SMHI varnar för åskoväder i flera län

2024 05 23

Torsdagens potentiella rekordvärme lär följas av ett kraftigt bakslag.

Höga sommartemperaturer råder i nästan hela Sverige.

Framför allt i västra delarna av landet är det riktigt varmt. Idag närmar man sig rekordtemperatureen på 31,1 grader från 2018 i Göteborg.

Men nu drar molnen in över södra Sverige.

Och då flaggar SMHI för åska i flera län.

– Under dagen börjar samtidigt en del moln leta sig in längst i söder, och under kvällen och natten väntas flera skurområden röra sig upp över södra Sverige, framhåller meteorologen Lars Knutsson i en kommentar.

Skurarna som drar in bedöms kunna föra med sig åska.

I dag eller i natt

SMHI-kollegan Erik Höjgård-Olsen är inne på samma spår.

Att det börjar blixtra och dundra i takt med att molnen drar sig in över Götaland är inte alls omöjligt.

– Det skulle kunna förekomma åska i samband med skurarna i eftermiddag, ikväll eller i natt, säger Erik Höjgård-Olsen till GP.

– Risken för åska ser egentligen störst ut i dag, och sedan minskar den lite under natten.

Temperaturen sjunker kraftigt

Meteorologen talar om en dramatisk sänkning av temperaturen. Från dagens “hisnande 30 grader” väntas drygt 15 grader i morgon fredag i Västsverige, framhåller Erik Höjgård-Olsen för P4 Väst.

Och det är i samband med den förändringen som åskan lär göra sig påmind.

– Temperaturerna i söder blir något lägre under fredagen, som mest 15-20 grader. I norr 18-22 grader. I norra Lappland temperaturer runt 10 grader, förtydligar Lars Knutsson i SMHI:s senaste prognos.

Stabiliseras till helgen

Till helgen sker sedan en viss stabilisering av vädret. Temperaturen förväntas stiga några grader, men risken för skurar försvinner inte.

Nästa vecka väntas nämligen nya nederbördsområden röra sig in västerifrån och söderifrån.

– Detaljerna är svårbedömda, men det ser i allmänhet ut att bli varmt och soligt, förklarar Lars Knutsson.

Foto: M. LaRochelle

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen