SMHI varnar för storm

2023 10 13

Det har blåst kraftigt på flera håll i södra Sverige under hela veckan.

Tidigare i veckan gick SMHI ut med en gul varning för hårda vindar och risk för översvämningar i Skåne, Halland och Västra Götaland.

I flera områden ställdes tågtrafiken in med anledning av det svåra ovädret.

Nu varnar SMHI för att vinden kommer att bli ännu värre under helgen.

– Över södra halvan av landet blir det rejält blåsigt med regnskurar och och över Gotland och södra Svealand hårda eller mycket hårda västliga vindbyar, framhåller SMHI:s meteorolog Max Schildt i en kommentar på väderinstitutets hemsida.

Risk för storm

Värst bli vinden på västkusten, precis som det varit under veckan.

SMHI varnar till och med för att det finns risk för storm på flera håll i dessa områden på lördagen.

– Vindbyarna kan nå stormstyrka, 25 meter per sekund, framhåller Max Schildt i prognosen inför helgen.

Först under söndagen kommer blåsten i söder att avta och röra sig upp mot nordvästra delen av Sverige.

Samtidigt förväntas temperaturerna sjunka i södra Götaland.

"Ymnigt snöfall"

Det råder för närvarande stora temperaturkontraster i landet, enligt SMHI.

Från nollgradigt längst upp i norr till drygt tio grader för de sydliga delarna av riket.

Parallellt med regn och blåst i söder kan också  mellersta och norra Sverige räkna med snö.

– Under lördagen har de två vädersystemen bakats ihop till ett djupt lågtryck över landet, informerar Max Schildt.

– Över norra Jämtland, Ångermanland och norra Norrland övergår regnet alltmer i ymnigt snöfall. Detta dessutom i kombination med friska ostliga vindar med hårda vindbyar.

Blåsigt även i norr

På söndagen mattas snöfallet och regnet av och rör sig med lågtrycket efterhand österut.

Men också i norra Sverige bör man vara beredda på att det kan blåsa ordentligt.

– Det följs även här av nordvästlig vind, vilket för in snöbyar i fjällen, betonar SMHI.

– Till på måndag ligger vi kvar i nostvästvinden över landet och främst i fjällen drar det in byar av snö från Norska Havet.

Foto: K. Vilaysing

Text: Redaktionen


27 nov 2025

JUST NU: Teliakunder måste signera avtal – är inte tillåtet

2025 11 27

Råd & Röns årliga skamlista är här.

Det är listan inget företag vill hamna på.

Varje år samlar konsumenttidningen Råd & Rön in klagomålen från svenska konsumenter och konstaterar vilka som är de mest kritiserade företagen.

I år finns flera fyra mobiloperatörer på listan: Telia, Tele2, Telenor och Tre som samlat på sig hundratals anmälningar från ilskna kunder.

Tvingas skriva på otillåtet avtal

När det gäller Telia handlar klagomålen om att kunder upplever sig lurade av abonnemang som lovar att vara fria från bindningstid – men som sedan inte är det.

Det har också inkommit anmälningar om ett pris i erbjudandet medan det var ett annat i orderbekräftelsen samt att telefonförsäljare lovat priser som inte motsvaras i verkligheten.

Dessutom har kunder behövt skriva på otillåtna avtal.

Telia bryter också mot de regler som finns kring skriftlighetskravet, till exempel har konsumenter blivit ombedda att signera avtal under pågående samtal, vilket inte är tillåtet, framhäver Råd & Rön.

Svarar: färre anmälningar

Telia har svarat på kritiken.

Mobiljättens presschef Roikja Rafii understryker i ett svar till Råd & Rön att “Telia är ett av Sveriges största företag och att företaget i förhållande till sin storlek har få anmälningar”. 

Enligt företaget har anmälningarna, som i skamlistan uppgått till 203 stycken, dessutom sjunkit de senaste åren.

