Snöstorm drar in över Sverige

2023 11 05

Väderläget blir mycket kritiskt på flera håll i Sverige under helgen.

SMHI går ut med en rad varningar ända upp till den allvarligaste graden – röd varning.

Över tio landskap drabbas

Över tio landskap drabbas av storm, hårda vindar, översvämning och snöfall i olika kombinationer som väntas få stor påverkan på trafiken, möjligheten att vistas utomhus och samhällskritiska funktioner.

Lappland

Det blir storm i kombination med snöfall i nordvästra delarna av Lappland.

– Personer avråds starkt från att ge sig ut på fjället, uppger SMHI.

– Blåsten i samband med låga temperaturer ger en stark kyleffekt.

Dessutom får hela södra Lappland kraftigt snöfall och blåst.

SMHI utfärdar både orange och gul varning och varnar för trafikproblem.

Västerbotten och Norrbotten

Västerbotten och stora delar av Norrbotten är också föremål för både orange och gul varning.

Det blir kraftigt snöfall och mycket blåsigt väder under lördagen och delvis även under början av söndagen.

– Mycket begränsad framkomlighet på vägar, särskilt i öppna landskap, som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

– Förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar, varnar SMHI.

Jämtland, Medelpad och Ångermanland

Även södra Norrland drabbas av mycket hård väderlek.

Jämtland, Härjedalen, Ångermanland, Medelpad och Hälsingland får snö och blåst.

– Fram till lördag kväll väntas 5-15 centimeter snö, lokalt mer.

– Begränsad framkomlighet på vägar, risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar, varnar SMHI.

Från Sundsvall till Gävle

Den allra allvarligaste vädervarningen – röd varning – utfärdas för kustregionen i Gästrikland, Hälsingland och Medelpad.

– Kustområdet från Sundsvall ned till norr om Gävle, preciserar SMHI.

Det kan komma upp till 50 millimeter nederbörd vid skyfall under veckoslutet.

– Extremt höga strömhastigheter i vattendragen. Flöden som uppstår i genomsnitt vart 50:e år eller mer sällan.

– Risk för översvämmad mark, betonar SMHI.

Stockholm, Dalarna, Uppland

Kraftigt regn och smältsnö drabbar även östra Dalarna, Uppland och delar av Södermanland nära Stockholm.

– Det kan komma mellan 20 och 50 millimeter. Risk för översvämmad mark, enligt SMHI.

Gotland och Öland

Det blir även mycket blåsigt i farvattnen kring Gotland och Öland vilket resulterar i gul varning.

– Problem för fritidsbåtar och små yrkesfartyg, understryker SMHI.

Foto: F. Bunken

Text: Redaktionen


Slutet på en era i SVT – två klassiska sändningar skrotas

2026 03 03

Två klassiska SVT-sändningar försvinner från och med i dag.

Från och med i dag måndag försvinner Rapport-sändningarna klockan 12 och 16.

De traditionella dagssändningarna har haft en förhållandevis liten publik – och nu släcks de ner.

Resurserna hamnar istället hos SVT Play och kanalens nyhetstjänst, rapporterar Dagens Media.

Sändningarna försvinner

SVT satsar istället för Rapport-sändningarna klockan 12 och 16 på formatet “Snabbkollen”.

Där kommer det handla om kortare filmklipp likt de som finns i sociala medier.

Snabbare sammanfattningar av nyheter kommer då att publiceras.

Inte på grund av sparpaketet

Programområdeschefen Karin Ekman förklarar att beslutet att kapa Rapport-sändningarna inte har att göra med det aviserade sparpaketet.

– Vi måste plocka bort saker om vi ska kunna uppstå på nya sätt, i nya format, säger hon.

De övriga Rapport-sändningarna – däribland flaggskeppet klockan 19:30 – blir dock kvar som vanligt.

Läs mer: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Stort sparpaket

SVT har fått besked om att de behöver spara 355 miljoner kronor.

Så här kommer det att fördelas:

- Programverksamheten sparar 220 miljoner.

- SVT Nyheter och Sport sparar 80 miljoner.

- Administration/Ledningsenheterna, tjänsteutveckling/Medieenheten och teknik/Produktion & Teknik sparar 55 miljoner.

“Tråkigt besked”

Den nya, lägre kostnadsnivån ska vara nådd i början av 2027. 

– Det är ett tråkigt besked som väcker oro både hos publik och personal. Men vi måste investera i digital beredskap och dessutom ta ansvar för ekonomin i det olyckliga politiska vakuum som uppstått, säger vd Anne Lagercrantz.

– Samtidigt förutsätter vi att politikerna i dessa extraordinära tider står fast vid tidigare utfästelser att kompensera för de ökade marknätskostnaderna.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Foto: Clement M

Text: Redaktionen


UPPMANINGEN: Ta ut pengar nu – så mycket ska du ha hemma

2026 03 03

SBAB slår larm om svenskarnas kontantvanor.

Myndigheterna har flera gånger gått ut med uppmaningar till svenska folket om att förvara kontanter hemma.

Men svenskarna lyssnar inte.

Rekommendationen är att hushåll ska ha kontanter hemma så att de klarar sig i minst en vecka – ett mål som enligt SBAB “långt ifrån uppnås”.

Bara en av tio

Bara en av tio svenskar har ökat innehavet av kontanter i hemmet trots myndigheternas rekommendationer.

Nu är det dags att agera, säger SBAB:s privatekonom Linda Hasselvik.

– Att ha kontanter hemma för att kunna köpa det nödvändigaste om möjligheten att genomföra digitala betalningar tillfälligt ligger nere borde vara en självklarhet, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi behöver inte stå inför en invasion för att det ska ske. Givet dagens teknik skulle det också kunna hända i samband med till exempel ett längre elavbrott eller cyberangrepp, en risk som kanske underskattas.

Så mycket ska du ha

Myndigheten för civilt försvar (tidigare MSB) och Finansinspektionens rekommendation är att ha kontanter hemma så att det räcker för minst en vecka.

– Konsumentverket beräknar att bara matkostnaden för en familj med två vuxna och två barn uppgår till cirka 2 500 kronor per vecka, fortsätter Hasselvik.

– Lägg därtill potentiella kostnader för drivmedel och andra oväntade småutgifter. Rekommendationen är också att ha mindre valörer hemma då det kan vara svårt att få tillbaka växel om betalningssystemen ligger nere.

Läs mer: 375 procent dyrare i fysisk butik än online

Minst en vecka

Myndigheten för civilt försvar framhåller inte någon konkret summa – men understryker att alla bör ha tillräckligt mycket kontanter i hemmet för att klara sig i en vecka.

– Fundera på hur beredskapen ser ut för ditt hushåll och hur mycket kontanter ni behöver för att klara er en vecka utan samhällets hjälp, gärna längre.

Ta ut pengar

En majoritet av svenskarna har inte ens tusen kronor i kontanter hemma.

Den som saknar tillräckligt med kontanter i hemmet för att klara sig en vecka uppmanas därmed att ta ut pengar nu.

Läs mer: ”Du kan misstänkas för penningtvätt” – polisen varnar för nytt bedrägeri

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen