SMHI varnar för kraftigt oväder i fem län

2025 07 15

SMHI utfärdar en gul varning för skyfallsliknande regn och åska under tisdagen.

– Under eftermiddag och kväll kan kraftiga skurar ge stora regnmängder på kort tid vilket kan leda till översvämningar, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Varningen omfattar fem län i Västra Götaland:

- Skåne län

- Hallands län

- Västra Götalands län

- Jönköpings län

- Kronobergs län

Lokalt kommer stora regnmängder att falla på kort tid, uppemot 40 millimeter på vissa platser.

Åska kan också förekomma, enligt SMHI.

– Som kraftigast blir skurarna under eftermiddagen i västra Götaland och västra Svealand, framhåller myndighetens meteorolog Lisa Frost i ett uttalande.

Uppmanar allmänheten

Enligt SMHI går kan det kraftiga regnovädret ställa till det ordentligt under tisdagen.  

Översvämningar kan uppstå i källare och dagvattensystem och vägar och viadukter kan översvämmas,

SMHI uppmanar bilister att undvika att köra genom vattensamlingarna och flaggar för att restider kan bli längre, då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning.

Försäkringsbolaget Gjensidige uppmanar invånare att vidta förebyggande åtgärder när väderprognosen varnar för skyfall. Enligt försäkringsbolaget finns det flera saker man kan göra:

  • Skydda möbler, grillen och andra föremål som står i trädgården, på balkongen eller terrassen. Flytta in blomlådor under tak. Rulla in markiser.
  • Vet du med dig att vatten brukar komma in i garaget, källaren eller på vinden, ta bort de saker som finns där.
  • Håll hängrännor och galler rena och öppna, till exempel framför garaget och i trädgården. Kom ihåg hängrännor på balkongen och takterrassen. Bor du i en bostadsrättsförening, är du ofta själv ansvarig för avrinningen på din balkong eller altan.
  • Flytta bilen, husbilen och husvagnen till en plats där vattnet inte når. Parkera inte bilen nära ett brunnslock.
  • Stäng fönster och dörrar. Vädra igen när det har slutat regna.

Röd varning i Danmark

Åskovädret väntas också drabba Danmark.

En röd varning för skyfall har utfärdats i flera områden, rapporterar TV2.

– Mellan klockan 11.00 och 18.00 är det mycket hög risk för skyfall i ett område som sträcker sig från Thy över Himmerland, Kronjylland, Djursland och Själland, uppger kanalen.

LÄS MER: Skatten sänks för många löntagare 

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen


Bankkunder uppmanas – kan spara 5 000 kr

2025 08 30

Bankkunder kan spara mycket pengar om de agerar på rätt sätt.

Som bankkund kan man vinna mycket på att vara en aktiv kund och föra en dialog med sin bank.

Under sommaren har det också kommit nya regler som underlättar bankbyten.

Finansinspektionen tipsar om att man kan spara många tusenlappar genom att byta bank.

Kan spara 5 000 kronor

Den första juli blev det lättare att bryta och flytta bundna bolån, rapporterar SVT.

Nya regler för hur ränteskillnadsersättningen räknas ut har tagits fram för att göra det lättare att byta bank.

Finansinspektionen uppmanar bankkunder att se över sina alternativ – genom att byta bank kan man tjäna tusenlappar varje år, framhåller de.

– Små val gör stor skillnad i plånboken. Pressar du bolåneräntan med en halv procentenhet kan du spara 5000 kronor om året för varje miljon du har i lån, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på Finansinspektionen, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Plötslig flykt på börsen - många säljer samma aktier

Tjänar på att vara aktiv

Som kund kan man tjäna mycket på att vara aktiv och förhandla med sin bank, framhåller kanalen.

Man bör då börja med att ta reda på snitträntan hos sin egen och andra banker. Man kan också överväga att flytta sitt sparande, vilket kan leda till rabatt vid förhandling. Och man bör framför allt inleda en dialog med banken.

Moa Langemark framhåller att man bör utmana banken på flera områden.

– Väljer du en billig indexfond framför en dyr, aktiv fond kan det över tid handla om mer än 200 000 kronor i skillnad i avgift i ett långsiktigt sparande, säger hon till kanalen.

Svenskar aktiva bankkunder

Undersökningar har också visat att svenskar faktiskt är ganska aktiva bankkunder.

Svenskar byter bank oftare än många andra européer, har TV4 tidigare rapporterat.

38 procent av svenskarna har bytt bank de senaste fem åren, enligt en rapport från Länsförsäkringar. I EU har i genomsnitt ungefär var fjärde person bytt bank.

Dock visar undersökningen också att svenskar främst byter bank för tjänster som kort och sparande, snarare än bolån.

– Under de senaste fem åren så är det framför allt att man byter bank av kortanledningar eller fondsparande och så vidare. Men just bolåneaspekten, där drar vi oss lite mer från att faktiskt byta bank, säger Amérigo Fernández, privatekonom på SEB, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Stort slöseri med skattepengar - ett parti pekas ut

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: Stenhårt besked till Putin – ”får inte tillbaka någonting”

2025 08 30

Rysslands diktator får ett stenhårt besked.

Vladimir Putin visar inga tecken på att vilja uppnå fred i Ukraina.

Samtidigt är Kreml och Ryssland hårt pressade ekonomiskt.

Och nu kommer ett stenhårt besked till den ryska makteliten – från EU.

Får inte tillbaka någonting

EU:s utrikeschef Kaja Kallas kommer på lördagen med ett besked om de enorma ryska tillgångar inom unionen som EU har fryst på grund av kriget i Ukraina.

Ryssland kommer inte få tillbaka sina tillgångar – även om de skulle skriva under ett fredsavtal, rapporterar Reuters.

Åtminstone inte om de inte först betalar skadestånd till Ukraina.

– Vi kan omöjligt föreställa oss att om det finns ett vapenvila eller ett fredsavtal, att dessa tillgångar ges tillbaka till Ryssland om de inte har betalat skadestånd, säger Kaja Kallas inför ett möte med EU:s utrikesministrar i Köpenhamn, enligt nyhetsbyrån.

Enligt EU handlar det om cirka 210 miljarder euro i ryska tillgångar som har frysts.

Detta genom sanktioner som EU har infört mot Ryssland till följd av invasionen av Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har orsakat katastrof - "situationen är akut"

Omdiskuterade tillgångar

Ryssland kan alltså inte räkna med att någonsin få tillbaka tillgångarna, såvida de inte betalar för de skador de har åstadkommit i Ukraina.

Tillgångarna är alltså frysta, men Ukraina och vissa EU-länder har uppmanat EU att konfiskera tillgångarna och använda dem för att stödja Kyiv.

Den idén har dock avvisats av Frankrike, Tyskland och Belgien, som innehar en stor del av tillgångarna.

De menar att framtida vinster från tillgångarna har öronmärks för att återbetala stöd till Ukraina, enligt nyhetsbyrån. De har också ifrågasatt den rättsliga grunden för att konfiskera dem.

Hur dessa tillgångar ska hanteras lär debatteras under en längre tid, inte minst om det skulle bli fred i Ukraina.

”Hån mot fredsprocessen”

Rysslands attacker mot Kyiv nyligen har fått EU att vilja trappa upp pressen på Kreml.

Attackerna är ett tecken på Rysslands ovilja att nå en fredlig lösning, menar Kaja Kallas, enligt Svenska Yle.

Kallas beskriver attackerna som ett hån mot den pågående fredsprocessen.

Samtidigt har bland annat Emmanuel Macron och Volodymyr Zelenskyj försökt sätta press på Donald Trump genom att påminna honom om att hans deadline mot Putin går ut på måndag.

Då måste Putin ha gått med på ett möte med Zelenskyj – annars har Trump utlovat konsekvenser, påminner Macron och Zelenskyj.

LÄS OCKSÅ: Saab svarar Ryssland - lanserar historiskt vapen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen