SMHI varnar för nytt oväder – sju landskap berörs

2023 10 29

Ett nytt snöoväder är på väg in över Sverige.

Det rapporterar SMHI som på söndagsförmiddagen gick ut med en vädervarning som berör en rad landskap.

Snöfall

Det börjar med att ett regnväder drar in över hela Götaland på söndagsmorgonen.

Hela regionen berörs från Bohuslän och Halland i väster till Öland och Gotland i öster.

Men SMHI:s varning avser det väderslag som kommer efter regnovädret och drar in sent på söndagskvällen och som sedan håller i sig ända till måndagskvällen.

Det handlar om snöfall.

Sju landskap

– I norra Götaland samt över västra och inre Svealand övergår regnet i snö, uppger SMHI.

Sju olika landskap berörs av ovädret och SMHI går ut med så kallad gull varning.

Dalsland berörs från strax norr om Mellerud och upp över norra halvan av landskapet i en linje till Ed och Stor Le och norrut samt österut.

Värmland berörs hela vägen från södra landskapskanten upp till en bit norr om Sunne och Hagfors.

Nästan hela Västmanland och Närke drabbas också av ovädret som spiller över till södra Dalarna.

Även norra spetsen  av Västergötland berörs och det gäller området mellan Vänern och Vättern.

10 centimeter snö

Snöfallet inleds kring midnatt och väntas sedan pågå ända till 18-tiden på måndagskvällen.

– Snöfallet kan medföra störningar i till exempel trafiken, enligt SMHI.

– Hur mycket snö som lägger sig på vägarna är något osäkert.

Det kan totalt sett komma omkring 10 centimeter snö på sina håll.

Ovädret väntas påverka trafiken och elleveranserna.

– Trafiken går långsammare på grund av halka, snömodd, dålig sikt och snörök.

–  Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar, varnar SMHI.

– Områden med luftburna elledningar kan påverkas och vid en temperatur nära noll grader ge störningar i el- och teleförsörjningen.

Solen kommer

På tisdag lämnar nederbörden södra Sverige och kallare luft förs åter ned över hela landet.

Det högtryck som berör Norrland breder ut sig även söderut.

Solen väntas skina i nästan hela Norrland och ända ned till Stockholm.

Foto: K. Ritvanen

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen