SMHI varnar – nytt snöfall i morgon torsdag

2024 04 03

Konsekvenserna av tisdagens tunga snöfall är fortfarande högst närvarande.

På E4 utanför Jönköping har mängder med personer tvingats spendera natten i sina bilar.

Kommunen vädjar till folk att stanna hemma efter att gårdagens oväder orsakat flera svåra olyckor, bland annat på motorvägen.

– Vi vill vädja till folk att inte ge sig ut i morgontrafiken om man inte absolut måste. Det är fortfarande stopp i norrgående riktning på E4. Vi har god kontakt med människor som fortfarande sitter fast och de flesta håller ut, säger Göran Melin, biträdande räddningschef i Jönköpings kommun.

Mer snö imorgon

Och mer snö är på ingång.

Framåt onsdagskvällen rör sig ett nytt snöfallområde med tung och blöt snö in över södra Sverige vilket kommer att få effekter för torsdagen, varnar SMHI.

– Imorgon kommer ett nytt snöfallsområde in över Götaland och västra Svealand, framhåller väderinstitutet i en kommentar.

– Från sena eftermiddagen eller kvällen över södra Götaland och Gotland övergår snöfallet i regn, då mildare luft drar in med sydostliga vindar.

Minst sex län drabbas

Enligt SMHI:s väderkartor är minst sex län i södra delen av landet i riskzonen. Det rör sig om följande regioner:

- Kalmar län

- Jönköpings län

- Västra Götalands län

- Värmlands län

- Örebro län

- Hallands län

"Tung blötsnö"

Några formella varningar är på onsdagsmorgonen inte utlysta för torsdagen.

– Det är inte samma mängder som föll igår, men det kan nog komma nästan ytterligare en decimeter under morgondagen, säger SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen till Sveriges Radio.

– Den här gången övergår det i regn så det kan nog bli ganska slaskigt imorgon kväll, men dessförinnan alltså nästan en decimeter tung blötsnö.

Tio olyckor

Under onsdagsmorgonen har minst tio olyckor ägt rum i södra Sverige.

Värst är som sagt situationen i och kring Jönköping där E4 passerar och där köerna i norrgående riktning stor fortsatt stilla.

– Det finns ännu ingen prognos för när alla kan vara loss från kön, men självklart vill vi lösa det så snart som möjligt, säger Göran Melin.

Foto: A Balashevsky

Text. Redaktionen


JUST NU: Pinsamt besked för Lavrov – det blev helt fel

2025 07 18

För ett par veckor sedan sträckte Nordkorea ut handen till ryska turister.

Diktaturen öppnade en exklusiv badort med  plats för 20 000 gäster för att locka resenärer från Ryssland.

Kim Jong-un beskrev själv invigningen som “en av årets största framgångar”.

– Jag är säker på att ryska turister kommer att bli allt mer ivriga att komma hit, sade Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov när han nyligen var på besök i Nordkorea, enligt Euronews.

Blev tvärtom

Den kommentaren åldrades inte väl.

Bara veckor efter invigningen har Nordkorea stoppat inresor för utländska besökare till den nya badorten, rapporterar samma kanal med hänvisning till den statliga turistbyrån DPR Korea Tour.

Varför utländska turister stoppas framgår inte.

Analytiker menar dock att det mycket väl kan bero på en rysk nyhetsartikel som fått spridning den senaste tiden. I den antyddes att lokala nordkoreaner på badorten verkade ha skickats dit av myndigheterna snarare än vara genuina semesterfirare.

En faktor som bedöms ha avskräckt ryssarna och fått Nordkorea att dra tillbaka sin gästfrihet.

– Den nordkoreanska regeringen tros ha bestämt sig för att den skulle möta vissa negativa konsekvenser om den öppnade platsen för utlänningar, säger Oh Gyeong-seob från Korea Institute for National Unification i Seoul, till Euronews.

LÄS MER: Ryska banker desperata – vädjar om hjälp

Folk vill inte resa dit

Att det är långt, krångligt och dyrt att ta sig till Nordkorea kan också ha bidragit till att svårigheter att locka ryska turister, vilket i sin tur kan ha fått diktaturen att stänga ned möjligheten helt.

Men beslutet är sannolikt tillfälligt, tror flera experter.

– Om utländska turister inte tillåts komma in på platsen kommer inga ryska rubel, kinesiska yuan eller dollar att komma in. Då kan Nordkorea inte gå i balans och måste stänga ner resorten, säger Ahn Chan-il, chef för World Institute for North Korean Studies.

LÄS MER: Ryssland kan tvingas till desperat försäljning – “behöver allt”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för massivt regn i sex län

2025 07 18

SMHI går ut med gul varning för skyfallsliknande regn.

Massivt regn är att vänta i eftermiddag och ikväll.

Det handlar om kraftiga skurar som lokalt kan leda till stora regnmängder med kort varsel och översvämningar som följd.

Under eftermiddagen och kvällen på flera platser regn- och åskskurar som kan bli kraftiga och lokalt ge stora regnmängder på kort tid, upp mot 30-50 millimeter, varnar SMHI.

Stora lokala variationer väntas och exakt vart de största mängderna hamnar är svårbedömt.

Sex län löper störst risk

Varningen gäller från och med klockan 15 i eftermiddag. Den ligger tills vidare kvar fram till klockan 23 ikväll.

Totalt omfattas delar av sex län av varningen.

- Skåne

- Blekinge

- Kronoberg

- Halland

- Västra Götaland

- Jönköping

LÄS MER: Höstfenomen slår till i Sverige – mitt i sommarvädret

Uppmanar allmänheten

SMHI uppmanar att se över källare och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem, framhåller väderinstitutet.

Foto: A. Bingol

Text: Redaktionen