Smockfullt – hit vill svenska folket plötsligt åka

2023 07 18

Svenska folket verkar ha fått en ny favoritdestination.

Och det är inte Thailand eller något land i Sydeuropa kring Medelhavet.

Tvärtom är det ett av våra egna grannländer.

Från en vecka till en annan tycks svenska folket vallfärda till Danmark, rapporterar Göteborgs-Posten.

5 000 bokningar varje dag

På blott några dagar har trycket på Stena Lines biljetter mellan Göteborg och Fredrikshamn ökat explosionsartat – med nästan 30 procent jämfört med motsvarande period förra året.

Detta trots den svaga svenska valutan.

Senaste veckan har rederiet tagit emot uppemot 5 000 bokningar per dag och mängder av avgångar under resten av sommaren är nu fullbokade.

– Vi spekulerar i att svenskarna har avvaktat lite för att se vad man ska göra med semestern och sedan med tanke på väder och annat beslutat sig för det närmaste resmålet och då tar en två-tre-dagarsresa, säger Stena Lines kommersiella chef Ulf Staaff till GP.

Vill göra dagsutflykter

Det är inte bara biljettrycket som indikerar att svenskarna söker sig till Danmark.

En resvaneundersökning från Göteborg & Co har även visat att 50 procent av svenska folket gärna vill göra dagsresor, likt de som erbjuds till grannlandet.

Och det finns fortfarande hopp för den som vill ta båten från Göteborg och ännu inte har bokat sin resa.

– Alla avgångar är inte fullbokade, men många av dem, säger Ulf Staaff.

Avbryter resor i Sydeuropa

Samtidigt som många prioriterar kortare resor inom Norden kommer också rapporter om svenskar som avbryter resor inom Sydeuropa, rapporterar SVT.

Anledningen är som bekant den extremvärme som just nu råder längre söderut på kontinenten.

För den som har en resa inbokad – men nu tvekar på grund av vädret – kan det finnas en möjlighet att avboka och bli ersatt.

En förutsättning är dock att det är en paketresa, menar Konsumentverkets vägledare Hanna Bornstedt.

– Men man ska veta att man kanske inte kommer få alla pengar tillbaka, man behöver kika i villkoren och det finns risk att man ändå behöver betala hela resan, säger hon till SVT.

Villkoren bestämmer

Med andra ord är det inte säkert att det behövs ett avbeställningsskydd, eftersom det istället kan handla om en försäkringsfråga.

Allt handlar dock om vad som står i villkoren.

– I vissa fall gäller avbokningsskyddet bara sjukdom eller dödsfall i familjen, säger Hanna Bornstedt.

Foto: M. Stockman

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till Swish-användare

2025 05 11

Swish-användare får nya bedrägeri-sms.

Bedrägerivågen fortsätter i Sverige.

Nu utfärdas en varning till Swish-användare.

Meddelanden dyker upp från en avsändare under namnet “Tryggkund” som uppmanar till att uppdatera Swish genom att klicka på en länk.

Det rör sig dock om bedrägeriförsök – och den som får den här typen av sms bör iaktta stor försiktighet och inte följa några uppmaningar eller klicka på länkar, rapporterar Råd & Rön.

Så lyder meddelandet

Så här lyder meddelandet som skickas ut från avsändaren “Tryggkund”:

– Glöm inte att uppdatera din Swish. För att kunna fortsätta använda Swish inom Sverige och Norden, besök (infogad länk).

Länken i fråga leder till “Tryggkunds” sida, där bedragarna sedan försöker komma över det tilltänkta offrets känsliga uppgifter för att lura personen på pengar.

Anmäl, radera

Den som får den här typen av meddelande bör alltså anmäla det direkt.

Om man följt uppmaningar gör man rätt i att direkt ta kontakt med banken och polisen, annars ska meddelandet raderas eller anmälas, och inga uppmaningar ska följas.

Swish varnar

Swish förklarar via sin webbsida att de inte skickar ut några meddelanden av den här sorten.

– Det förekommer bedrägerier i form av mejl och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, förklarar Swish.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon. Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor.

Kan rapporteras

Bedrägerier är alltjämt ett omfattande problem i Sverige.

Swedbank förklarar att det finns ett nummer som falska sms kan anmälas till.

– Visste du att du kan rapportera fejk-sms? Du gör det genom att vidarebefordra dem till 7726 - ett gemensamt nummer för alla svenska telekomoperatörer, meddelar banken.

– Hjälp dem stoppa bedragarna och att sms:et inte sänds till fler personer.

Bedragarna kommer hela tiden på nya metoder – och privatpersoner gör rätt i att iaktta stor försiktighet vad gäller sms, mejl och samtal från okänd eller suspekt avsändare.

Foto: Swish

Text: Redaktionen