9 feb 2026

SMHI varnar för snöfall – på nyårsdagen

2024 01 02

Det kommer blåsa och snöa rejält på håll i morgon måndag.

Under den senaste tiden har SMHI gått ut och informerat om att det kommer bli kallt i Sverige den kommande veckan.

På håll kan det röra sig om 35 minusgrader eller lokalt ännu lägre.

Nu varnar SMHI för snöfall och vind, som kan ställa till med problem på nyårsdagen.

Flera områden

Myndigheten har utfärdat orange varning för vind i kombination med snöfall som gäller två områden.

Dels gäller det ett område i Dalsland som sträcker sig från Bengtsfors och Åmål i norr till Munkedal och Uddevalla i syd.

– Snöfall rör sig in sent på nyårsafton och förstärks under nyårsdagen samtidigt som vi får en ökande ostlig vind, meddelar SMHI.

– Från söndag kväll till tisdag morgon tidvis kraftigt snöfall och frisk ostlig vind med hårda vindbyar. Det kan totalt komma 20-30 cm.

Lokalt kan det komma uppemot 50 centimeter snö.

Väster om Vättern

Även väster om Vättern ser det ut att falla mycket snö.

Öster om Skövde kan det bli förseningar i kollektivtrafiken och begränsad framkomlighet på vägarna.

– Under nyårsdagen tidvis kraftigt snöfall och frisk ostlig vind med hårda vindbyar. Det kan komma totalt 20-30 centimeter.

Stora områden

Samtidigt har SMHI utfärdat gula varningar som gäller större områden i nordvästra Götaland och södra Svealand.

De varningarna gäller områden som bland annat omfattar Jönköping, Borås, Trollhättan, Karlstad, Uddevalla, Norrköping, Linköping, Västervik och Katrineholm.

Samtidigt har man utfärdat gula varningar för snöfall som gäller hela Gotland samt vind på Jämtlandsfjället.

Även regn

I flera områden som inte omfattas av snövarningarna kommer det istället att regna, däribland södra Götaland.

– Stora snömängder kan förekomma i särskilt området väster om Vänern och Vättern. Under dygnet kan det komma flera decimeter snö. Det blir även blåsigt med friska ostliga eller sydostliga vindbyar, framhåller SMHI.

– I södra Götaland samt upp över södra delen av Västergötland väntas nederbörden mest bestå av regn.

Foto: F. Nobel

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen