Snövarning i åtta län – 30 cm snö på ett dygn

2023 11 27

I morgon tisdag drabbas flera delar av Sverige av kraftigt snöoväder.

På sina håll väntas upp emot tre decimeter snö inom loppet av 24 timmar varnar SMHI.

Allra värst i Västerbotten
Vintern tar nu ett allt stadigare grepp om landet och inför tisdagen utfärdar nu SMHI varning för kraftigt oväder i åtta olika län och landskap.

Allra värst väder väntas i Västerbotten län där SMHI går ut med orange varning, den nästa högsta varningsnivån.

– Från tisdag morgon snöfall som kan vara ymnigt i och detta i kombination med vind.

– Under ett dygn kan det komma 15 till 30 centimeter snö och det fortsätter snöa ytterligare något dygn, uppger SMHI.

Orange varning

Den orangea varningen avser en stor del av Västerbotten, från Umeå upp till Skellefteå och det handlar inte bara om snöfall. Det blir även rejält blåsigt.

Framkomligheten på vägar riskerar att bli mycket begränsad och allmänheten kan också vänta sig strömavbrott.

– Sannolikt elbortfall i områden med luftburna elledningar, vilket även påverkar mobila nät för telekommunikationer, varnar SMHI.

Buss, tåg och flygtrafik löpet stor risk att drabbas av förseningar och inställda avgångar.

Ovädret väntas pågå fram till onsdag morgon.

Hela kusten

Snövarning utfärdas även för Medelpad, Ångermanland, Hälsingland och Gästrikland och det gäller kuststräckorna i samtliga landskap.

– Det blir även en lokalt frisk nordostlig vind. Det kan komma 15 till 30 centimeter snö under ett drygt dygn, enligt SMHI som utfärdar gul varning.

Uppland och Stockholm

Det utfärdas även snövarning längre söderut. Det gäller Uppsala län och Stockholms län.

– Kraftigare snöfall väntas från tisdag förmiddag till tisdag kväll och kan medföra problem i trafiken.

Ovädret väntas dra in vi 07-tiden på morgonen.

Det kan bli upp till 15 centimeter nysnö.

Småland, Värmland, Dalarna

Även östra halvan av Gotland väntas få så pass mycket snö att SMHI går ut med en snövarning.

– Från måndag eftermiddag till natt mot tisdag snöbyar som tidvis kan vara kraftiga och medföra problem i trafiken, varnar SMHI.

Det blir snöfall också på många andra håll i landet inklusive Norrbotten, Jämtland, Värmland, Dalarna, Närke och Småland.

Men i nuläget inte i så stor skala att snövarning utfärdas.

Foto: K. Ritvanen

Text: Redaktionen


JUST NU: Europeiskt land skickar stridsflyg

2025 06 14

Ett europeiskt land skickar stridsflyg till ett konfliktområde.

Två europeiska länder har blivit varnade av Iran sedan den nya konflikten mellan Iran och Israel inleddes.

Det handlar om Storbritannien och Frankrike, som enligt varningen från Iran riskerar att bli måltavlor om de hjälper Israel.

Nu skickar Storbritannien stridsflyg till Mellanöstern.

”Operativa beslut”

Storbritannien har beslutet att flytta jetplan från Royal Air Force samt militära resurser till Mellanöstern, rapporterar Sky News.

Detta efter att Iran hotat med att brittiska, franska och amerikanska baser kan bli måltavlor för attacker – om länderna väljer att hjälpa Israel.

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer bekräftar beslutet.

Premiärministern vägrar dock att kommentera huruvida man från brittisk sida är beredda att hjälpa Israel, som man gjorde efter attackerna den 7 oktober.

– Jag tänker inte gå in på det, säger Keir Starmer till kanalen.

– Det här är uppenbarligen operativa beslut och situationen är pågående och under utveckling, och därför tänker jag inte gå in på de exakta detaljerna, men vi flyttar tillgångar, vi har redan flyttat tillgångar till regionen, inklusive jetplan, och det är för beredskapsstöd i hela regionen. Så det händer, säger den brittiska premiärministern.

Vill inte avslöja för mycket

Premiärministern vill inte gå in på huruvida Storbritannien kände till Israels planera på att attackera Iran.

– Jag tänker inte gå in på vilken information vi hade då eller sedan dess. Men vi diskuterar dessa saker intensivt med våra allierade, säger Keir Starmer till kanalen.

– Men jag tänker inte gå in på exakt vad vi visste, eftersom det är ett konstant informationsflöde mellan våra allierade och mellan oss och USA, tillägger premiärministern.

Även USA och Frankrike har alltså hotats av Iran efter de senaste oroligheterna i Mellanöstern.

Frankrikes president Emmanuel Macron har talat med Irans president på lördagen, och har bland annat uppmanat Iran att ”återvända till förhandlingsbordet”, enligt kanalen.

Foto: Defence Imagery, flickr 

Text: Redaktionen


Hälften av svenska föräldrar medger farligt misstag: ”Tar 20 sekunder”

2025 06 14

Hälften av svenska föräldrar medger ett misstag som riskerar deras barns säkerhet.

Sommaren är en årstid som ofta är extra uppskattad bland barn.

Men som förälder gäller det att ha koll på barnen – särskilt när de badar.

Över hälften av Sveriges föräldrar medger nu att de ibland gör ett misstag som kan bli ödesdigert.

”20 sekunder det enda som krävs”

52 procent av alla föräldrar med barn 2–12 år medger att de någon gång har tappat uppsikten över sina barn vid vattnet, visar en ny Novus-undersökning som gjorts på uppdrag av Trygg Hansa och Svenska Livräddningssällskapet.

Det kanske inte låter så farligt att tappa uppsikten ett litet ögonblick – men en drunkningsolycka kan gå mycket snabbare än vad många tror, varnar Trygg Hansa.

– 20 sekunder är det enda som krävs för att ett barn ska drunkna, uppger Trygg Hansa i ett uttalande.

Många föräldrar saknar också kunskaper om vad som krävs för att undvika drunkningsolyckor, enligt försäkringsbolaget.

Bland de vanligaste dödsolyckorna

Förutom att det går fort så sker en drunkning ofta tyst och oväntat. Därför kan man inte lita på att man kommer att höra barnet skrika om det uppstår en farlig situation medan man tittar bort.

Drunkningen är en av de vanligaste dödsolyckorna bland barn i åldern 1-6 år.

– Det går fortare än vad många tror för ett barn att försvinna under vattenytan. Det räcker att leta efter solkrämen i strandväskan medan ivriga barn springer till vattnet, säger Eva Schüler, vattensäkerhetsexpert på Trygg-Hansa, i ett uttalande.

Så mycket som var tredje svensk, 34 procent, uppger i undersökningen att de har varit med om en farlig situation vid vattnet med risk för drunkningsolycka.

– Se till att alltid vara med på en armlängds avstånd och släpp inte blicken ens för ett ögonblick. Och om det värsta händer, agera direkt och hjälps åt på stranden med att larma och börja med livräddning, det kan vara livsavgörande, säger Eva Schüler.

Foto: Ioann-Mark Kuznietsov

Text: Redaktionen