SMHI:s besked – sommaren kan bli extrem

2023 06 07

Sommaren 2023 kan bli lika extrem som rekordsommaren 2018.

Den bedömningen går SMHI ut med i dag, onsdag.

Enligt väderinstitutet kommer årets sommar att bli varm och torr.

Det finns dessutom indikationer som tyder på att sommaren kan bli lika extrem som 2018 – den varmaste sommaren i modern tid i Sverige.

Under sommaren 2018 upplevde hela landet varmare temperaturer än vanligt. Högsommarvärmen ledde till en utbredd torka och massiva skogsbränder.

Flera tecken 

Det finns flera tecken som tyder på att sommaren 2023 går i samma riktning.

–  I år ser man att vi har en ”El Niño”, och det hade vi även 2018. När man gör de här undersökningarna tittar man på storskaliga vädersystem, säger SMHI:s meteorolog Marie Staerk till DN.

– Även om det inte är en säker nederbördsprognos så visar det tendenser till att det kan bli en sommar med mindre regn i stora delar av norra Europa, fortsätter hon.

Fakta El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år. 

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

”Absolut större sannolikhet”

Albin Torsson, meteorolog på SMHI, gör en likande bedömning som sin kollega Maria Staerk.

– Det finns absolut större sannolikhet att det kommer att bli en torrare sommar än normalt, säger han till P4 Göteborg.

"Större risk"

Vidare berättar meteorologen att det varit hälften så mycket nederbörd i maj jämfört med hur det brukar vara under årets femte månad.

Det behöver inte betyda att sommaren kommer att bli extra varm, men risken eller chansen för att det blir så är större än vanligt. 

– Värmen är svår att dra exakta slutsatser om. Men att det blir torrare innebär såklart att det finns en större risk för högtryck, säger Albin Torsson till P4 Göteborg.

Sommaren 2018

Under den rekordvarma sommaren 2018 skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

Foto: J. Ferlic resp T. Sergej 

Text: Redaktionen


JUST NU: Två personer har hittats döda

2025 07 08

Två personer har påträffats avlidna i Gällivare kommun.

Personerna har hittats döda i en bostad.

En förundersökning om mord har inletts. Detta för att polisen ska kunna vidta de utredningsåtgärder som krävs.

Det råder dock oklara omständigheter kring händelsen.

– Inledningsvis är omständigheterna kring de två dödsfallen oklara så polis arbetar för att reda ut dem, framhåller polisen i ett uttalande.

I nuläget finns det inte någon misstänkt.

Tekniker på plats

Anhöriga är underrättade om dödsfallen.

Polisens tekniker har undersökt bostaden och en rättsmedicinsk undersökning av de avlidna ska utföras.

– I väntan på resultatet av den finns inte mer information att lämna, uppger polisen.

Ytterligare dödsfall

Under tisdagen rapporterar polisen om ytterligare ett dödsfall.

En man har hittats avliden i vattnet i Pajala.

– Finsk polis har tidigare sökt en man som anmälts försvunnen i området. Den avlidna personen är med stor sannolikhet den försvunne mannen, framhåller polisen.

Mannens anhöriga är underrättade.

Polisen misstänker inget brott.

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Hotelljätte slopar frukost – ingår inte längre i priset

2025 07 08

Nordens största hotellkedja slopar frukosten i det vanliga hotellpriset.

Från och med i år kommer frukosten inte att ingå när du bokar en natt på Scandic.

Det har hotelljätten bestämt.

Istället kommer gästen framöver att behöva betala en separat avgift för att få ta del av frukosten, rapporterar SVT.

Scandic själv kallar det för en "flexibel" lösning som “skräddarsyr upplevelsen efter önskemål”.

– Man kan lägga till frukost i bokningen, välja att ta med sig något litet att äta eller helt avstå från frukost. Valet kan göras före ankomst eller på hotellet, säger Johanna Uimonen, som jobbar som kommunikationschef för Scandic Finland, till tv-kanalen.

Bryter tradition

Frågan är av känslig karaktär.

I Norden har det länge varit praxis att frukosten ska ingå i hotellnattspriset och många ser det som en självklar del av upplevelsen.

Just Scandic har dessutom länge slagit sig för bröstet för just sin rikliga frukostbuffé.

– Hotellfrukosten är någonting utöver den vanliga hemmafrukosten, framhåller hotelljätten på sin hemsida.

"Bye bye Scandic"

Nyheten möts av blandade reaktioner. En del turister som SVT talat med på stan är för att frukosten ska ingå i priset, andra är emot. Det kan till exempel vara att besökaren hellre ändå äter frukost någon annanstans.

På sociala medier har frukoststoppet redan skapat reaktioner.

– Bye bye Scandic, uttrycker en användare på X som noterat Scandics förändring.

LÄS MER: Ryska turister erbjuds oväntad resa – prislappen: 28 000 kronor

"Positivt gensvar"

Scandic förklarar att hotellkedjan har testat förändringen på flera hotell. Enligt företaget har återkopplingen varit positiv.

Hotellbjässen beskriver sig själv som en “pionjär” som driver utvecklingen av hotellbranschen. 

SVT framhäver att det nya beskedet kan äventyra den nordiska traditionen om inkluderad frukost i priset. 

Fakta Scandic

  • Grundades 1961
  • Nordens största hotelloperatör
  • Omkring 280 hotell i sex länder
  • Nordens största geografiska räckvidd
  • Över 19 000 anställda

Källa: Scandic

Foto: J. Żerdzicki

Text: Redaktionen