– Hon säger att företaget arbetar med tät uppföljning, kontinuerlig utbildning och kundundersökningar för att säljsamtalen ska hålla god kvalitet och kunderna vara nöjda, skriver Råd & Rön.

LÄS MER: Här är ”sämsta” företaget i hela Sverige – 2 miljoner är kunder

Bad om ursäkt

Ett klagomål på Telia som fått medial uppmärksamhet den senaste dagarna var när pensionären Stig Nilsson i Sunne ville avsluta ett sportpaket men istället tecknades upp på två andra tjänster, som han inte var ute efter. Tjänsterna hade två års bindningstid och skulle kosta honom 15 000 kronor, rapporterar NWT.

Men Telia backade efter att Stigs barnbarn skällt ut företaget.

De bad om ursäkt, skyllde på säljaren och förklarade att det hade blivit ett missförstånd och att det absolut visst skulle gå att ta bort tjänsterna. Så lät det inte de tre första gångerna som vi ringde, säger barnbarnet Ebba Nilsson till NWT.

Förutom mobiljättarna finns även företaget Bättre hälsa, Bianca Ingrosso, CVneed, Hälsoutvärdering, Pernilla Wahlgren och Bilsvaret på Skamlistan.

Listan toppas dock av Termination Experts, som erbjuder sig att säga upp abonnemang och avtal på olika tjänster, med över tusen anmälningar.

LÄS MER: Populär julmat rusar i pris – 1 200 procent dyrare

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


Republikaner slår bakut mot Trump: “Allvarliga problem”

2025 11 27

Republikanska partikamrater går till ovanligt och hårt angrepp mot USA:s president Donald Trump.

Den föreslagna fredsplanen som är det senaste amerikanska försöket att ordna fred mellan Ryssland och Ukraina har fått skarp kritik för att gå Moskvas ärenden.

Nu ansluter sig ett flertal republikanska kongressledamöter till kritiken.

Ett anmärkningsvärt motstånd, konstaterar Reuters som skriver att angreppen är “en skarp avvikelse för ett parti som har anslutit sig till nästan alla Trumps initiativ”.

– Denna så kallade “fredsplan” har allvarliga problem, och jag är mycket skeptisk till att den kommer att uppnå fred, säger senatorn Roger Wicker, republikansk ordförande för senatens försvarsutskott, enligt nyhetsbyrån.

"Ge honom sparken"

Don Bacon, republikansk ledamot i USA:s representanthus, tillhör också kritikerna som nu har bestämt sig för att tala högt om missnöjet med “fredsplanen”.

Han pekar ut Steve Witkoff, USA:s sändebud i förhandlingarna med Ryssland, som opålitlig och någon som borde få sparken.

– För dem som motsätter sig den ryska invasionen och vill se Ukraina segra som ett suveränt och demokratiskt land är det tydligt att Witkoff helt och hållet stödjer ryssarna. Han kan inte litas på att leda dessa förhandlingar. Skulle en rysk betald agent göra mindre än han gör? Han borde avskedas, framhåller Bacon på X.

LÄS MER: Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

"Katastrofalt"

Även ledamoten Brian Fitzpatrick och veteranen Mitch McConell, tidigare republikansk senatsledare, går fram med kritik. Den senare uppmanar Trump att skaffa nya rådgivare.

– Att belöna rysk slakt skulle vara katastrofalt för USA:s intressen, säger han enligt Reuters.

Trumps närmaste krets har noterat kritiken.

Vicepresident JD Vance kallar McConnells attack för “löjlig”. Donald Trump Jr, presidentens son, har också gått ut till sin fars försvar och kallat republikanen för “bitter”.

– Men attackerna från medlemmar i Trumps eget parti, tillsammans med de senaste politiska motvindarna, kan signalera ett större problem för administrationen, framhåller analytiker enligt Reuters.

LÄS MER: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Foto: National Center for Advancing Translational Sciences resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen