SMHI varnar för storm – i dag fredag

2024 02 23

Det kommer att blåsa mycket kraftigt i delar av Götaland under fredagen.

Ovädret väntas dra in i samband med ett nytt intensivt lågtryck på Norska havet och ge ännu mer nederbörd efter flera dagar med snö och regn över Sverige.

– Då väntas något större mängder och även blåsigt väder, framhåller Emma Rosengren, meteorolog på SMHI, i en kommentar.

Kan bli storm

Enligt väderinstitutet föreligger det även stor risk för storm på flera håll i södra halvan av landet. 

Bland annat tycks ovädret slå särskilt hårt mot Värmland.

– Det är ett djupt lågtryck som drar och det kan bli storm, säger Viktor Bergman, också meteorolog på SMHI, till Sveriges Radio.

Inför fredagen har också SMHI utfärdat flera formella varningar av gul karaktär, den första av tre nivåer, i flera län.

Det gäller norra Vänerlandskapen norrut till och med sydvästligaste Dalarna, Västra Götaland och delar av Halland.

Syd- och västkusten

En annan del av landet som behöver konfronteras med busvädret är Skåne.

– Vi talar om mycket hårda vindbyar, till och med stormbyar på över 25 meter per sekund, säger jourhavande meteorolog Moa Hallberg från SMHI till Sydsvenskan.

SMHI:s stormprognos för stöd även av flera andra vädertjänster – som flaggar för att det är bra många fler områden än just Värmland som ska regna med kraftigt blåsigt väder under fredagen.

– I söder väntas regn med soliga stunder. Det blir även här blåsigt med hårda eller delvis mycket hårda vindbyar, rapporterar exempelvis SVT Väder och tillägger:

– Vid syd- och västkusten är det risk för stormbyar.

Lugnar ned sig till helgen

Den hårda vinden blir dock relativt kortvarig och redan till helgen lugnar vädret ned sig igen.

Varierat väder över hela landet är då att vänta, enligt SMHI.

– Lågtrycket rör sig under helgen sakta norrut längs norska kusten och berör tidvis västra delarna av Norrland med snöbyar, förklarar Emma Rosengren.

Hon tillägger:

– I söder kan mindre nederbördsområden passera och då eventuellt med inslag av snö. Mildluften från fredagen trycks vidare öster om landet och temperaturen sjunker något igen.

Text: Redaktionen


JUST NU: 20 000 tyskar evakueras

2025 06 04

Flera byggnader i centrala Köln evakueras.

Evakueringsordern har utfärdats efter att tre bomber från andra världskriget hittats i den tyska staden.

Enligt tyska medier rör det sig om den största evakueringsordern i Köln sedan kriget slutade för 80 år sedan. Totalt kommer cirka 20 000 personer att evakueras.

– Det evakuerade området omfattar hela den gamla delen av staden, 58 hotell, tre broar över Rhen, rådhuset, järnvägsstationen i distriktet Deutz, ett sjukhus och två vårdcentraler, rapporterar DW.

Bombtekniker har anlänt till området för att desarmera bomberna.  

Amerikanska bomber

Bomberna som identifierats är amerikanska.

Det rör sig om tre rejäla sprängladdningar. Två av bomberna väger 90 kilo och den tredje 45 kilo.  

Händelsen är unik i sin storlek, men upptäckter av bomber är inte ovanligt i Köln. Staden var ett av de främsta målen för de allierade bombflygplanen under andra världskriget.

Bland annat riktade det brittiska flygvapnet, Royal Air Force, in sig på Köln i sitt första "tusenplansanfall" mot en tysk stad natten till den 31 maj 1942. Då släpptes 1 455 ton bomber, vilket ledde till att tusentals byggnader förstördes eller skadades.

Många bomber exploderade inte

De allierade uppges ha släppt över fem miljoner bomber över Tyskland under kriget. En av tio exploderade inte, vilket förklarar de fortsatta fynden av bomber i tyska städer.

I snitt hittas 5 000 odetonerade sprängladdningar årligen, rapporterar den tyska tidningen Der Spiegel.

Vid flera upptäckter måste tusentals människor evakueras.

År 2020 evakuerades omkring 13 000 människor från Gallus i tyska Frankfurt efter att en bomb från andra världskriget hittats på en byggarbetsplats.

Den största evakueringen genomfördes 2017 i Frankfurt.

Då evakuerades 65 000 människor efter att en brittisk bomb på 1,4 ton hittats i staden.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Europavärme på väg mot Sverige – då smäller det

2025 06 04

En ny värmebölja slår mot Spanien och stora delar av södra Europa.

Under de kommande dagarna väntas temperaturen stiga upp till svindlande 42 grader i södra Spanien.

Det visar en färsk prognos från det meteorologiska institutet European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF).

Enligt prognosen kommer de höga temperaturerna att hålla i sig i flera dagar. Stora delar av Spanien och Portugal kan räkna med temperaturer på omkring 40 grader. Även Grekland och Italien kommer att uppleva temperaturer som närmar sig 40-strecket under de kommande dagarna.

Sverige kan påverkas

Enligt vädertjänsten Klart kan även Sverige påverkas av värmeböljan. Redan nästa helg kan värmen komma till Sverige.

Det framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i en kommentar till Aftonbladet.

– Vi skulle eventuellt kunna ta få ta del av den här sydeuropeiska värmen till nästa helg, men det kan komma att ändras så klart, säger han till tidningen.

– Den första perioden av juni är lite kallar och blötare i Sverige, men sen har vi sett att vi kan gå mot en betydligt varmare och torrare period i slutet av juni.

LÄS MER: "Århundradets sommar” på väg – då kommer värmen till Sverige

Varmaste åren någonsin

De senaste åren har länder vid Medelhavet drabbats av intensivare värmeböljor än vanligt. Spanien har upplevt sina tre varmaste år någonsin, vilket har lett till en utbredd torka och dåliga skördar.

Värmeböljorna utgör också en direkt hälsorisk för människor, vilket bland annat människorättsorganisationen Röda Korset uppmärksammar.

– Värmeböljor blir allt vanligare och blir värre på grund av klimatförändringarna. Tyvärr har vi sett fall redan i år av den tragiska påverkan höga temperaturer kan ha på människors liv, säger William Spencer, produktchef för klimat och första hjälpen vid brittiska Röda Korset, till Mirror.

LÄS MER: Extremt väderfenomen på väg till Sverige – "aldrig upplevt förut"

Forskare slår larm

Enligt Klart varnar forskare i synnerhet för tre allvarliga följder av allt intensivare värmeböljor:

- Vattenbrist och torka: Klimatförändringarna förvärrar dessa fenomen genom att öka både temperaturer och torrperioder, vilket snabbare urholkar redan begränsade vattenresurser i vissa regioner. Högre avdunstning i kombination med minskad nederbörd hotar dricksvattenförsörjning och jordbruk.

- Hälsorisker: Tidiga värmeböljor under våren kan vara extra farliga eftersom människor och djur inte hunnit vänja sig. Särskilt utsatta är riskgrupper som äldre, barn och kroniskt sjuka.

- Matförsörjning: Jordbruk och livsmedelsproduktion påverkas negativt - grödor kan förstöras av extrem värme och torka, vilket hotar matförsörjningen i regioner som redan är utsatta.

Foto: A. Maria

Text: Redaktionen