SMHI varnar för kraftigt oväder i fem län

2025 07 15

SMHI utfärdar en gul varning för skyfallsliknande regn och åska under tisdagen.

– Under eftermiddag och kväll kan kraftiga skurar ge stora regnmängder på kort tid vilket kan leda till översvämningar, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Varningen omfattar fem län i Västra Götaland:

- Skåne län

- Hallands län

- Västra Götalands län

- Jönköpings län

- Kronobergs län

Lokalt kommer stora regnmängder att falla på kort tid, uppemot 40 millimeter på vissa platser.

Åska kan också förekomma, enligt SMHI.

– Som kraftigast blir skurarna under eftermiddagen i västra Götaland och västra Svealand, framhåller myndighetens meteorolog Lisa Frost i ett uttalande.

Uppmanar allmänheten

Enligt SMHI går kan det kraftiga regnovädret ställa till det ordentligt under tisdagen.  

Översvämningar kan uppstå i källare och dagvattensystem och vägar och viadukter kan översvämmas,

SMHI uppmanar bilister att undvika att köra genom vattensamlingarna och flaggar för att restider kan bli längre, då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning.

Försäkringsbolaget Gjensidige uppmanar invånare att vidta förebyggande åtgärder när väderprognosen varnar för skyfall. Enligt försäkringsbolaget finns det flera saker man kan göra:

  • Skydda möbler, grillen och andra föremål som står i trädgården, på balkongen eller terrassen. Flytta in blomlådor under tak. Rulla in markiser.
  • Vet du med dig att vatten brukar komma in i garaget, källaren eller på vinden, ta bort de saker som finns där.
  • Håll hängrännor och galler rena och öppna, till exempel framför garaget och i trädgården. Kom ihåg hängrännor på balkongen och takterrassen. Bor du i en bostadsrättsförening, är du ofta själv ansvarig för avrinningen på din balkong eller altan.
  • Flytta bilen, husbilen och husvagnen till en plats där vattnet inte når. Parkera inte bilen nära ett brunnslock.
  • Stäng fönster och dörrar. Vädra igen när det har slutat regna.

Röd varning i Danmark

Åskovädret väntas också drabba Danmark.

En röd varning för skyfall har utfärdats i flera områden, rapporterar TV2.

– Mellan klockan 11.00 och 18.00 är det mycket hög risk för skyfall i ett område som sträcker sig från Thy över Himmerland, Kronjylland, Djursland och Själland, uppger kanalen.

LÄS MER: Skatten sänks för många löntagare 

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen


JUST NU: Pojke hittad död

2025 09 29

En pojke under tio år har hittats avliden i Håbo kommun.

Polisen utreder händelsen som vållande till annans död.

Ingen misstänkt gärningsperson har gripits, rapporterar Aftonbladet med hänvisning till polisen.

Anmäldes försvunnen

Pojken anmäldes försvunnen i söndags.

En stor sökinsats inleddes.

På måndagen meddelar polisen att pojken hittats avliden.

– Vi hade flera resurser på plats under söndagen med bland annat helikopter. Av hänsyn till anhöriga vill vi inte kommentera omständigheterna mer, men vi inleder en undersökning om vållande till annans död för att kunna utesluta brottsmisstankar, säger polisens presstalesperson Stefan Larsson till SVT Nyheter.

Enligt uppgifter till tv-kanalen rör det sig om en drunkningsolycka.

Två personer har hittats döda i bostad  

Polisen utreder ytterligare två dödsfall i Gustavsberg i Värmdö kommun. Två äldre personer har hittats döda i en bostad.

Händelsen utreds som mord.

– Vi kan inte utesluta brott, så därför är en förundersökning om mord inledd, säger polisens presstalesperson Nadya Norton till Aftonbladet.

Anhöriga är underrättade och personerna ska obduceras. Efter det hoppas polisen kunna fastställa dödsorsaken.

Drunkningsolyckor ökar

Under 2024 miste 90 svenskar livet i drunkningsolyckor. Det är en markant ökning från 73 omkomna år 2023.

Flera av de avlidna är barn i unga åldrar.

– Bland barn i åldern 1-6 är drunkning den vanligaste dödsorsaken. Varje år drunknar ungefär tio barn i Sverige och under sommaren ökar riskerna, uppger Södra Älvsborgs Räddningstjänstförbund.

LÄS MER: Dyster dödstrend i Sverige: "Klart att siffran oroar oss"

Foto: Västra Götalandsregionen 

Text: Redaktionen


JUST NU: Danmark blixtinkallar soldater

2025 09 29

Danmarks försvarsmakt kallar in soldater från reserven.

Soldaterna kallas till ”akut tjänstgöring” med anledning av de senaste drönarobservationerna i danskt luftrum, rapporterar TV2 som tagit del av inkallelseordern.

Soldaterna har instruerats att infinna sig på plats så snabbt som möjligt.

Enligt kanalens källor handlar det om flera hundra soldater.

”Extraordinär situation”

Blixtinkallelsen beskrivs som ”mycket ovanlig” av Jacob Kaarsbo, säkerhetspolitisk rådgivare och tidigare chefsanalytiker inom det danska försvarets underrättelsetjänst.

– Det här visar att vi befinner oss i en helt extraordinär situation. Det är därför vi också ser dessa extraordinära åtgärder. Jag minns inte att jag hört talas om det förut, säger han till TV2.

Säkerhetsåtgärd

Enligt TV2:s uppgifter kan soldaterna placeras ut på marken som en säkerhetsåtgärd inför det stundande EU-toppmötet i Köpenhamn.

Det finns inga officiella uppgifter om hur många reservister som den danska militären har tillgång till. För omkring tio år sedan uppskattades antalet reservister till cirka 3 000 soldater.

– Man kan säga att det finns ett ökat behov av reservister som rycker in och ger extra stöd. Vi kan inte uttala oss om huruvida den rådande situationen ökar behovet eller inte. Det är dock inte ovanligt att extra styrkor kallas in, säger Jesper Schneider, ordföranden för organisationen Personal af Reserven, till TV2.

LÄS MER: JÄTTEATTACK: Stor prestigeförlust för Ryssland | Ekonomibladet

Sverige hjälper till

Försvarsmakten i Sverige kommer att bistå Danmark med militär antidrönarförmåga i samband med veckans EU-toppmöte i Köpenhamn.

– Konkret handlar det om ett förbandsbidrag med antidrönarförmåga, så kallad Counter UAS. Förbandet får ledas av dansk försvarsmakt och bidra i deras stöd till dansk polisiär insats i samband med veckans toppmöten, skriver statsminister Ulf Kristersson (M) på Facebook.

Sverige kommer även att leverera ett antal radarsystem till Danmark. Kristersson beskriver dem som några av de ”bästa radarsystemen i världen”.

– Det är svensk ingenjörskonst som vi kan vara riktigt stolta över, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Gripen-plan till Ukraina | Ekonomibladet

Foto: Nato

Text: Redaktionen