Snöoväder i åtta landskap

2023 12 22

Ett rejält snöoväder drar i dag fredag fram på flera håll i Sverige.

– Stormlågtrycket Pia strax öster om Gotland fortsätter, rapporterar SMHI om konstaterar att det innebär oväder i flera landskap i såväl Götaland och Svealand som södra Norrland.

Småland och Östergötland

Det blir kraftigt snöfall. och de landskap i Götaland som drabbas är Småland, Gotland och framförallt Östergötland.

– Snöfall som kan vara ymnigt i kombination med frisk och byig nordlig vind.

– Totalt till fredag kväll väntas 10-15 centimeter snö, lokalt 20 centimeter.

Tågtrafiken från Linköping till Kalmar är inställd och antalet avåkningar på vägarna är många.

De delar som berörs i Småland är norra Kalmar län och norra Jönköpings län.

På Gotland inleds ovädret på allvar kring 18-tiden på fredagskvällen.

Hela Gotland

Hela Gotland drabbas.

– Snöfall och snöbyar i kombination med frisk vind väntas ge problem i trafiken.

– Natten till lördag och fram till lördag eftermiddag fortsatt snöfall och snöbyar och blåsigt. Totalt väntas 10-15 centimeter snö.

Närke, Södermanland och Stockholm

Även Närke och Södermanland inklusive Stockholm berörs av snöovädret.

– 10-20 centimeter snö, uppger SMHI.

Området väntas drabbas av betydande trafikproblem och förseningar inom kollektivtrafiken.

Hälsingland och Uppland

Snöfallet drar även fram över Hälsingland, Gästrikland och Uppland fram till 19-tiden på fredagskvällen.

– Fram till fredag kväll kan snöfallet periodvis vara ymnigt och ge 10-15 centimeter nysnö.

– Snöfallet väntas fortsätta fram till lördag men med avtagande intensitet, enligt SMHI.

Värst i Gästrikland

Hårdast väntas snöovädret slå till mot en zon från strax söder om Söderhamn i Hälsingland och hela kusten ned till norra Uppland och in till och med Sandviken, en bit öster om Avesta samt Tierp.

Det är med andra ord fokuserat kring Gävle och Gästrikland.

Orange varning

– Mycket begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

– Periodvis kraftigt snöfall i kombination med nordostlig till nordlig vind med friska till hårda vindbyar.

– Det kan fram till och med lördag morgon ge 20-25 centimeter nysnö, varnar SMHI som utfärdar orange varning.

Snöfallet fortsätter även under lördagen men med avtagande intensitet.

Text: Redaktionen


12 november 2025

JUST NU: ”Dags för vedergällning” – ryskt hot mot Danmark

2025 11 12

Danmark har utsatts för ett angrepp som kopplas till Ryssland.

Med mindre än en vecka kvar till val i kommun- och regionfullmäktige har en rad danska kommuner utsatts för ryska angrepp.

Det handlar om hackerangrepp som en rysk grupp har tagit på sig.

– Dags för vedergällning, skriver den ryska hackergruppen NoName057(16), som har tagit på sig attackerna, i ett inlägg i sociala medier.

Angrepp mot danska kommuner

Danska kommuner som Ishøj, Tårnby, Gentofte, Rødovre och Rudersdal har drabbats av ett stort hackerangrepp på onsdagen, rapporterar TV2.

Även danska företag som Gyldendal och GN Stora Nord har drabbats.

Enligt Gentofte kommun rör det sig om en så kallad överbelastningsattack.

– Under attacken har vi bland annat konstaterat att det på kort tid skickades mer än 300 000 förfrågningar till vår webbplats, gentofte.dk. Attacken har gjort att webbplatsen varit instabil i några timmar – och tidvis otillgänglig, säger Anders Peder Brahm, digitaliseringschef i Gentofte kommun, till kanalen.

Den ryska hackergruppen NoName057(16) har tagit på sig attacken, och uttrycker sig hotfullt i sociala medier.

Hackergruppen misstänks ha kopplingar till Kreml.

LÄS OCKSÅ: "Alla förbereder sig för krig" - Putinallierad slår larm

”Rimligt att tro” på kopplingar till Kreml

Enligt Europol är hackergruppen ett ideologiskt inriktat kriminellt nätverk som stödjer Ryssland.

Det är rimligt att tro att hackergruppen har kopplingar till Kreml, även om det inte är bekräftat, uppger kanalens expert på digital underrättelse, Peter Møller.

– De är inte nödvändigtvis lokaliserade i Ryssland, även om de har pro-ryska åsikter, säger Peter Møller till kanalen.

– Så vitt jag vet finns det ingen direkt rykande pistol som kopplar gruppen till regimen i Kreml, men det är rimligt att tro att det finns någon form av samband. Men vi vet helt enkelt inte, säger han.

Den danska ministern för civilskydd och krisberedskap, Torsten Schack Pedersen, betonar att attackerna inte är farliga för danskarna eller för de system de påverkar, men ser ändå allvarligt på situationen.

– Det är tydligt att det finns en allvarlig hotbild. Det gör att vi är väldigt uppmärksamma och följer detta noga. Jag måste betona att det är mycket klokt att vi inte har infört digitala val i Danmark och att vi har fysiska valsedlar, säger ministern, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Lavrov besviken - USA ger Kreml kalla handen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


12nov2025

”Spenderade timmar” – Trump i påstådd jätteskandal

2025 11 12

Demokraterna i representanthusets tillsynsutskott har offentliggjort nya mejl som kopplar president Donald Trump till pedofilen Jeffrey Epstein, som stod åtalad för omfattande sexhandel innan sin död 2019.

Det första mejlet är från 2011 och ska ha skickats till Epsteins dåvarande partner och medarbetare Ghislaine Maxwell – som just nu avtjänar ett långt fängelsestraff för bland annat människohandel.

I mejlet kallar Epstein Trump för "hunden som inte har skällt" och berättar att ett av hans traffickingoffer "spenderade timmar" med Trump.

– Jag vill att du ska inse att den där hunden som inte har skällt är Trump. [Offret] tillbringade timmar hemma hos mig med honom, står det i mejlet enligt ABC News.

Flera mejl

Det andra mejlet som Demokraterna har publicerats är mellan Epstein och författaren Michael Wolff, som har skrivit fyra böcker om Trumps presidentskap.

– Jag hörde att CNN planerar att fråga Trump om hans relation med dig – antingen i direktsändning eller i en intervju efteråt, skrev Wolf till Epstein 2015 – sex månader efter att Trump officiellt annonserat sin presidentkandidatur.

– Om vi ​​skulle formulera ett svar åt honom, vad tycker du att det borde vara? svarade Epstein enligt ABC News.

Författaren svarade en dag senare.

– Jag tycker vi ska låta honom gräva sin egen grav. Om han säger att han inte har varit på planet eller i huset, då ger det dig värdefull PR och politisk valuta. Du kan exponera honom på ett sätt som potentiellt kan gynna dig, eller, om det verkligen ser ut som att han kan vinna, kan du rädda honom och därmed skapa en skuld till dig. 

”Självklart visste han om”

Det tredje mejlet skickades mellan Epstein och Wolff under Trumps första presidentperiod i januari 2019. Mejlutväxlingen verkar handla om att Trump förbjudit Epstein från att besöka hans residens Mar-a-Lago.

– Trump sa att han bad mig lämna. Självklart visste han om tjejerna eftersom han bad Ghislaine att sluta, skriver Epstein enligt ABC News.

Trump har tidigare berättat att han blev osams med Jeffrey Epstein när det uppdagades att Epstein försökte värva unga kvinnor som arbetade på Trumps spa i Mar-a-Lago.

– Han stal folk. Det var slutet för honom, sade presidenten i juli 2025.

LÄS MER: Trump varnar för ”ekonomisk katastrof”

Förnekar 

Trump har förnekat all kännedom om Jeffrey Epsteins sexhandelsverksamhet. Enligt presidenten umgicks de under en begränsad tid, men relationen tog slut efter en konflikt mellan dem. 

LÄS OCKSÅ: Fall på 25 procent – hårt slag mot tre svenska branscher

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen