JUST NU: Smittoutbrott på sjukhus

2022 12 07

Enköpings lasarett har drabbats av ett covid-19 utbrott.

20 av 70 patienter ska ha insjuknat.

– De flesta har lindriga symptom, men det är den eventuella personalbristen som oroar, säger Aslak Rautio, chefsläkare på Lasarettet i Enköping till SVT.

Flera av de drabbade patienterna ska vara lindrigt sjuka.

Men en del av de drabbade patienterna ska även vara extra utsatta eftersom de samtidigt är inlagda för andra sjukdomar och besvär.

Testar personer utan symtom

Region Uppsala ser en ökning av antalet sjuka i covid-19.

En förklaring till ökningen skulle kunna bero på att man tidigare pausat testningen av personer utan symtom, men att man nu även återigen testar denna målgrupp.  

– Besök är tillåtna på sjukhuset, men vi rekommenderar att besökare bär munskydd och även stannar hemma om de är sjuka, säger Rautio.

Sjukhuset vidtar nu viktiga åtgärder för att få kontroll över situationen.

Ser över avloppsvattnet

Mats Martinell är medicinskt ansvarig läkare för provtagnings- och smittspårningsenheten i Region Uppsala.

Han säger att regionen tittar över PCR-tester på vårdpersonal men att de också överväger att ta prover på avloppsvattnet för att kunna studera ökningen av både covid-19 men också influensa i regionen.

– Var försiktig om du har symtom och utsätt inte andra för smitta, säger han.

Martinell betonar dock att det i dagsläget inte är aktuellt med nya restriktioner, men vill belysa att det är viktigt att följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer.

Ökning av covid-19

Folkhälsomyndighetens senaste statistik visar en ökning av covid-19 under de senaste veckorna.

Myndigheten betonar därför vikten av att se till att man är vaccinerad enligt rådande rekommendationer.

Särskilt viktigt är det att äldre personer och de som befinner sig i en medicinsk riskgrupp får ett bra skydd mot covid-19, inte minst med tanke på att jul- och nyårshelgerna nu närmar sig.

Vanligtvis ökar spridningen av luftvägsvirus på vintern då det är vanligare att människor då träffas inomhus.

”Mer angeläget att ta vaccin”

Under vecka 47 rapporterade Folkhälsomyndigheten in 4 257 fall av covid-19 i landet – en ökning på 16 procent i jämförelse med veckan dessförinnan.

– Smittspridningen i landet ökar, och det är hög tid att vaccinera sig enligt gällande rekommendationer om man ännu inte har gjort det.

– När allt fler smittas blir det än mer angeläget att man tar de vaccindoser som rekommenderas, säger Folkhälsomyndighetens avdelningschef Sara Byfors.

Myndigheten lyfter fram rekommendationen av en påfyllnadsdos för alla personer som är över 65 år, men även för de som har riskfaktorer för allvarlig sjukdom, så som kärlsjukdom, högt blodtryck och fetma.

Foto: H. Naidoo Jade resp. B. Colette

Text: Redaktionen


JUST NU: Intern kritik mot Andersson – ”Riskerar förlora valet”

2025 11 30

Magdalena Andersson (S) får kritik inifrån.

Enligt opinionsmätningar har Andersson och Socialdemokraterna ett bra utgångsläge inför valet 2026.

Trots det väcks nu intern kritik mot partiets linje – med en varning om att S ändå riskerar att förlora valet.

”Sambandet brutalt tydligt”

Anna Quarnström (S), ordförande för S-föreningen Funktionshinder och Jämlikhet samt riksdagskandidat, riktar hård kritik mot partiets nuvarande inriktning.

Socialdemokraterna vill ingenting längre – och har låtit budgetdisciplin gå före mänsklig värdighet, menar hon i en debattartikel i DN.

Detta anser hon har bäddat för partier som Sverigedemokraterna.

– Sambandet borde vara brutalt tydligt. När trygghetssystemen sviker, söker sig väljarna till de som lovar att välta bordet. När politiken abdikerar från att lösa människors vardagsproblem, då dör tilliten, skriver Anna Quarnström i debattartikeln.

Sverige och socialdemokratin byggde sin styrka på jämlikhet, och måste fortsätta utveckla välfärdsstaten för att förbli relevanta, menar debattören.

– Vi socialdemokrater måste sluta be om ursäkt för att välfärd kostar pengar. Politik är att vilja. Och just nu måste Socialdemokraterna vilja investera. Vi måste vilja anställa fler i vården, ge omsorgspersonalen drägliga villkor och stärka sjukförsäkringen, anser Anna Quarnström.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

”Riskerar förlora nästa val”

Tidöpartierna ligger just nu efter oppositionen i flera opinionsmätningar.

Men besvikelse över svikna vallöften från regeringen kommer inte att ge S några gratisröster, menar debattören, som varnar för att partiet riskerar att förlora valet 2026.

– Förtroende får man inte genom andras misslyckanden, utan genom egen handlingskraft. Utan den insikten riskerar partiet inte bara att förlora nästa val – vi riskerar att göra oss själva irrelevanta, skriver Anna Quarnström i debattartikeln.

Sjukvården viktigaste valfrågan

S ligger emellertid bra till i många opinionsmätningar, och Magdalena Andersson har höga förtroendesiffror.

En ny mätning bekräftar dock att välfärden är viktig för väljarna, rapporterar SR.

Enligt mätningen från Indikator Opinion har sjukvården dragit ifrån som den viktigaste valfrågan för väljarna.

21 procent anser att sjukvården är den viktigaste valfrågan, enligt undersökningen.

S rankas dock också som det bästa sjukvårdspartiet.

Den näst viktigaste valfrågan är lag och ordning, som hamnar på 16 procent.

Den frågan domineras av SD och M, rapporterar radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Varning om ryska stridsflyg – ”Nato kan inte svara”

2025 11 30

Forskare varnar om ryska stridsflygplan.

Ryska stridsflygplan har varit framgångsrika i kriget i Ukraina.

Fiender har skjutits ned från upp till 177 kilometers avstånd med jaktrobotar.

Nu varnar forskare för att många Natovapen inte kan matcha den ryska förmågan.

Stora ryska framgångar

Ryska defensiva jaktflygpatruller har varit anmärkningsvärt framgångsrika, rapporterar Iltalehti.

Forskare vid Royal United Services Institute menar att ryska jaktflygplan av modellen Sukhoi Su-35S har haft särskilt stora framgångar.

Det har hindrat Ukraina från att använda sina stridsflygplan nära frontlinjen i någon större utsträckning, enligt forskarna, med undantag för när man använder långdistansvapen.

Ryssland har ofta kunnat uppnå segrar i luften mot ukrainska stridsflygplan, även på långt avstånd. Jaktroboten Vympel R-37M har varit av stor betydelse för Ryssland, och ukrainska plan har kunnat skjutas ned från ett avstånd på upp till 177 kilometer.

LÄS OCKSÅ: "Trumps största brott hittills" - världen i gungning

Ryska förmågan utvecklas

Nu varnar forskarna för att Natoländer behöver se över sin egen förmåga.

– Enligt forskarna är detta (177 km) en betydligt längre sträcka än vad majoriteten av Natos luft-till-luft-vapen skulle klara av, rapporterar tidningen.

Ryssland har dock i stor utsträckning gynnats av att Ukrainas utrustning inte har haft effektiva radarvarningen, åtminstone när det gäller äldre stridsflygplan, enligt tidningen.

Nato har överlag en högre förmåga än Ryssland när det gäller luftstrid, ändå menar forskarna att många Natoländer måste se upp.

Ryssarna har också utvecklat sin Su-35S-flotta under kriget, menar de.

– Särskilt har bildkapaciteten hos syntetisk aperturradar (SAR) förbättrats både för målmålsökning och skadebedömning, rapporterar tidningen.

Förhandlar om fredsplan

Den ryska aggressiviteten fortsätter att skapa oro i världen, samtidigt som förhandlingar om den föreslagna fredsplanen pågår.

En ukrainsk delegation har nu rest till USA för att fortsätta förhandla om fredsplanen, rapporterar Kyiv Independent.

Volodymyr Zelenskyj säger sig vara hoppfull och menar att amerikanarna har visat tecken på konstruktivitet.

LÄS OCKSÅ: "Vad i helvete händer?!" - fullständigt kaos i rysk region

Foto: Anna Zvereva Wikimedia

Text: Redaktionen