24 aug 26

Snart lyfter Sveriges ekonomi – här är jobben att söka

2024 05 19

Svensk ekonomi är på väg att förbättras, och inom vissa yrken finns det ett stort behov av arbetskraft.

Den ekonomiska situationen i Sverige har varit tung, men nu ser det ut som att läget är på väg att ljusna.

Sverige har dock fortfarande en hög arbetslöshet.

Samtidigt finns det på många håll ett stort behov av arbetskraft, rapporterar TV4.

Några yrken kan vara extra värda att satsa på om man vill ha jobb.

Stora behov i offentlig sektor

Det gäller bland annat jobb inom offentlig sektor, uppger kanalen.

Det finns bland annat stora behov av lärare, officerare och personal inom vård och omsorg.

– Befolkningen blir äldre och mer vårdkrävande, samtidigt har skolan problem och behöver byggas ut. Och naturligtvis en jätteuppbyggnad av försvaret, säger den kända ekonomen Klas Eklund till kanalen.

Fysiska arbeten

Ett annat område som lyfts fram är fysiska arbeten av olika slag.

Många av dessa yrken kommer att vara svåra att ersätta med artificiell intelligens.

Och behovet är stort.

– Väldigt mycket fysiska jobb, hantverksjobb, kan i dagsläget inte ersättas av appar och datorer. Så där finns ett stort behov, säger Klas Eklund.

Yrken med god chans till jobb

Även Arbetsförmedlingen har gjort prognoser om var det finns störst behov av arbetskraft.

I en prognos från i fjol tittar man exempelvis på vilka yrken som ger bäst jobbchanser fram till 2026.

Där nämns också många jobb inom vård och offentlig sektor.

Bland de yrken som räknas upp nämns bland annat arbetsterapeuter, barnmorskor, förskollärare, lärare i yrkesämnen, tandläkare, undersköterskor och poliser.

I en annan prognos från 2024 nämns även transport och data/it, samt återigen hälso- och sjukvård.

Desto tuffare blir det för bland annat banktjänstemän, fastighetsmäklare, finansanalytiker och kommunikatörer, spår Arbetsförmedlingen.

Foto: Arlington Research

Text: Redaktionen


Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


1 sep 2026

Pensionärer kan bli utan BankID i ett år

2026 09 01

En vanlig miss kan blockera BankID för äldre.

När anhöriga hjälper äldre med bankärenden är det lätt att göra en vanlig miss.

Det kan i värsta fall leda till att pensionären blir utan BankID i upp till ett år.

Anhöriga stoppas

När en äldre person behöver hjälp med räkningar, bankärenden eller myndighetskontakter kan det vara lockande för en anhörig att använda personens BankID.

Men det är inte tillåtet.

BankID är personligt och får bara användas av den person som det är utfärdat till.

Även säkerhetskoden ska hållas hemlig.

Anledningen är att BankID fungerar som en digital legitimation.

När någon annan använder det går det inte längre att veta vem som faktiskt har godkänt en betalning, ansökan eller ett avtal.

Kan blockeras

Konsekvenserna kan bli kännbara för pensionären.

Om banken bedömer att BankID har använts i strid med villkoren kan personnumret blockeras från att aktivera ett nytt BankID i upp till tolv månader.

Det hjälper alltså inte att byta bank.

Blockeringen gäller personen och inte bara den bank där problemet upptäcktes.

I Dagens Nyheter berättar anhöriga samtidigt om problematiken för äldre med BankID.

– Jag gjorde som så många andra, använde min dementa pappas BankID, eftersom det är enda rimliga sättet att hantera många av situationerna, säger en läsare till tidningen.

En annan menar att det nästan inte går att leva utan BankID idag.

Så kan anhöriga hjälpa

Det finns lagliga alternativ för den som behöver hjälpa en äldre person.

Om personen fortfarande kan fatta egna beslut kan en fullmakt ge en anhörig rätt att sköta vissa bankärenden.

Det finns också framtidsfullmakt, som kan ordnas i förväg och börja gälla om personen senare inte längre kan sköta sina angelägenheter själv.

I vissa situationer kan även anhörigbehörighet användas.

Den kan ge exempelvis make, sambo eller barn möjlighet att sköta vissa vardagliga ekonomiska ärenden när en person på grund av sjukdom eller försvagat hälsotillstånd inte längre klarar det själv.

Även myndigheter har lösningar där en anhörig kan använda sin egen e-legitimation.

Hos Skatteverket kan exempelvis ett deklarationsombud sköta vissa ärenden för en annan person.

– Deklarationsombudet måste vara en myndig person med svenskt personnummer och e-legitimation, och måste godkännas av Skatteverket enligt vissa lagkrav, meddelar myndigheten.

Foto: BankID

Text: Redaktionen