Snöoväder i åtta landskap

2023 12 22

Ett rejält snöoväder drar i dag fredag fram på flera håll i Sverige.

– Stormlågtrycket Pia strax öster om Gotland fortsätter, rapporterar SMHI om konstaterar att det innebär oväder i flera landskap i såväl Götaland och Svealand som södra Norrland.

Småland och Östergötland

Det blir kraftigt snöfall. och de landskap i Götaland som drabbas är Småland, Gotland och framförallt Östergötland.

– Snöfall som kan vara ymnigt i kombination med frisk och byig nordlig vind.

– Totalt till fredag kväll väntas 10-15 centimeter snö, lokalt 20 centimeter.

Tågtrafiken från Linköping till Kalmar är inställd och antalet avåkningar på vägarna är många.

De delar som berörs i Småland är norra Kalmar län och norra Jönköpings län.

På Gotland inleds ovädret på allvar kring 18-tiden på fredagskvällen.

Hela Gotland

Hela Gotland drabbas.

– Snöfall och snöbyar i kombination med frisk vind väntas ge problem i trafiken.

– Natten till lördag och fram till lördag eftermiddag fortsatt snöfall och snöbyar och blåsigt. Totalt väntas 10-15 centimeter snö.

Närke, Södermanland och Stockholm

Även Närke och Södermanland inklusive Stockholm berörs av snöovädret.

– 10-20 centimeter snö, uppger SMHI.

Området väntas drabbas av betydande trafikproblem och förseningar inom kollektivtrafiken.

Hälsingland och Uppland

Snöfallet drar även fram över Hälsingland, Gästrikland och Uppland fram till 19-tiden på fredagskvällen.

– Fram till fredag kväll kan snöfallet periodvis vara ymnigt och ge 10-15 centimeter nysnö.

– Snöfallet väntas fortsätta fram till lördag men med avtagande intensitet, enligt SMHI.

Värst i Gästrikland

Hårdast väntas snöovädret slå till mot en zon från strax söder om Söderhamn i Hälsingland och hela kusten ned till norra Uppland och in till och med Sandviken, en bit öster om Avesta samt Tierp.

Det är med andra ord fokuserat kring Gävle och Gästrikland.

Orange varning

– Mycket begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

– Periodvis kraftigt snöfall i kombination med nordostlig till nordlig vind med friska till hårda vindbyar.

– Det kan fram till och med lördag morgon ge 20-25 centimeter nysnö, varnar SMHI som utfärdar orange varning.

Snöfallet fortsätter även under lördagen men med avtagande intensitet.

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Här är Sveriges nya talman

2026 09 16

Andreas Norlén (M) har varit riksdagens talman sedan 2018.

Nu väntas han få träda åt sidan.

Allt tyder på att Norlén kommer att få lämna posten, rapporterar SvD med hänvisning till källor med insyn.

När det slutgiltiga valresultatet är fastställt väntas S göra anspråk på talmansposten i enlighet med den etablerade praxisen om att talmannen hämtas från riksdagens största parti. Den nya talmannen kan väljas redan måndagen den 28 september.

Att Norlén blir omvald beskrivs som osannolikt. 

– Det finns ingen rörelse för Norlén, den är obefintlig, säger en S-källa.

Han väntas ta över

Flera socialdemokrater har pekats ut som möjliga efterträdare till Norlén – däribland veteranerna Morgan Johansson, Peter Hultqvist och Anders Ygeman.

Enligt SvD:s uppgifter ligger Anders Ygeman bäst till för att ta över talmansposten. Han uppges vara den kandidat som har störst möjligheter att få brett stöd i riksdagen.

Ordern till nya talmannen

S vill inte att riksdagens nästa talman lägger sig i regeringsbildningen mer än nödvändigt. Partiet anser att processerna under Norlén varit alltför långdragna, rapporterar DN.

Från socialdemokratiskt håll kritiseras Norlén även för att ha gett sonderingsuppdrag till kandidater som saknat möjlighet att väljas till statsminister.

LÄS OCKSÅ: Halverar priset – alla filmer blir billigare

FAKTA: Talmannen

- Talmansämbetet är den högsta post en person kan väljas till i Sverige. I formell rang kommer talmannen efter statschefen, alltså kungen, men före statsministern. 

Talmannens uppdrag kan delas in i tre delar:

- Talmannen leder kammarens sammanträden och planerar riksdagens arbete. Talmannen samråder i många frågor med partiernas gruppledare och har även återkommande möten med utskottens ordförande respektive presidierna i riksdagens delegationer till internationella församlingar.

- Talmannen är ordförande i riksdagsstyrelsen som framför allt är styrelse för myndigheten Riksdagsförvaltningen, vars uppgift är att stödja riksdagens och ledamöternas arbete.

- Talmannen företräder riksdagen och tar emot många besök, bland annat internationella gäster såsom presidenter, talmän och premiärministrar. Talmannen gör även själv besök såväl utomlands som i Sverige.

Källa: Riksdagen

ANDRA LÄSER: USA öppnar dörren för Putinallierad 

Foto: Alessandro Raffaele Berellini Sveriges riksdag

Text: Redaktionen


16 september 2026

Butikskedja i konkurs – har 46 butiker i Sverige

2026 09 16

Butikskedjan Life går i konkurs – igen.

För lite mer än ett år sedan kom besked om att Life Europe AB ansökt om konkurs i Sverige och Finland.

Anledningarna till konkursen förklarades av ökade kostnader och ett förändrat konsumentbeteende.

Sedan återuppstod kedjan under Life Stores AB – men nu går de i konkurs igen, rapporterar Market.

I konkurs – igen

Det var den 11 juli 2025 som Life Europe AB ansökte om konkurs i Sverige och Finland.

79 svenska butiker påverkades då.

Norska Life Norden AS köpte dock upp konkursboet, de flesta butiker räddades och Life i Sverige återuppstod under namnet Life Stores AB.

Men nu går Life i konkurs igen. Bolaget har enligt konkursansökan 46 butiker i Sverige.

Skulderna till Kronofogden uppgår till totalt 5,8 miljarder kronor.

“Tillfälligt stängd”

Life har ännu inte kommenterat konkursen.

– Bolaget saknar förmåga att betala sina klara och förfallna skulder, står det dock i konkursansökan.

På kedjans hemsida står det att “Lifebutiken.se är tillfälligt stängd på grund av tekniska problem på lagret”.

Om det finns några intressenter för att ta över kedjans tillgångar och skulder är i nuläget oklart. Det är också oklart hur många anställda som drabbas.

Läs mer: USA redo – laddar för storsmäll mot Putin

Senaste siffrorna

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med fem procent under augusti månad jämfört med samma period föregående år. 

– UC noterar en minskning av konkurser inom byggbranschen om nio procent, inom hotell- och restaurang syns en minskning om 33 procent, framhåller UC.

“Positivt tecken”

UC:s analytiker Amanda Aldestam kommenterar utvecklingen.

– Att konkurserna minskar totalt är ett positivt tecken och kan tyda på att fler företag börjar få fäste i ett något stabilare ekonomiskt läge, säger hon.

– Även utvecklingen inom hotell och restaurang går i rätt riktning. Senaste årets minskningar talar för att vi förhoppningsvis börjar återgå till mer historiskt stabila nivåer.

Läs mer: Halverar priset – alla filmer blir billigare

Foto: L. Bresler

Text: Redaktionen