SMHI varnar för “intensivt snöfall” i nio län

2023 10 26

Snöfallet brakar loss med besked i slutet av veckan.

Redan i mitten av oktober fick stockholmarna uppleva årets första snö.

Nu är ett nytt snöfall på väg – och det förväntas att slå till i ett flertal län i norra Götaland och södra Sveealand.

20 centimeter nysnö

Vädret kommer att vara relativt likt fram till och med helgen.

Först på söndag blir det ordentlig förändring och många kommer säkerligen få anledning att plocka fram snöskyffeln.

– I nordligaste Götaland och sydligaste Svealand kan det bli en del stråk med kraftigare snöfall med 10-20 centimeter nysnö, framhåller Kristin Hallberg, meteorolog på SMHI, i en kommentar på väderinstitutets hemsida.

"Intensivt snöfall"

Hon får medhåll av kollegan Therese Fougman som berättar att det natten till söndagen drar in ett nederbördsområde som kan ge “rejäla mängder” snö.

– Blir snöfallet så kraftigt som det ser ut har den kalla luften som finns högre upp i atmosfären en tendens att följa med nederbörden, säger Therese Fougman till Norrköpings Tidningar.

– Det blir då snöfall, som alltså under en period kan vara intensivt.

Nio län

Enligt SMHI:s väderkartor är åtminstone nio län i zonen för att kunna få ta del av det stora snöfall som förväntas i södra mellersta Sverige.

- Gävleborg

- Dalarna

- Värmland

- Örebro

- Västmanland

- Uppsala

- Stockholm

- Södermanland

- Östergötland

Varningar kan bli aktuellt

I nuläget är inga formella vädervarningar i gul, orange eller röd klass utfärdade, men SMHI utesluter inte att det kan bli aktuellt.

– Det tittar vi på såklart, när vi närmar oss. Det är fortfarande långt till söndag och prognosen kan hinna ändras, säger Therese Fougman.

Snön förväntas dock inte att bli långvarig.

Redan på kvällen eller natten mot måndag går snöfallet över till regn, skriver SMHI på sin hemsida.

Text: Redaktionen


9 jul 26

Läskjätte rasar – kunderna flyr

2026 07 09

En läskfavorit störtdyker.

Pepsis kunder köper färre flaskor läsk.

Detta då hushållens pressade ekonomi får konsumenterna att dra ner på spontanköp, rapporterar CNBC.

Kunderna väljer bort 

Den amerikanska läskjätten PepsiCo möter en tuffare marknad när konsumenterna blivit mer försiktiga med sina pengar.

Stigande drivmedelspriser har gjort att många kunder håller hårdare i plånboken, vilket påverkar försäljningen av bland annat Pepsi-flaskor.

– Konsumetnerna är mer pressade än vad vi hade räknat med, och det beror främst på bensinpriserna, säger PepsiCos vd Ramon Laguarta under ett konferenssamtal med investerare.

Särskilt tydligt syns förändringen vid bensinstationer och närbutiker, där många tidigare gjort spontana köp av drycker och snacks.

När bensinen blivit dyrare väljer fler kunder att avstå från en extra läsk eller köpa billigare alternativ.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Färre läskflaskor säljs 

Trots att PepsiCo ökade sin totala omsättning under kvartalet visar siffrorna att dryckesförsäljningen i Nordamerika har fått det svårare.

Volymen för företagets drycker minskade med 4 procent jämfört med samma period året innan.

Det visar att kunderna köper färre enheter, även om företaget fortfarande tjänar pengar på sina produkter.

PepsiCo har tidigare försökt locka tillbaka prismedvetna kunder genom att sänka priserna på flera produkter.

Företaget har bland annat erbjudit billigare förpackningar och kampanjer för att göra det lättare för kunderna att fortsätta köpa deras varor.

Försöker vinna tillbaka kunderna

PepsiCo arbetar nu tillsammans med butiker och bensinstationer för att hitta sätt att få tillbaka kunderna.

Ett av företagets försök är mindre och billigare förpackningar samt kombinationserbjudanden med mat och dryck.

– Kommer det att förändras under de kommande månaderna? Det beror helt på bensinpriserna. Det är alltså tydligt att det är något som ligger utanför vår kontroll, säger Laguarta.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: C Wollborg

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Åska och skyfall drar in över Sverige

2026 07 10

Vädret svänger ofta snabbt under den svenska sommaren.

Efter höga temperaturer och sol i stora delar av landet i slutet av juni, har början av juli bjudit på mer varierat väder.

Regn och åska har dragit över Sverige i omgångar. Till helgen är det dags igen.

SMHI går ut med en varning i fyra län inför lördagen.

– Kraftiga regn- eller åskskurar kan ge stora regnmängder på kort tid, varnar väderinstitutet inför helgen.

Fyra län pekas ut

SMHI:s varning omfattar fyra län i de västra delarna av landet. Det är i norra Värmland, nordvästra Dalarna, sydligaste Jämtland och delar av nordvästra Gävleborgs län som det väntas komma mest regn.

Totalt handlar det om mellan 30 och 50 millimeter regn som kan falla under kort tid.

Varningen gäller mellan klockan 12.00 och 21.00 på lördag.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, råder SMHI.

Påverkar vägarna

Påverkan väntas också på vägarna i området.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, framhåller SMHI.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Svalar luft i hela landet

Den kallare luften väntas dra in över större delen av landet under helgen. Anledningen är en kallfront som drar in västerifrån, som bildats över Norra ishavet.

– På lördag får Norrland även skurar, som på söndag flyttar sig söderut ner över Svealand och Götaland, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Stekhet marknad – många vill köpa bostad i Spanien

Vänder igen nästa vecka

Efter helgen ser vädret ut att vända igen.

Varmare temperaturer väntas i större delen av Sverige.

– Under början av nästa vecka kommer högtrycksryggen tillbaka och i samband med det strömmar varmare luft åter in från sydväst som ser ut att även kunna nå Norrlands kustlandskap, framhåller väderinstitutet.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen