9 feb 2026

SMHI varnar för snöfall – på nyårsdagen

2024 01 02

Det kommer blåsa och snöa rejält på håll i morgon måndag.

Under den senaste tiden har SMHI gått ut och informerat om att det kommer bli kallt i Sverige den kommande veckan.

På håll kan det röra sig om 35 minusgrader eller lokalt ännu lägre.

Nu varnar SMHI för snöfall och vind, som kan ställa till med problem på nyårsdagen.

Flera områden

Myndigheten har utfärdat orange varning för vind i kombination med snöfall som gäller två områden.

Dels gäller det ett område i Dalsland som sträcker sig från Bengtsfors och Åmål i norr till Munkedal och Uddevalla i syd.

– Snöfall rör sig in sent på nyårsafton och förstärks under nyårsdagen samtidigt som vi får en ökande ostlig vind, meddelar SMHI.

– Från söndag kväll till tisdag morgon tidvis kraftigt snöfall och frisk ostlig vind med hårda vindbyar. Det kan totalt komma 20-30 cm.

Lokalt kan det komma uppemot 50 centimeter snö.

Väster om Vättern

Även väster om Vättern ser det ut att falla mycket snö.

Öster om Skövde kan det bli förseningar i kollektivtrafiken och begränsad framkomlighet på vägarna.

– Under nyårsdagen tidvis kraftigt snöfall och frisk ostlig vind med hårda vindbyar. Det kan komma totalt 20-30 centimeter.

Stora områden

Samtidigt har SMHI utfärdat gula varningar som gäller större områden i nordvästra Götaland och södra Svealand.

De varningarna gäller områden som bland annat omfattar Jönköping, Borås, Trollhättan, Karlstad, Uddevalla, Norrköping, Linköping, Västervik och Katrineholm.

Samtidigt har man utfärdat gula varningar för snöfall som gäller hela Gotland samt vind på Jämtlandsfjället.

Även regn

I flera områden som inte omfattas av snövarningarna kommer det istället att regna, däribland södra Götaland.

– Stora snömängder kan förekomma i särskilt området väster om Vänern och Vättern. Under dygnet kan det komma flera decimeter snö. Det blir även blåsigt med friska ostliga eller sydostliga vindbyar, framhåller SMHI.

– I södra Götaland samt upp över södra delen av Västergötland väntas nederbörden mest bestå av regn.

Foto: F. Nobel

Text: Redaktionen


Varning för jordgubbsförsäljare

2026 06 10

Att sälja jordgubbar är ett av Sveriges populäraste sommarjobb för ungdomar.

Men det finns en mörk baksida.

Polisen varnar för att det förekommer svartjobb, penningtvätt och dåliga arbetsvillkor inom jordgubbsbranschen. Unga riskerar därför att bli lurade eller utnyttjade.

I Helsingborg uppmanas ungdomar att vara vaksamma och endast söka sig till seriösa aktörer.

Tillsammans har polisen och Helsingborgs stad gått ut med ett inlägg på sociala medier.

– Det här är ett bra exempel på hur polisen och kommunerna kan arbeta tillsammans mot kriminalitet. För många ungdomar är sommarjobbet det första steget ut i arbetslivet och då ska man inte behöva hamna i tråkigheter som kan ställa till det i framtiden, säger polischef Karim Ottosson i Helsingborg.

Extra kontroller

Polisen i Helsingborg kommer att genomföra kontroller av jordgubbsförsäljare i kommunen.

Syftet är att bidra till sund konkurrens, goda arbetsvillkor och korrekt information om jordgubbarna som säljs.

– Genom att göra kontroller och berätta om dem vill vi uppmärksamma allmänheten på problemen som kommer med oseriösa bärförsäljare. Vi ska alla använda vår konsumentmakt till att gynna försäljare som följer reglerna. Vi vill inte ha kriminell verksamhet på våra gator som utnyttjar ungdomar att jobba under dåliga förhållanden, säger Jonas Berg, säkerhetschef på Helsingborgs stad.

ANDRA LÄSER: Bärjätte i konkurs – veckan före midsommar

Då ska du inte köpa

Inför sommaren 2024 varnade polisen för att jordgubbsförsäljning genererar miljarder kronor till kriminella gäng. Nätverken använder bär- och jordgubbsförsäljning för att tvätta pengar.

Jordbruksverket uppmanar kunder att vara extra uppmärksamma på två saker vid köp av de röda bären:

- Bärkartongerna ska vara märkta med odlarens namn och adress. Kolla gärna så att samma namn och adress finns på den låda som konsumentförpackningarna står i.

- Vid betalning med Swish – kolla så att numret är ett företagsnummer som börjar med 123.

LÄS OCKSÅ: Kraftig åtgärd vid Putins hem

Foto: jhenning

Text: Redaktionen


10 juni 2026

Inga pengar har kommit in – Lavrov förbannad

2026 06 10

När premiärminister Nikol Pashinyan utropade seger i armeniska valet i söndags var det ett tungt slag för Moskva.

Putinregimen hade hoppats på betydligt större inflytande än de 23 procent som det proryska partiet Starkt Armenien lyckades kamma hem.

Valet markerade ytterligare ett steg närmare EU för Armenien och ett steg längre från det historiskt allierade Ryssland.

Armeniens distansering från Moskva har dock pågått ett tag. Redan 2024 meddelade Pashinyan att landet fryser sitt medlemskap i den Rysslandsledda militäralliansen CSTO. Då slutade man även att bidra till att finansiera organisationen.

Lavrov kräver pengarna

Två år senare konstaterar Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov att Armenien följt sitt besked om att sluta betala räkningarna. 

Inga pengar har kommit in. Och det får ministern att gå i taket. Lavrov hotar att aktivera artikeln som berövar Armenien dess rösträtt och som i slutändan kan leda till uteslutning.

– Armenien har legat i skuld till CSTOS:s budget i över två år. En situation som föreskrivs i organisationens stadga, och vi enades idag om att överväga att åberopa den relevanta artikeln, säger han enligt The Moscow Times.

LÄS MER: Rasar mot EU: vill att vi ”begår självmord”

Litar inte på Putin

Skälet till att Armenien frös sitt deltagande i CSTO var att man anser att alliansen misslyckades med att bistå landet när Azerbajdzjan inledde en militär operation i utbrytarregionen Nagorno-Karabach 2023.

Nikol Pashinyan har tidigare uttryckt att det varit ett “strategiskt misstag” att förlita sig på Ryssland som garanti för säkerheten.  För två år sedan slängde Armenien ut ryska soldater från landets gränser och sprickan har ökat mellan de två allierade. 

I samband med att landet närmat sig EU och USA har Kreml å sin sida varnat för “ett nytt Ukraina”.

– Vi lever nu igenom allt som händer på det ukrainska spåret. Och var började det? Med Ukrainas försök att gå med i EU, sade Rysslands diktator Vladimir Putin i maj, enligt RBC Ukraine.

LÄS MER: Seger för Moskva – Natoland trycker på stoppknappen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen