18 maj 26

SMHI:s besked – sommaren kan bli extrem

2023 06 07

Sommaren 2023 kan bli lika extrem som rekordsommaren 2018.

Den bedömningen går SMHI ut med i dag, onsdag.

Enligt väderinstitutet kommer årets sommar att bli varm och torr.

Det finns dessutom indikationer som tyder på att sommaren kan bli lika extrem som 2018 – den varmaste sommaren i modern tid i Sverige.

Under sommaren 2018 upplevde hela landet varmare temperaturer än vanligt. Högsommarvärmen ledde till en utbredd torka och massiva skogsbränder.

Flera tecken 

Det finns flera tecken som tyder på att sommaren 2023 går i samma riktning.

–  I år ser man att vi har en ”El Niño”, och det hade vi även 2018. När man gör de här undersökningarna tittar man på storskaliga vädersystem, säger SMHI:s meteorolog Marie Staerk till DN.

– Även om det inte är en säker nederbördsprognos så visar det tendenser till att det kan bli en sommar med mindre regn i stora delar av norra Europa, fortsätter hon.

Fakta El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år. 

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

”Absolut större sannolikhet”

Albin Torsson, meteorolog på SMHI, gör en likande bedömning som sin kollega Maria Staerk.

– Det finns absolut större sannolikhet att det kommer att bli en torrare sommar än normalt, säger han till P4 Göteborg.

"Större risk"

Vidare berättar meteorologen att det varit hälften så mycket nederbörd i maj jämfört med hur det brukar vara under årets femte månad.

Det behöver inte betyda att sommaren kommer att bli extra varm, men risken eller chansen för att det blir så är större än vanligt. 

– Värmen är svår att dra exakta slutsatser om. Men att det blir torrare innebär såklart att det finns en större risk för högtryck, säger Albin Torsson till P4 Göteborg.

Sommaren 2018

Under den rekordvarma sommaren 2018 skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

Foto: J. Ferlic resp T. Sergej 

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 17

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen