Snabbmatsjättar plockar bort ingrediens – från alla menyer

2024 10 25

En person har dött och nästan 50 personer har insjuknat efter att ha ätit på McDonalds.

Det uppgav CDC, den amerikanska motsvarigheten till Folkhälsomyndigheten, under gårdagen.

Enligt myndigheten har det skett ett utbrott av E.coli – en bakterie som kan ge allvarliga symtom som diarré och feber i flera dagar, kräkningar, magkramper och uttorkning.

Nu har CDC fastslagit orsaken till sjukdomsutbrottet.

Färsk lök tros ha varit den ursprungliga källan till utbrottet.

Nu plockar McDonalds bort ingrediensen från sina menyer i USA, rapporterar Sky News.

Flera andra stora snabbmatskedjor följer beslutet. Burger King, KFC, Pizza Hut och Taco Bell har vidtagit åtgärder och tagit bort färsk lök från sina menyer i USA.

– Vi har blivit tillsagda att inte använda någon lök framöver under överskådlig framtid. Det är borttaget från våra menyer, säger en chef på Burger King i Colorado, USA.

Företag pekas ut

Löken har levererats av Taylor Farms, ett företag i Kalifornien.

USA:s livsmedels- och läkemedelsmyndighet (FDA) bekräftar att det är Taylor Farms som har levererat löken och att livsmedlet nått flera aktörer.

– Gul lök såldes till ytterligare livsmedelskunder, framhåller FDA i ett uttalande.

Allvarlig sjukdom

Minst tio personer har lagts in på sjukhus i samband med utbrottet, inklusive ett barn som drabbats av allvarlig njursjukdom.

Det är inte första gången som lök från Taylor Farms lett till att flera människor insjuknat.

2015 återkallade företaget en selleri- och lökblandning som användes i kycklingsallader efter att 19 personer blev sjuka av E.coli.

Fakta E.coli

- Sjukdomsframkallande E.coli som orsakar magtarminfektion (gastroenterit) hos människa, tillhör en minoritet av alla de vanliga harmlösa E. coli-varianter, som finns i tarmen hos människor och varmblodiga djur.

- Den viktigaste varianten av sjukdomsframkallande E.coli är shigatoxinproducerande E. coli (stec). Stec kan orsaka allvarlig, blodig gastroenterit med fara för njursvikt. Det är främst barn under fem år som drabbas av allvarliga symtom.

Källa: Livsmedelsverket

Foto: F. Photographer

Text: Redaktionen


JUST NU: Världskänt rockband tvingar USA:s regering att agera

2025 07 13

Heavy metal-bandet Metallica tvingar USA:s regering att vidta en åtgärd.

Metallica är världens kanske mest kända heavy metal-band.

Nu agerar bandet mot USA:s försvarsminister Pete Hegseth och Pentagon – och tvingar dem att omedelbart agera.

Säger nej – får inte användas

Låten ”Enter Sandman” är en av Metallicas absolut mest kända och populära låtar.

Men den får inte användas i vilket sammanhang som helst, vilket USA:s försvarsminister Pete Hegseth nu har fått klart för sig, rapporterar Rolling Stone Magazine.

Pentagon har använt Metallicas populära låt i en video med Pete Hegseth där man framhåller hur Trumpadministrationen kommer se till att militären ökar sin användning av drönare.

Det hade man emellertid inte tillstånd till, enligt en representant för Metallica.

Nu har Pentagon tvingats att agera omedelbart genom att ta bort videon. Man har sedan lagt upp den igen, fast utan musik.

Handlar om drönare

Kravet på att videon skulle raderas på grund av brott mot upphovsrätten framfördes av den sociala medieplattformen X, uppger Pentagon, men en representant för Metallica bekräftar alltså att kravet kommer från bandet.

I videon, som alltså togs bort och sedan lades upp igen utan musik, säger Pete Hegseth att USA kommer att tillverka fler drönare.

– I juni utfärdade president Trump en exekutiv order som satte fart på den amerikanska drönardominansen för att stärka vår drönarindustri och beväpna våra krigare, för det är vad vi handlar om, säger Pete Hegseth i videon, enligt tidningen.

Många artister säger nej

Men Metallica tillät alltså inte att ”Enter Sandman” används till det pompösa budskapet.

Och det är långt ifrån första gången som det uppstår kontrovers kring användning av musik i politiska sammanhang.

En lång rad musikartister har genom åren hindrat Donald Trump från att använda deras musik i olika sammanhang.

Bland dessa finns Céline Dion, Beyoncé, Isaac Hayes och rocklegenden Neil Young.

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Wagnersoldat har flytt till Finland

2025 07 13

En Wagnersoldat uppges ha hoppat av till Finland.

Wagnergruppen är en mycket omtalad rysk paramilitär grupp som bland annat har deltagit i den ryska invasionen av Ukraina.

Nu har en Wagnersoldat hoppat av – och sökt sig till Finland, rapporterar Svenska Yle.

Söker asyl

Mannen uppger att han har varit legosoldat i Wagnergruppen och att han har stridit i Ukraina.

Nu har han dock tagit sig till Finland – och riktar hård kritik mot ryska befäl, enligt kanalen.

Den ryske soldaten uppges ha gripits i Norra Karelen den 17 juni.

Han uppges nu ha sökt asyl i Finland och befinner sig i förvar i landet.

Samtidigt väcks frågan om mannen kommer att kunna lämnas ut till Ukraina om han har gjort sig skyldig till krigsbrott.

– Det som är avgörande är ändå om Ukraina går med på att skicka bevismaterial till de finländska myndigheterna om Finland inte utlämnar honom, säger Dan Helenius, professor i straff- och processrätt, till kanalen.

Om mannen misstänks för krigsförbrytelsen kan åtal även väckas i Finland, även om brottet har begåtts i ett annat land.

”Ruttnar på åkrarna”

Den avhoppade Wagnersoldaten uppges ha riktat hård kritik mot ryska befäl.

Han menar bland annat att befälen lämnar sina soldater att ”ruttna på åkrarna”.

Mannen har bland annat berättat om sin karriär i Wagnergruppen i inlägg på sociala medier, enligt kanalen. Där har han också gått till angrepp mot den ryska försvarsmakten och dess sätt att behandla soldater.

Så sent som i höstas ska mannen dock ha skrutit om hur Ryssland intagit områden i östra Ukraina.

Mannen har enligt ryska och ukrainska medieuppgifter varit kompanichef i 433:e motoriserade infanterigementet i Rysslands armé.

– Regementet hör till de nya ryska trupper som är avsedda att agera snabbt och aggressivt, enligt kanalen.

Finsk polis bekräftar att en utredning har inletts om en person som kommit till Finland från Ryssland och kan ha tjänstgjort i Wagnergruppen.

Foto: M Doré

Text: Redaktionen