JUST NU: Snöplig “soppatorsk” får Kreml att koka

2022 07 01

Till Ryssland stora förtret har FN listat en ukrainsk soppa på världsarvslistan. 

Beslutet togs av FN:s kulturorganisation UNESCO, rapporterar nyhetsbyrån AFP via bland annat The Times of Israel och France 24.

Det rör sig om den ukrainska soppan borsjtj, som UNESCO nu listar som ett hotat kulturarv i Ukraina.

“Segern är vår”

Beskedet skapar jubel i Ukraina.

– Segern i borsjtj-kriget är vår (...). vi kommer att vinna både i borsjtj-kriget och i detta krig, framhåller Ukrainas kulturminister Oleksandr Tkachenko på Telegram, och refererar till den ryska invasionen av landet.

Kreml rasar

Däremot är det inga muntra miner i Kreml som protesterar högljutt mot beskedet. Maria Zakharova, talesperson för det ryska utrikesdepartementet, gick till hårt angrepp mot FN:s beslut om att försöka få soppan att tillhöra “ett folk… en nationalitet”. 

– Det här är främlingsfientlighet, säger hon enligt nyhetsbyrån.

“Integrerad del av Ukraina”

UNESCO köper dock inte den ryska kritiken.

– Ukrainsk borsjtj – den nationella versionen av borsjtj som konsumeras i flera länder i regionen – är en integrerad del av det ukrainska familje- och samhällslivet, framhäver organisationen enligt France 24.

Livskraften hotad

Att addera den berörda soppkulturen till UNESCO:s lista är tänkt att kasta extra strålkastarljus på maträtten, i kölvattnet av Rysslands brutala anfallskrig mot det ukrainska folket.

FN-kommittén hade nämligen noterat att kriget hade “hotat livskraften” för soppkulturen i Ukraina, skriver den israeliska tidningen. 

Dåliga förutsättningar att koka soppa

– Fördrivningen av människor [utgör ett hot] (...) eftersom människor inte bara kan laga eller odla lokala grönsaker för borsjtj, utan också att komma samman (...) vilket undergräver samhällenas sociala och kulturella välbefinnande, motiverar UNESCO sitt beslut.

Grönsakssoppa med rödbetor

Borsjtj är en soppa som har stark tradition i Östeuropa, skriver norska VG, och består av en grönsakssoppa med huvudingrediensen i regel består av rödbetor.

Den sägs härstamma från den ukrainska staden Kievrus och började lagas för mer än 1 500 år sedan.

Foto: M. Nayman resp Ryska Ambassaden UK

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 24

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen