SMHI upprörda – vädjar till allmänheten

2024 01 23

De senaste veckorna har vädervarningarna duggat tätt i Sverige.

Många tar dock inte SMHI:s varningar på allvar.

Det uppger väderinstitutets enhetschef Lisa Lind för P4 Stockholm.

Nu går SMHI ut med en uppmaning till allmänheten: Alla måste ta vädervarningarna på större allvar.

– Ibland kan man känna att allmänheten borde tänka ett varv till. Speciellt vid gula och orangea varningar som kan leda till omfattande konsekvenser i samhället, säger Lisa Lind till radion.

”Ta det i beaktande”

Lisa Lind betonar att alla vädervarningar utfärdas eftersom det finns en risk för störningar i samhället – oavsett om det rör sig om en gul, orange eller röd varning.

– När vi går ut med en varning så vill vi att man tar det i beaktande när man gör sin planering.

– Även vid en gul varning behöver man tänka till och fundera på om man verkligen behöver ge sig ut i trafiken, säger SMHI:s enhetschef.

Irritation mot vädervarningar

Kritiska röster har höjts mot SMHI:s snövarningar under vintern.

Framför allt har många i norra Sverige reagerat på varningar om snöfall.

– Varför varnar man för vinter? är en vanlig invändning, enligt SVT Nyheter.

Nu svarar SMHI på kritiken.

– Jag kan förstå till viss del att man kan uppfatta det som att vi ropar varg då inte alla påverkas mycket, men vi bedömer de konsekvenser som kan bli, säger Viktor Bergman, meteorolog på SMHI, till SVT.

Hans kollega Sofia Söderberg instämmer i resonemanget.  

–  Syftet med SMHI:s vädervarningar är att samhället ska kunna bygga en bättre krisberedskap och en varning utfärdas när vädret kan medföra störningar i samhället, säger hon till tv-kanalen.

Fakta SMHI:s varningssystem

- SMHI:s vädervarningar kan utfärdas på olika nivåer; gul varning, orange varning eller röd varning, beroende på hur stora konsekvenser vädret kan medföra.

- Röd varning är den allvarligaste graden, men alla varningsnivåer innebär besvärligt väder som kan leda till konsekvenser.

- Det är därför viktigt att följa varningsläget och förbereda sig, även när en gul varning utfärdas. 

Källa: SMHI

Text: Redaktionen


JUST NU: Ilska i Kreml – “De vill ha vårt territorium”

2025 09 02

Det råder oro i Kreml – där blickarna nu riktas österut.

Ryssland har fullt upp med kriget i Ukraina.

Samtidigt riktas nu blickar i Kreml österut – mot Japan.

Nikolay Patrushev, Kremltopp och ordförande för Rysslands maritima styrelse, ilsknar till och anklagar Tokyo för att förbereda territoriella anspråk, rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

“Vill ha vårt territorium”

Patrushev hävdar att Japan inte vill ha rättvisa när det kommer till ögruppen Kurilerna.

Istället vill de ha resurser, menar han.

– Japan skapar underlag för nya territoriella anspråk, särskilt gällande haven kring Ryssland, vilket direkt påverkar Rysslands nationella säkerhetsintressen, menas det.

– Låt oss vara ärliga – japanerna är inte ute efter rättvisa i frågan om de så kallade norra territorierna, utan efter resurser.

Tidigare anklagade Japans utrikesminister Takeshi Iwaya ryssarna för att ha brutit mot den sovjetisk-japanska neutralitetspakten genom att gå med i kriget mot Japan den 9 augusti 1945.

Mångårig dispyt

Rysslands och Japans tvist om Kurilerna har sina rötter i 1800-talet, men den nuvarande oenigheten handlar specifikt om de södra Kurilerna, som i Japan kallas "de norra territorierna". 

Enligt Japans uppfattning ockuperar Ryssland olagligt dess norra territorier, medan Ryssland hävdar att Kurilerna rättmätigt tillhör Ryssland efter Japans kapitulation i andra världskriget. 

Läs mer: Enormt rökmoln över rysk stad – ”går inte att andas”

Rysslands bild

Rysslands motiv för att behålla kontrollen över Kurilerna är främst av militär natur. 

Öarna utgör en viktig utgångspunkt för både den ryska Stillahavsflottan och dess militärflygplan.

– De erbjuder också värdefulla alternativ för vapenavfyrning och underrättelseinhämtning, förklarar Harvard International Review.

Japans bild

Japan gör anspråk på suveränitet över öarna och hävdar att Ryssland inte har någon laglig rätt till dem.

– Rysslands uppbyggnad av militär infrastruktur så nära japanskt territorium har avsevärt ökat spänningarna mellan de två nationerna.

Läs mer: Ryssland har orsakat katastrof – ”situationen är akut”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ryska folket säger nej – stort bakslag för Putin

2025 09 02

Kreml har under en längre tid lyckats rekrytera nya soldater till slagfältet i Ukraina genom intensiv propaganda och höga ersättningar. 

Men nu har trenden vänt.

Sedan årsskiftet har Kreml inte kunnat erbjuda lika höga löner till soldater på grund av landets sviktande ekonomi. Dessutom använder många ryssar fortfarande VPN-tjänster för att kringgå statlig propaganda om kriget. Särskilt unga och utbildade ryssar är därför medvetna om krigets fasor, vilket påverkar deras vilja att delta, rapporterar Yle.

Folket vill inte strida

Valeria Kovtun arbetar för Open Minds – ett ukrainskt företag som granskar ryska rekryteringskampanjer.

Enligt henne är det tydligt att Ryssland har betydligt svårare att rekrytera nya soldater än tidigare.

– Det här är kanske svaret på varför de har tagit in nordkoreanska soldater i stället för att bara mobilisera folk i Ryssland. De ser fortfarande rekryteringsproblemet som något de vill lösa med pengar, säger Valeria Kovtun till Yle.

Uppmanar Europa: Inled påverkanskampanj

Open Minds vd Sviatoslav Hnizdovskyi uppmanar Europa att utnyttja det förändrade läget i Ryssland.

Enligt honom har en dörr öppnats. I takt med att ryska män blir mer oroade över kriget och den statliga propagandans grepp över befolkningen försvagas, har Europa en god chans att påverka ryssarnas syn på kriget.

Nu uppmanar både Hnizdovskyi och Kotun europeiska länder att starta påverkanskampanjer riktade mot Ryssland. Enligt experterna måste Europa ta initiativet för att påverka opinionen i landet.  

Det är ännu oklart om förslaget kommer att få något gehör.   

– Hnizdovskyi har framfört budskapet till makthavare i Helsingfors, Tallinn och Riga – men huruvida det leder till handling är fortfarande öppet, rapporterar Yle.

LÄS MER: Enormt rökmoln över rysk stad – ”går inte att andas”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen