SMHI stormvarnar i 10 län – ”föremål flyger”

2024 01 22

Kraftigt busväder brakar loss i Sverige under måndagen.

Redan förra veckan flaggade SMHI för att ovädret var på gång och varnade för stormstyrka i vindbyarna över Skåne.

Nu har vinden dragit norrut – och varningarna utökats.

Stormvarning i 10 län: “Föremål flyger”

Totalt har formella varningar för hård vind utfärdats i hela tio län, meddelar SMHI tidigt på måndagsmorgonen.

– Under måndagen blåsigt med mycket hårda vindbyar, främst vid kusten även upp till stormbyar, skriver myndigheten på sin hemsida.

– Det kan bland annat leda till nedfallna träd och risk för omkringflygande föremål.

Orange och gul varning

I Västra Svealand och i norra Sverige varnas det även för snöfall i kombination med vinden, vilket förväntas skapa stora problem för trafiken.

Kuststräckan mellan Sundsvall och Umeå präglas på måndagen av en orange varning, den andra av SMHI:s tre varningsnivåer.

Den första, gul, gäller i följande län:

- Västra Götaland

- Halland

- Jönköping

- Örebro

- Värmland

- Dalarna

- Jämtland

- Västernorrland

- Västerbotten

- Norrbotten

Flera dagar

Ovädret med den hårda vinden förväntas hålla i sig i flera dagar.

–  Det fortsätter även vara blåsigt i södra halvan av landet, och på de södra kalfjällen hård till mycket hård nordvästlig vind, framhåller SMHI:s meteorolog Viktor Bergman i en kommentar på den egna hemsidan.

Han syftar då på tisdagens väder.

– På onsdag sjunker temperaturen en del, men södra halvan av landet berörs av ett lågtryck, med i Svealand mest snö, och i Götaland regn eller snö övergående i regn.

Foto: A. Balashevsky

Text: Redaktionen


MASSIV HACKERATTACK: Svenskar uppmanas byta lösenord

2025 03 26

Flera svenska företag påverkas av ett omfattande cyberangrepp.

Detta efter att mjukvaruföretaget Oracle, som har tusentals kunder, blivit hackat.

Flera svenska sajter är drabbade.

Omkring 160 000 bolag påverkas, rapporterar Aftonbladet.

Det rör sig bland annat om följande aktörer:

- Ica

- Tele2

- Apoteket

- Skatteverket

- ATG

Uppmaning: Byt lösenord

Säkerhetsexperten David Jacoby uppmanar berörda kunder att byta lösenord.

– Det är oklart vilken information som har läckt ut, men är man kund hos någon drabbad bör man byta lösenord. Ett intrång leder alltid till fler intrång, säger han till tidningen.

Fakta Oracle

- Ett av världens största mjukvaruföretag

- Levererar tjänster till miljontals bolag i USA, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- 160 000 anställda

- Omsättningen uppgick till 53 miljarder dollar under 2024

Källa: Oracle

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


Netflix-serie fullkomligt golvar tittarna: “Overkligt – bästa på flera år”

2025 03 26

En brittisk tv-serie gör sällan skådad succé på Netflix.

Hyllningarna strömmar in från recensenter och tittare världen över.

Det är "Adolescence" som går på högvarv och toppar listan över de mest sedda serierna – i stora delar av världen.

Och kritikerna håller verkligen inte igen i sina omdömen.

Kulturjournalisten Joakim Silverdal ger serien betyget fem av fem möjliga. “Bästa på flera år” och “overkligt bra” lyder rubriken när han sammanfattar upplevelsen.

– Jag känner hur huden knottrar sig. Nu, dagar efter att jag avslutat serien, bara av att tänka på den, säger han i SR:s Kulturnytt.

"Bland det mest hjärtskärande"

Joakim Silverdal är långt ifrån ensam om den åsikten.

Även DN delar ut betyget fem av fem.

– På fyra avsnitt lyckades de på ett sömlöst sätt avhandla mer än vad de flesta serier mäktar med på fyra säsonger, skriver recensenten Nicholas Wennö i tidningen.

– Seriens sista avsnitt är bland det mest hjärtskärande jag sett, framhåller GP:s Caroline Hainer.

13-åring pojke anklagas för mord

"Adolescence" handlar om en 13-årig pojke som anklagas för ett mord på en flicka i samma ålder.

Serien skildrar framför allt åtalet ur hela familjens perspektiv och hur världen vänds upp och ned när föräldrarna måste konfrontera vad som många skulle beskriva som en fullständig mardröm.

Brittiska The Guardian kallar serien “det närmaste tv-perfektion på decennier”.

– Det är uppfriskande att Adolescence kommer från Netflix, en plattform som inte är känd för i huvudsak brittiskt drama, skriver Michael Hogan i tidningen.

Uppmärksammas politiskt

De senaste dagarna har serien också väckt politisk uppmärksamhet i Storbritannien.

Att känsliga frågor som unga och sociala medier och våld mot kvinnor förekommer lyfts som starka skäl till att visa den i både skolor och parlamentet, menar manusförfattaren jack Thorne.

– Det är avgörande, för det här kommer bara bli värre, säger han till BBC.

Även landets premiärminister Keir Starmer har uttalat sig om serien efter att ha sett den tillsammans med sina två tonårsbarn.

– Det finns en anledning till att debatten plötsligt uppstår. Många människor som arbetar med ungdomar i skolan eller någon annanstans inser att vi kan ha ett problem med pojkar och unga män som vi måste ta itu med, säger Starmer enligt BBC.

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen