SMHI varnar för kraftigt oväder

2022 11 18

Efter en längre tid med mildare väder kommer vintern till hela Sverige. 

Ett kraftigt snöfall väntar i södra Sverige.  SMHI uppger att temperaturen väntas droppa till minusgrader, vilket är strax under det normala för årstiden i de södra delarna av landet. 

Orange varning

Det plötsliga väderomslaget medför risker. SMHI utfärdar en orange varning, den näst högsta, för delar av Götalands ostkust – mellan Oskarshamn och Västervik. Snöovädret kan leda till en mycket begränsad framkomlighet på vägar.

– Snöfall rör sig in österifrån under natten till lördag och vidare under lördagen. Snöfallet väntas vara som kraftigast på lördag eftermiddag och börjar mattas av från lördag kväll. Totalt kan 20-25 cm snö komma, framhåller väderinstitutet.

– Vi har byar med både regn och blötsnö som drar in mot ostkusten och det här förstärks mer och mer när vi kommer in under lördagen, säger SVT:s meteorolog Marcus Sjöstedt.

I Svealand väntar även kraftiga snöbyar. Upp till 15 centimeters snö väntas i Stockholm.

– Det är under eftermiddagen som snöfallet tar fart, säger Mikael Luhr, meteorolog på klart.se, till Aftonbladet.

Risk för ishalka

Risken för halt väglag ökar när enstaka plusgrader slår om till minusgrader. Stora delar av Sverige riskerar därmed ishalka under helgen. 

– Det kommer vara halt på många håll och även om det är inte är ett snöfall som passerar där just du bor kan det vara bra att hålla lite koll på ishalkan som kan uppstå när temperaturen sjunker under natten, säger Mikael Luhr till Aftonbladet.

SMHI:s varning

Under lördagen väntas snöfall som bland annat kan orsaka trafikstörningar.

Så kan du påverkas:

  • Mycket begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.
  • Förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar.
  • Sannolikt elbortfall i områden med luftburna elledningar, vilket även påverkar mobila nät för telekommunikationer.
  • Källa: SMHI

Varningen har utfärdats för delar av Götalands ostkust.

Fakta orange varning

Vid orange varning kan vädret medföra fara för allmänheten, allvarliga skador på egendom och miljö och störningar i samhällsfunktioner. Enskilda personer eller grupper som är särskilt känsliga kan drabbas mycket allvarligt.

Detta bör du tänka på:

  • Undvik att exponera dig för vädret.
  • Vidta lämpliga åtgärder för att minska konsekvenser för miljö, liv och egendom.
  • Källa: Krisinformation.se

Foto: A. Popov

Text: Redaktionen


JUST NU: Kritiserad skatt kan avskaffa – S säger ja

2025 07 09

Den kritiserade dansbandsskatten kan bli historia.

Idag omfattas dandsbandsevenemang av 25 procent moms, till skillnad från liveband som spelar inför sittande publik där momsen istället ligger på sex procent.

Så sent som i juni lade regeringen fram ett förslag om att slopa dansbandsskatten.

Nu ger även Socialdemokraterna besked i frågan.

– Bort med den orättvisa dansbandsmomsen, framhåller partiet i ett uttalande.

"Straffbeskattas"

Ställningstagandet kommer via Niklas Karlsson, ordförande i skatteutskottet under en pressfika idag.

Socialdemokraterna föreslår att momsen på entré till dansbandstillställningar ska sänkas från 25 till 6 procent, förklarar partiet.

Syftet med förslaget är att skapa “en mer rättvis momshantering” och att de som går på dansbandsevenemang inte ska “straffbeskattas”.

– Partiet menar att momsen bör moderniseras så att dansbandsevenemang behandlas på samma sätt som andra konserter. En sänkt moms ses som ett sätt att både stärka kultursektorn och värna dansbandstraditionen, särskilt i mindre orter och på landsbygden, framhåller Socialdemokraterna.

"Är för jävligt"

Dansbandsskatten är vida kritiserad.

Gunnar Nilsson, trummis i klassiska bandet Lasse Stefanz, är en av aktörerna som uttryckt sin hållning.

Han menar att skatten är orimlig.

– Det är för jävligt att det ska vara så hög entrékostnad. Ta bort skiten, sade han till Alingsås Tidning ifjol.

Han har fått medhåll av Cattis Johansson, management-ansvarig för Lasse Stefanz.

– Det är en katastrof för branschen. Det är ju arrangörerna som drabbas allra hårdast av just momsen, sade hon till samma tidning till tillfället.

SD lovar att den tas bort

Sverigedemokraterna är kanske det riksdagsparti som visat störst missnöje mot skatten. I vintras lovade partiledaren Jimmie Åkesson att “straffskatten”, som han kallar den, ska tas bort.

För många kan det tyckas vara en liten fråga, men för branschen – och det kulturarv vi gemensamt slår vakt om – är frågan existentiell, skrev Åkesson i en debattartikel i Aftonbladet i december.

– Detta ska ses som ett gemensamt upprop för förändring likväl som ett löfte från Sverigedemokraterna, som betydande del av regeringsunderlaget, att frågan nu ska lösas politiskt.

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort fartyg har sjunkit – flera döda

2025 07 09

Det stora lastfartyget Eternity C har sjunkit.

Fartyget, som seglar under liberiansk flagg, attackerades i Röda havet i måndags.

Houthirebellerna i Jemen avfyrade flera drönare mot fartyget.

Nu har Eternity C sjunkit till havets botten, rapporterar Reuters.

Fler personer i vattnet

En stor räddningsinsats har inletts.

Enligt nyhetsbyråns uppgifter befinner sig flera besättningsmedlemmar i vattnet.

Fem personer ska hittills ha räddats.

– En intensiv kamp för att rädda resten av besättningen pågår, skriver Reuters.

Flera döda

När fartyget attackerades fanns 22 besättningsmedlemmar ombord.

Minst fyra personer har bekräftats döda i attacken.

I konflikt med USA

Den Iranstödda houthirörelsen motsätter sig västerländsk och saudisk inblandning i Jemen.

I norra delen av landet har gruppen etablerat en slags egen administration med skolor, rättsväsen och militära anläggningar. I dag kontrollerar houthierna cirka en tredjedel av Jemens territorium. 

Nyligen meddelade den väpnade gruppen att de kommer återuppta attackerna mot fartyg i Röda havet och Adenviken som svar på blockader av humanitär hjälp till Gaza. 

USA har svarat med att bomba houthirebellernas anläggningar vid upprepade tillfällen. Sedan mitten av mars har amerikanska styrkor utfört flera flyganfall.

LÄS MER: 

TRUMP: Flera stora besked i dag onsdag

EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland 

Massflykt i Ryssland – pengar flödar ut

Foto:

Text: Redaktionen