Smittan ökar på flera håll i Sverige

2021 11 22

Antalet smittade har ökat rejält i Skåne och oroande signaler kommer även från Gävleborg

Det är inte bara antalet smittade som ökar utan även antalet som kräver sjukhusvård konstaterar SVT ikväll.

Nästan fördubbling

Det genomsnittliga antalet covidfall den senaste 7-dagarsperioden i Skåne var 71 för en månad sedan men har nu den senaste veckan ökat till 130 vilket motsvarar nästan en fördubbling konstaterar Region Skåne.

Många ovaccinerade kvar i samhället

Samtidigt har antalet covidpatienter som kräver sjukhusvård ökat till 43 och 5 patienter vårdas på intensiven enligt Skånes senaste lägesrapport, uppger SVT.

– Smittan finns kvar i samhället och vi har ett öppet och levande samhälle nu. Vi har en god vaccinationstäckning men det finns många ovaccinerade kvar i samhället som kan bli sjuka, säger Region Skånes smittskyddsläkare Eva Melander till SVT.

Yngre smittar mest

Coronastatistiken i Skåne visar att det är inte pensionärer eller personer över 50 år som står för smittspridningen utan det är istället åldersgruppen 10 – 50 år.

– De flesta som drabbas är fortfarande mellan 10 och 50 år och det är få som smittas bland de allra äldsta. Det är en generell ökning vi ser och vi ser ökningen i hela Skåne vilket tyder på att smittan tar sig fram i vårt samhälle lite mer nu, säger Eva Melander till SVT.

Även negativa signaler i Gävleborg

I Region Gävleborg larmar man nu också för att smittläget har förvärrats den senaste tiden i kommunerna Gävle, Sandviken, Ovanåker och Ljusdals kommun.

– Det handlar om flera klusterutbrott, säger Region Gävleborgs smittskyddsläkare Shah Jalal.

Regionen slår fast att smittspridningen i flera all kan kopplas till att barn och ungdomar ägnat sig åt olika fritidsaktiviteter under höstlovet.

Barnen smittar familjen

–När barn och unga har smittats så kanske de har smitta vidare i familjen. Jag är lite orolig över läget så klart. Det är fortsatt viktigt att stanna hemma vid symptom och testa sig för covid, säger Region Gävleborgs smittskyddsläkare som inte utesluter att lokala restriktioner kan komma att krävas om läget förvärras framöver.

Kan bli vaccinkrav på fler platser

Folkhälsomyndigheten förbereder nya restriktioner i Sverige. Den 1 december införs vaccinpass på inomhusevenemang och i nästa steg kan det bli dags för vaccinkrav även på restauranger, gym och museer rapporterar DN.

– Absolut, men vi vet inte när det kan bli aktuellt, säger statsepidemiolog Anders Tegnell till DN ikväll.

Foto: Region Kronoberg


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 17

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


Rusning från Sverige

2026 02 17

Det nya året har inletts med en ordentlig köldknäpp.

Det kyliga vädret väntas hålla i sig under de kommande veckorna.

– Vintervädret håller i sig större delen av denna vecka med minusgrader dagtid i så gott som hela landet, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg.

Rusning från Sverige

Det ovanligt kalla vädret får svenska folket att vända blicken mot varmare breddgrader.

Under den senaste månaden har resebokningarna ökat med hela 55 procent jämfört med samma period i fjol, rapporterar resebolaget Ving.

Enligt bolagets kommunikationschef Claes Pellvik uppvisar svenska folket ett historiskt högt intresse för att packa väskan och lämna Sverige.

– När både Kung Bore och Amors kärlekspilar är i farten märks det i bokningarna. Och ser man på väderleksrapporterna framåt så är det knappast några vårvindar i sikte. Svenskarna säkrar därför resor i rekordfart, från spontana sista minuten-resor till resor längre fram. Det bokas brett och snabbt och en tydlig trend är att allt fler även bokar utanför klassisk högsäsong, säger han och tillägger:

– Vi möter den ökade efterfrågan på senhösten genom att även i år förlänga säsongen till flera av Medelhavsdestinationerna till långt in i november.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget 

Semesterparadis i toppen

Det populäraste resmålet under vintern är Kanarieöarna, med Gran Canaria i spetsen. Trycket på resor till Thailand och Kap Verde är också högt.

Dessutom passar många redan nu på att boka in sommarsemestern. Antalet bokningar till resor under sommaren har ökat med 30 procent jämfört med samma period i fjol, uppger Ving.

– Skolloven är alltid de veckor på året som är mest eftertraktade och som bokas upp snabbast. Vi vet av erfarenhet att när man får tid tillsammans, som nu under sportloven, har familjer också möjlighet att prata ihop sig och planera kommande resor. Trycket är högt, så det gäller att inte avvakta för länge om man har önskemål om ett specifikt hotell eller avgång, säger Claes Pellvik.

LÄS OCKSÅ: En hel bransch går mot sin död 

Foto: TheDigitalWay

Text: Redaktionen