomisk balans på myndigheten.

– De senaste åren har vi arbetat intensivt med vårt uppdrag om balans till 2028, och vi ser nu ut att närma oss, säger Transportstyrelsens ekonomichef Helen Hellman.

Höjer vägtrafikregistreringsavgiften

Den avgift som höjs och som kommer märkas för svenska medborgare är vägtrafikregistreringsavgiften.

Det är en årlig avgift för varje fordon som är registrerats i vägtrafikregistret.

Höjningen träder i kraft 1 januari 2026.

Sju procent

Höjning är på drygt sju procent, vilket motsvarar fem kronor.

Från 69 till 74 kronor per fordon.

– Nivån på avgifterna eller antal avgifter påverkas inte enbart av förändrade kostnader utan även till exempel av förändrade regler och om vi tilldelas ett nytt uppdrag. Vår ambition är att avgifterna ska vara förutsägbara och stabila och ge bransch och företag förutsättningar att planera sin verksamhet, säger Helen Hellman.

LÄS OCKSÅ: Kraftigt ras på bilmarknaden

Förändringar i Transportstyrelsens avgifter

Transportstyrelsen har bland annat beslutat om följande förändringar inför 2026.

- En årlig tillsynsavgift införs för varje ytterligare utbildningsplats där utbildning bedrivs eller plats där kunskapsprov genomförs

- En avgift vid ansökan om utökad verksamhet inom förarutbildning införs

- Avgiften för undantag från föreskrifter om förarprov och förarutbildning sänks

- Avgiften för tekniska dispenser för fordon sänks

- Avgiften för utgivande av tidigare ogiltigförklarad taxiförarlegitimation tas bort

- Avgift för tillsyn av busspassagerares rättigheter införs

- En fast avgift införs vid ansökan om att delta i försöksverksamhet för självkörande fordon

- Avgiften för kontroll av hållbarhetskrav sänks från 20 kronor till tio kronor

Källa: Transportstyrelsen

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Foto: Clickerhappy

Text: Redaktionen