JUST NU: SMHI varnar för storm

2023 02 16

SMHI varnar för storm i flera delar av Sverige under fredagen och lördagen.

Stormen Otto är på väg till Sverige.

Starka vindar väntas längst västkusten, från Helsingborg till Marstrand.

– Nedfallna träd kan skapa stora problem både i trafiken och för elförsörjningen, säger Mikael Luhr, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Flera områden drabbas

SMHI  har utfärdat en orange varning för följande områden:

- Nordvästra Skåne

- Sydvästra Kronoberg

- Västra Halland

- Sydvästra Bohuslän

Väderinstitutet varnar för rejäla stormvindar.

– Under fredag kväll och natten till lördag kan det bli rejält blåsigt med västliga stormvindar, vilket bland annat kan leda till fallande träd och risk för skador på egendom, framhåller SMHI.

Flera städer

Följande städer ligger i farozonen:  

- Ängelholm

- Laholm

- Halmstad

- Falkenberg

- Varberg

- Göteborg

Elbortfall och flygande föremål

Städerna och närliggande områden kan drabbas på följande vis, enligt SMHI:

- Mycket begränsad framkomlighet på vägar på grund av nedfallna träd.

- Förseningar inom buss-, tåg-, flyg- och färjetrafiken samt inställda avgångar.

- Sannolikt elbortfall i områden med luftburna elledningar, vilket även påverkar mobila nät för telekommunikationer.

- Skador på byggnader och risk för flygande föremål.

- Omfattande skogsskador.

Två dagar

Stormvindarna beräknas hålla i sig från fredag klockan 09 till lördag klockan 23.

SMHI har även utfärdat en orange varning för storm över  Skagerrak och Kattegatt.

Inställda tåg

Inför det stundande ovädret har Trafikverket i Skåne redan meddelat att flera tåglinjer ställs in, rapporterar P4 Malmöhus.

– Från fredag eftermiddag/kväll och fram till ungefär lunchtid på lördag väntas stoppet vara på flera av sträckorna, rapporterar radiokanalen.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Norskt besked till Trump – om Nobelpriset

2026 01 11

Donald Trump får nu ett svar angående Nobels fredspris.

USA:s president Donald Trump har inte gjort någon hemlighet av att han vill ha Nobels fredspris.

Men fredspriset 2025 gick istället till Venezuelas oppositionsledare María Corina Machado, som emellertid har öppnat för att dela priset med Trump.

Nu uttalar sig den norska Nobelkommittén och Nobelinstitutet i frågan.

”Det vore en stor ära”

Tidigare i veckan fick Machado en direkt fråga av Fox News om hon hade erbjudit sig att lämna över priset till Trump.

– Tja, det har inte hänt än... Men jag skulle verkligen personligen vilja berätta för honom att vi – det venezuelanska folket, för det här är ett pris för det venezuelanska folket – helt klart vill ge det till honom, dela det med honom, sade Machado till kanalen.

Donald Trump har därefter bekräftat att han gärna skulle ta emot priset om Machado skänkte det till honom.

– Jag har hört att hon vill göra det. Det vore en stor ära, säger Trump, enligt NBC News.

Men nu ger norska Nobelkommittén och Nobelinstitutet ett besked i frågan.

LÄS OCKSÅ: USA gör en kovändning - "Ryssland kan få allt de behöver av oss"

Besked från Norge

Det norska beskedet är att fredspristagaren inte kan välja att dela priset med någon annan, åtminstone inte formellt.

– Norska Nobelkommittén och Norska Nobelinstitutet får ett antal förfrågningar om kommentarer gällande huruvida en Nobelfredspristagares status är bestående, skriver de på sin hemsida.

– Fakta är tydliga och väl etablerade. När ett Nobelpris väl har tillkännagivits kan det inte återkallas, delas eller överföras till andra, enligt Nobelkommittén och Nobelinstitutet.

Ingenting kommer alltså kunna ändra på att María Corina Machado, inte Donald Trump, är Nobels fredspristagare 2025.

– Beslutet är slutgiltigt och gäller för all framtid, enligt uttalandet.

”Hon borde inte ha vunnit det”

Donald Trump anser emellertid att han förtjänar Nobels fredspris, och hävdar att han har skapat fred i en lång rad länder.

Det har till och med spekulerats i att beslutet att inte låta Machado ta över styret i Venezuela påverkades av Trumps besvikelse över att Machado vann fredspriset istället för han.

Trump förnekar detta, men bekräftar samtidigt sin besvikelse gällande Nobelpriset.

– Hon borde inte ha vunnit det, säger Trump, enligt NBC News.

– Men nej, det har inget med mitt beslut att göra, tillägger den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Lettland kallar till akut nödlägesmöte - "Eskalation"

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Anastacia Dvi

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen