Smittan ökar – allt fler dör i Sverige

2024 10 16

Smittspridningen av covid-19 ökar i Sverige.

Under vecka 40 rapporterades 731 bekräftade fall av viruset, enligt Folkhälsomyndigheten.

Det är en ökning med fyra procent jämfört med föregående vecka.

Nu ökar även dödligheten bland de som smittats.

Under vecka 39 avled 59 personer och under vecka 40 har 49 personer hittills rapporterats avlidna, enligt Folkhälsomyndighetens statistik.

Statsepidemiolog Magnus Gisslén kommenterar siffrorna i TV4:s Nyhetsmorgon.

– Vi ser en ökad dödlighet i covid, särskilt under höst och vinter, säger han.

Kommer öka

Smittspridningen förväntas öka ytterligare de närmaste månaderna.

– Vi väntar oss en ökning av både covid- och influensafall under hösten och vintern, och det är viktigt att vara förberedd med vaccinationsskydd, framhåller Magnus Gisslén.

Uppmaningen: Vaccinera er direkt

Höstens vaccinationer mot covid-19 och säsongsinfluensan inleddes under gårdagen, den 15 oktober.

Personer som är 65 år och äldre och personer som tillhör en riskgrupp rekommenderas att ta vaccinen.

– Vi vet att vaccination ger ett bra skydd mot allvarlig sjukdom. Om personer som omfattas av rekommendationen vaccinerar sig direkt när möjligheten ges, räcker skyddet under den period när smittspridningen brukar vara som störst, säger Tina Crafoord, enhetschef på Folkhälsomyndigheten, i ett uttalande.

De allra flesta kan ta båda vaccinerna samtidigt med en dos i vardera arm. Ett fullgott skydd mot båda virusen uppnås inom drygt två veckor.

– En hög och jämn vaccinationstäckning är oerhört viktigt. Även om förutsättningarna ser olika ut i regionerna, kan man dra nytta av varandras erfarenheter i arbetet med att nå ut till de grupper som rekommenderas vaccination, säger Tina Crafoord.

De måste betala

De som är yngre än 65 år och inte tillhör någon riskgrupp kan också vaccinera sig mot influensa och covid-19. De kan boka tid på vårdcentraler och privata vaccinationsbyråer från och med 15 november. Personer som tillhör gruppen får betala kostnaden för egen hand.

Foto: Oscar Segerström Karolinska Sjukhuset

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen