JUST NU: SMHI varnar för snöoväder

2022 12 07

SMHI har utfärdat en gul varning inför morgondagen.

 Varningen gäller tre län.

Delar av Västerbottens läns kustland, södra halvan av Västra Götalands län samt norra delen av Hallands län riskerar att drabbas av stråk med snöbyar som kan vara mycket kraftiga och ge 5-15 cm snö på kort tid.

– Stora lokala variationer i snömängd väntas, uppger väderinstitutet.

Fem städer i farozonen 

Enligt SMHI:s prognos löper fem städer extra stor risk att drabbas av ovädret:

- Borås

- Göteborg 

- Uddevalla 

- Trollhättan 

- Skellefteå 

Kommer påverka trafiken

SMHI framhåller att det kraftiga snöfallet riskerar att påverka trafiken och elförsörjningen i de utpekade områdena.

Väderinstitutet går ut med följande varningar:

- Trafiken går långsammare på grund av halka, snömodd, dålig sikt och snörök.

- Begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

- Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar.

- Områden med luftburna elledningar kan påverkas och vid en temperatur nära noll grader ge störningar i el- och teleförsörjningen.

Lågtryck över Sverige

I början av veckan drog ett lågtryck in över Sverige.

Minusgraderna har brett ut sig över landet efter en mild höst.

– Det har varit säsongslägsta i landets mellersta delar. Minus 22 grader. Det är riktigt kallt på det allra flesta håll. I Jämtlandsfjällen så kommer det att snöa kraftigt under dagen. Vi har också lite snö som passerar över Götaland, säger meteorologen Josefine Bergstedt till Expressen.

Hon tillägger att det kommer att dra in ett mer sammanhängande snöområde över Norrland under torsdagen. Övriga Sverige kan förvänta sig ett splittrat snöfall.

– Under helgen kommer det också att vara ganska mycket moln. Det kommer att vara fortsatt riktigt kallt med minusgrader i hela landet dagtid och ner mot tvåsiffriga minusgrader under natten, säger Josefine Bergstedt till tidningen och understryker att kylan är här för att stanna.

– Kylan ser ut att hålla i sig och det ser ut att bli ännu kallare framemot mitten av nästa vecka. Det är kallare än vad det brukar vara i december. Det är ungefär mellan 2–6 grader under det normala just nu och det kommer att vara det även de kommande dygnen.

Foto: Snyder Fire Dept

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen


Åskoväder i halva Sverige – då drar det igång

2026 06 19

Kraftig åska och regn är att vänta i stora delar av landet under helgen.

Det blir en paus i det fina sommarvädret nu i helgen.

SMHI har gått ut med gula varningar för åskoväder som täcker halva Sverige.

På lördagseftermiddagen väntas ovädret dra igång – men i västra Götaland och sydvästra Svealand har en varning utfärdats redan från morgonen.

SMHI varnar

SMHI har utfärdat gula varningar som gäller:

- Östra Götaland, östra Svealand och sydöstra Norrland (12.00-22.00)

- Västra Götaland och sydvästra Svealand (08.00-18.00)

- Sydöstra Götaland och Öland (17.00-23.00)

- Delar av mellersta Norrland (16.00-23.00)

På vädermyndighetens hemsida har ett område motsvarande mer än halva landets yta gulmarkerats.

Ordentligt oväder

Det är ett ordentligt oväder som ser ut att dra in.

– Under lördag eftermiddag och kväll bildas regnskurar med risk för kraftig åska, framhåller SMHI om varningen som berör östra Götaland, östra Svealand samt sydöstra Norrland.

– I samband med åskskurarna kan även mycket hårda vindbyar förekomma samt stora regnmängder på kort tid. 

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tänk på detta”

SMHI har gått ut med information till svenskarna om hur man kan förbereda sig på ovädret.

Det handlar bland annat om att rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat. 

– Det kan vara farligt att vistas utomhus när det blixtrar mycket. Håll dig borta från höga saker, till exempel träd och stolpar, och undvik att bada.

Oklart exakt vart

Lokalt kan större mängder regn falla i samband med åskskurarna. 

Det återstår dock att se exakt vart de största regnmängderna och den värsta åskan kommer att vara.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, understryker vädermyndigheten.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

 Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen