SMHI ger besked – då kommer högsommarvärmen

2024 06 20

Midsommarvädret kommer bjuda på en hel del sol i stora delar av landet.

Varmast väder ser det ut att bli i östra Götaland med uppemot 25-26 grader på eftermiddagen.

I övriga landet väntas det bli mellan 18 och 24 grader, enligt vädersajten Klarts prognos.

– Det soligaste vädret blir i främst Götaland och södra Svealand. Även södra och mellersta Norrland får mer växlande molnighet, där solen visar sig. Många får även en solig inledning och avslutning på dagen, framhåller Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, i ett uttalande.

Vädret slår om i helgen

Värmen som drar in över Sverige blir dock inte långvarigt.

I helgen väntas betydligt svalare väder.

– Mest troligt drar ett nederbördsområde från sydväst in under natten mot lördag. Främst i Skåne, Halland och Kronoberg kan inbäddade skurar bli kraftiga och rikliga nederbördsmängder väntas lokalt, berättar SMHI:s meteorolog Katarina Andersson.

– I regnet är eftermiddagstemperaturerna förhållandevis blygsamma: 12-17 grader, fortsätter hon. 

Nederbördsområdet beräknas flytta sig norrut under söndagen.

– På söndagen är det norra Sveriges tur att beröras av ett nederbördsområde som drar in från väster. Måttliga nederbördsmängder väntas i samband med detta, berättar meteorologen.

Då kommer högsommarvärmen   

Nästa vecka kommer värmen tillbaka. 

Och det med besked. 

Högsommarvärmen kommer till Sverige, enligt SMHI:s prognos.  

– Under nästa vecka ser ett högtryck ut att etablera sig över landet och varm luft drar. in Särskilt fram emot mitten av veckan ser vädret ut att bli klart, lugnt och varmt, framhåller SMHI:s Katarina Andersson.

Hennes kollega Linnea Rehn Wittskog berättar att det kan bli över 26 grader på sina håll.

– Nästa vecka har vi riktigt varm luft som kommer leta sig upp över landets södra delar. Vi har faktiskt högsommarvärme i sikte, säger hon till P4 Sörmland.

Foto: G. Chandrinos resp A. Okapova

Text: Redaktionen


JUST NU: Statyer ändras i hela Sverige – se bilderna här

2025 11 12

Regeringen vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år.

Ett förslag som kritiseras av barnrättsorganisationen Bris.

Nu har Bris inlett en omfattande protestkampanj mot förslaget runt om i landet. Flera statyer i svenska städer har klätts i svartvita fångdräkter med texten ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

Se bilderna på statyerna längst ner i texten

”Det är allvarligt”

Enligt Bris är syftet med statykuppen att synliggöra den kritik som finns mot regeringens förslag att sänka straffbarhetsåldern till 13 år för vissa grövre brott.  

– Regeringen har redan mottagit massiv kritik när förslaget att sänka straffbarhetsåldern till 14 år för grövre brott presenterades, ändå väljer de att gå vidare och sänka ytterligare till 13 år. Det är allvarligt inte minst med tanke på att förslaget riskerar att öka andelen barn som begår brott, säger Maria Frisk, generalsekreterare på Bris. 

Regeringen: ”Vi behöver ställa om”

Regeringen motiverar den sänkta straffbarhetsåldern med att det ska hjälpa barn att lämna den kriminella banan samt öka brottsoffers upprättelse och samhällets behov av skydd.

– Antalet brottsmisstankar som gäller barn under 15 år har fördubblats på ett decennium, och de misstänkta i grova våldsbrott har blivit allt yngre, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M).

– Vi behöver ställa om för den här verkligheten. En sänkning av straffbarhetsåldern när det gäller allvarliga brott fyller flera syften. Det är viktigt för att hjälpa unga att lämna den kriminella banan, för brottsoffers upprättelse och för att skydda samhället.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt 

Se bilderna här

Nedan syns bilder på statyerna ”Lekande barn” i Malmö och ”Nikes” i Göteborg. Båda har klätts i klassiska svartvita fångdräkter med texten: ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

 

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer 

Foto: Bris 

Text: Redaktionen


12nov2025

JUST NU: Jan Emanuel rasar mot riksdagens beslut – ”sinnessjukt”

2025 11 12

Den kände svenske mångsysslaren Jan Emanuel dundrar mot de politiska företrädarna.

Den svenske näringslivsprofilen Jan Emanuel satt i riksdagen för Socialdemokraterna i flera omgångar mellan 2004 och 2010.

I veckan syntes han i SVT:s program 30 minuter, vilket har väckt stor uppmärksamhet efter profilens uttalanden om sin syn på könsroller.

– I relationen man till kvinna så tycker jag att man kan få låta de traditionella pelarna finnas kvar utan att det är pinsamt, säger Jan Emanuel, i SVT:s program.

– Jag vill att man ska få ha sina traditionella könsroller om man väljer dem. Jag tycker inte att man ska bli moraliserad över eller bli pekad på för att man väljer att ha det så.

Rasar mot politiken

Nu svingar Jan Emanuel mot landets politiker, i ett meddelande till sina följare på sociala medier.

I ett inlägg på Facebook sågar han både skattepolitik, energipolitik och lönerna i de statsägda svenska bolagen.

– Något är ruttet i ett land där den statliga elleverantörens vd får sinnessjuk månadslön samtidigt som du får sinnessjuka elpriser för att sinnessjuka politiska beslut stänger ner kärnkraften, skriver han i inlägget.

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Syftar på Vattenfall

I inlägget framgår att han syftar på det statsägda elbolaget Vattenfall, vars vd har en månadslön på omkring 1,5 miljoner kronor.

Det är den högsta lönen bland de statligt ägda bolagen i Sverige, uppger tidningen Arbetet.

Tvåa på listan ligger de börsnoterade företaget Telia, där staten är största ägare.

Bolagets vd har en lön på 1 250 000 kronor i månaden.

Postnords vd och koncernchef tjänar 957 000 kronor i månaden, och är nummer tre på listan.

Folklistan

Förra året väckte Jan Emanuel stora rubriker när han och den före detta kristdemokraten Sara Skyttedal gick i fronten för ett nybildat parti, Folklistan, inför EU-valet.

I samband med det tvingades den tidigare socialdemokraten lämna Sveriges största parti.

Nu är han tillbaka som medlem i Socialdemokraterna.

LÄS OCKSÅ: City Gross nya besked till kunderna – “Vi har lite att bevisa”

Foto: Emanuel Hendal

Text: Redaktionen