SMHI utfärdar vädervarning

2023 07 26

Det ser ut att bli mycket ostadigt väder i veckan.

På håll väntas det bli rätt så höga temperaturer den kommande helgen.

Däremot väntas en hel del regn i stora delar av landet innan dess, och stora skurar väntas i Götaland och Svealand under de kommande dagarna.

Synnerligen blött ser det ut att bli i Gävleborg, där SMHI har utfärdat en varning för stora regnmängder.

– I framför allt Gästrikland och Hälsingland ser det ut att kunna bli tidvis kraftigt regn och fram till imorgon bitti lokalt rikliga regnmängder, förklarar SMHI:s meteorolog Niklas Einevik.

Flera områden

Regnområdet ser under tisdagskvällen att beröra Dalarna, Härjedalen, Hälsingland, Gästrikland och Uppland och rör sig därefter sakta norröver.

På onsdag ser regnet ut att falla kraftigt i södra Jämtland, Härjedalen, Hälsingland och Medelpad, och regn kommer att komma lokalt även i övriga Norrland.

Götaland och Svealand

Under onsdagskvällen rör sig även regnområden in över delar av Götaland och även Svealand.

– Onsdag kväll rör sig ett lågtryck med tillhörande regn och skurar in över den västra delen av Götaland och berör under torsdagen större delen av Götaland, under eftermiddagen och kvällen även östra Svealand, fortsätter Einevik.

Torsdagen ser ut att bli skakig vädermässigt även i Norrland.

“Kan få konsekvenser”

I Gävleborg kan det lokalt komma uppemot 80 millimeter regn och även åska.

–  Detta innebär att det kan få konsekvenser för samhället i form av översvämmade källare, men även diken och viadukter, säger TV4:s meteorolog Leon Lee.

För ett par år sedan drabbades Gävleborg av stora regnfall, då föll 101 millimeter under två timmar.

Det var då den högsta siffran som uppmätts sedan SMHI började mäta.

Blir varmare

Lågtrycket håller i sig under veckan men mot helgen ser det ut att bli lite varmare temperaturer.

Varmare luftmassa tar sig in mot landet och temperaturer på 20-25 grader ser ut att bli möjliga på flera håll.

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukrainas stora dröm krossad i tusen bitar

2025 11 21

Ukraina kommer aldrig att få bli medlem i Nato.

Det framgår i utkastet på den amerikanska fredsplanen mellan Ukraina och Ryssland som har läckt, rapporterar flera medier.

– Donald Trumps senaste plan för att avsluta kriget i Ukraina innebär att territorium avträds till Ryssland, Ryssland återinträder i G8 och Ukraina förbjuds att gå med i Nato, skriver exempelvis The Guardian.

En krossad dröm

Ett Natomedlemskap har ofta beskrivits som en dröm för Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Försvarsallians generalsekreterare Mark Rutte har tidigare dessutom talat om att landets väg in i Nato är “oåterkallelig”.

– Ukrainas oåterkalleliga väg in i Nato finns där, och det är mitt antagande att det fortfarande finns där efter toppmötet, sade Rutte inför Natos stora toppmöte i somras.

Men i USA:s nya fredsplan, som består av 28 punkter, utesluts ett sådant scenario.

Finns en "Natoliknande" garanti

Det uppges dock finnas en Natoliknande säkerhetsgaranti i utkastet, enligt Axios.

Den punkten beskriver att en attack mot Ukraina ska betraktas som en attack mot “hela den transatlantiska gemenskapen”.

Exakt vad formuleringen skulle förpliktiga är oklart.

LÄS MER: ”Zelenskyj och Trump överens” – uppgifter om tvärvändning

"Fullständig kapitulation"

Ukraina har bekräftat att Zelenskyj officiellt har mottagit ett utkast på en fredsplan från amerikanerna.

Enligt USA skulle den kunna “återuppliva diplomatin”.

Många kritiska röster har höjts till det amerikansk-ryska förslaget, som enligt Axios förhandlats i hemlighet.

Bland annat på grund av att Ukraina måste överlämna territorium till Ryssland och halvera militären.

Planen motsvarar en fullständig ukrainsk kapitulation, bedömer den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

LÄS OCKSÅ: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Foto: President of Ukraine 

Text: Redkationen


21 nov 2025

Säg aldrig detta på jobbintervjun – expert: då får du nobben

2025 11 21

Var ser du dig själv om fem år?

Det är en fråga som är nästan “omöjlig” att svara rätt på under jobbintervjun, menar karriärexperten och författaren Madeleine Mann, grundare av coachingföretaget Self Made Millennial.

Men svaret kan bli helt avgörande för om du får jobbet eller inte.

– Det får så många jobbsökande att bli avvisade, och de inser det inte, säger Madeleine Mann till CNBC.

Många går i fällan

Syftet med frågan är att undersöka kandidaterna är genuint intresserade av jobbet och karriären det kan innebära, säger Madeleine Mann.

Frågan är dock inte helt omöjlig att besvara. Men det gäller att hålla tungan rätt i mun.

Och då är det många som går i fällan.

De säger saker som “jag hoppas kunna öppna mitt eget företag om fem år” eller “jag hoppas kunna gifta mig om fem år”, säger experten.

Säg absolut inte detta

Sådana svar kan ge arbetsgivaren intrycket av att den som intervjuas är en person som riskerar att lämna företaget inom 

Det finns dock en sak som är ännu värre att säga till den som intervjuar dig enligt Madeleine Mann.

– Jag vill ha ditt jobb om fem år.

De orden kommer att få dig att verka arrogant och orealistisk.

LÄS MER: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Så ska du svara

Enligt karriärcoachen bör du istället fokusera på konkreta prestationer och resultat istället för jobbtitlar eller befordringar.

– Istället för att bara säga “jag jagar en titel” säger du “jag jagar resultat som kommer att vara gynnsamma för verksamheten”, säger Mann.

LÄS MER: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Foto: V. Gariev

Text: Redaktionen