Snön drar vidare – nya varningar i fem län

2022 11 22

Snöovädret är på väg vidare och nu utfärdar SMHI nya varningar som gäller för tisdagsdygnet.

Det plötsliga snöfallet under helgen har ställt till stora problem i flera delar av landet. Värst var det i Stockholm och på Gotland där SMHI hade gått ut med orange varning för måndagen – den näst högsta varningsnivån.

Nu drar snöovädret vidare och nya varningar utfärdas i fem län under tisdagen, rapporterar Aftonbladet.

20 centimeter snö väntas

För följande fyra län gäller gul varning till och med 22 november klockan 12, då det förväntas komma lokalt upp till 20 centimeter snö.

- Västmanland

- Dalarna

- Norra Värmland

- Örebro

Varningarna klargör även att det finns risk för långsammare trafik, begränsad framkomlighet och kraftiga förseningar eller inställda avgångar i kollektivtrafiken.

– Områden med luftburna elledningar kan påverkas och vid en temperatur nära noll grader ge störningar i el- och teleförsörjningen, meddelar SMHI på sin hemsida.

Varning i femte län

Ytterligare en gul varning har utfärdats även i Sörmland. Här gäller dock enbart varningen fram till och med 09.00 på tisdagsförmiddagen.

– Tidvis snöfall som bland annat kan orsaka trafikstörningar, framhåller SMHI att Sörmlands invånare måste vara beredda på.

Fortsatta problem i Stockholm

Samtidigt är inte faran över i Stockholm där det finns fortsatta risker för störningar i lokaltrafiken.

– Mycket snö har fallit på kort tid. Det är svårt för bussar att komma fram på vägarna. Även spårtrafiken påverkas, bland annat kommer pendeltågen ha förseningar och inställda avgångar, meddelar SL på sin hemsida.

Polisen: "Stanna hemma"

Polisen har även fortsatt att uppmana stockholmarna att lämna bilen hemma och jobba hemifrån om det är möjligt under tisdagen, enligt Expressen.

En liknande uppmaning kommer från SJ och Trafikverket.

– Trafikverket uppmanar dig som har möjlighet att resa en annan dag, uttrycker tågbolaget på sin hemsida, och framhåller vidare att passagerare bör boka om biljetter om man planerat att resa idag.

Reducerad tågtrafik

Under tisdagen är tågtrafiken kraftigt reducerad som en följd av snöovädret. Nedanstående sträckor är de som i första hand berörs:

- Stockholm C–Uppsala C

- Stockholm C–Västerås C

- Gävle C– Linköping C

Foto: JavyGo

Text: Redaktionen


Natoland går emot Trump – “Ska bli till ruiner”

2026 10 11

Estland går emot Donald Trump.

USA:s president har nått en överenskommelse med Vladimir Putin. USA och andra marknader ska få hundratusentals ton dieselbränsle från Ryssland.

Beskedet får Estlands premiärminister Kristen Michal att få i taket.

Michal beskriver USA:s drag som ett “stort misstag”, och framhåller att diskussioner ska fortgå gällande hur “Rysslands oljeinfrastruktur ska bli till ruiner”, rapporterar Ukrainska Pravda.

Går emot Trump

USA lättar på sanktioner mot rysk dieselexport fram till april nästa år.

Estlands Kristen Michal säger att beslutet går emot västvärldens mångåriga ansträngningar att skära av flödet av energiintäkter till Kreml.

– Detta är ett stort misstag, eftersom avtal med diktatorer är en väg till helvetet. Oskyldiga människor dödas med de pengar som fås från gas och bränsle. 

“Ruiner”

Michal understryker att Estland inte tänker göra som USA. Istället kommer Natolandet att verka för ytterligare förstörelse av rysk oljeinfrastruktur.

– I Estland och vid Europeiska rådets möte denna vecka bör vi diskutera om vi snabbt kan öka stödet till Ukraina så att det förvandlar ryska oljeraffinaderier till ruiner. 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har också protesterat mot beslutet.

Läs mer: Trump pekar ut ny ”fiende”

Trump: Avgå Zelenskyj

Trump-administrationen har flera gånger uppmanat Kyjiv att upphöra med sina attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Tidigare idag attackerade Ukraina Ryssland på nytt. Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Donald Trump blir allt mer frustrerad på Volodymyr Zelenskyj, och säger på lördagskvällen att den ukrainske presidenten bör avgå.

“Borde sluta”

Trump går till attack mot den ukrainske ledaren, rapporterar Reuters.

– Han gör bäst i att sluta. Jag föreslår att de skaffar en ny ledare som kan få till ett avtal, säger den amerikanska presidenten.

Ryssland och Ukraina bedöms alltjämt stå för långt ifrån varandra i flera frågor för att kunna sluta en överenskommelse.

Läs mer: Stormakt överger Putin

Foto: By Daniel Torok - White HouseFacebook, Public Domain resp sociala medier resp By Kremlin.ru, CC BY 4.0

Text: Redaktionen


10 okt 26

Faktura på väg – hundratusentals bilister måste betala

2026 10 10

En faktura är på väg till många svenska bilister.

Hundratusentals svenska bilägare får denna månad hem en faktura.

Fakturan måste betalas innan månadens slut.

Sista siffran avgör

Nu är det dags för många svenska bilägare att betala fordonsskatt.

Transportstyrelsen använder sig av siffror för att bestämma när fordonsskatten ska betalas.

– Sista siffran i fordonets registreringsnummer bestämmer i vilken månad fordonsskatten ska betalas, skriver myndigheten.

För den som har en bil med registreringsnummer som slutar på siffran 5 är oktober den ordinarie betalningsmånaden.

Läs mer: Matjätte i botten – dyrast av alla

Undantag finns

Men det finns undantag.

– Om det sista tecknet på skylten är en bokstav är det näst sista tecknet som avgör, och det är alltid en siffra, uppger Transportstyrelsen.

Betalningen ska vara bokförd på Transportstyrelsens konto för fordonsskatt senast den sista dagen i månaden. Om den dagen infaller på en helgdag ska pengarna vara bokförda senast nästföljande vardag.

För bilägare med en årsskatt på mer än 3 600 kronor kan skatten dessutom behöva betalas vid ytterligare två tillfällen under året.

Den som ställer av bilen under oktober behöver inte betala fordonsskatten för den perioden, eftersom skatten betalas i förskott.

Det betyder däremot inte att alla avgifter försvinner. Transportstyrelsen tar fortfarande ut en vägtrafikregisteravgift även för avställda fordon.

Avgiften ligger på 76 kronor. Transportstyrelsen har också uppgett att en höjning har diskuterats inför nästa år.

Kan gå till Kronofogden

Den som missar betalningen riskerar mer än en påminnelse. Transportstyrelsen skickar inte ärendet till inkasso, utan tar ut en förseningsavgift om fordonsskatten inte betalas i tid.

Om avgiften fortfarande är obetald efter en månad kan ärendet skickas direkt till Kronofogden. Obetalda skulder kan i sin tur leda till betalningsanmärkningar.

Det finns även en konsekvens som direkt påverkar bilägaren på vägen. Om fordonsskatten inte betalas får bilen automatiskt användningsförbud.

Den som ändå kör bilen trots förbudet riskerar att göra sig skyldig till otillåtet brukande.

Andra läser: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Foto: S Kang resp M Nilov

Text: Redaktionen